Sedíte v práci? Zistite, čo by sa zmenilo, keby ste pracovali postojačky
22. júna 2015

Sedavé zamestnanie je síce pohodlné, ale prináša so sebou početné negatíva. Pokiaľ by ste pracovali postojačky, cítili by ste sa lepšie.

V Škandinávii má prístup k stanovištiam, za ktorými možno pracovať postojačky, až 90 percent ľudí pracujúcich v kancelárii. Takéto pracovné podmienky by mali  znížiť rozšírenie obezity, srdcových ochorení a cukrovky druhého typu.

Mladá Britka sa rozhodla, že to vyskúša. Dúfala, že ak bude aspoň nejaký čas za počítačom stáť, a nie sedieť, zlepší sa jej držanie tela. Nečakala však, že bude mať táto pracovná poloha aj výrazne pozitívny vplyv na jej sústredenie a výkon.

Stáť sa oplatí

Nová štúdia Public Health England odporúča zamestnancom, aby aspoň dve hodiny zo svojho pracovného času strávili postojačky. Zistili totiž, že tí, čo sedia počas ôsmich až deviatich hodín, sú dvakrát náchylnejší na vznik srdcových ochorení a cukrovku druhého typu ako zamestnanci, ktorí v práci striedajú polohy.

Špeciálna pracovná doska je navrhnutá tak, aby sa dala upevniť k bežnému pracovnému stolu. Treba si dať pozor, aby ste si nevhodným postojom skôr neublížili – výšku myši či klávesnice aj vzdialenosť monitora si treba prispôsobiť tak, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie.

Pokiaľ trpíte bolesťami chrbtice z nesprávneho držania tela, môže sa stať, že vás bude nepríjemne bolieť aj práca postojačky. Keď však prečkáte ťažké začiatky a budete poctivo cvičiť, držanie tela by sa vám malo upraviť a s bolesťou sa môžete hrdo rozlúčiť.

Annabel Fenwick Elliott pre MailOnline opísala, ako ju práca postojačky prekvapila: „Zistila som, že pracujem dvakrát rýchlejšie a viem sa lepšie sústrediť.“

Annabel pracovala z domu a dokázala si vďaka novej pracovnej doske efektívne zmanažovať čas. Vďaka tomu, že pracovala postojačky, jej neklipkali oči, nedriemalo sa jej, ale cítila sa sviežo a sústredene, nehrbila sa.

Nie je to nič nové

Prácu postojačky uprednostňovali cieľavedomí ľudia už pred stáročiami.

Leonardo Da Vinci, Napoleon Bonaparte, Thomas Jefferson aj Winston Churchill vedeli, že podajú najlepší výkon práve vtedy, keď budú študovať, plánovať či zapisovať v stoji.

Práca „nastojáka“ bola populárna aj medzi svetovými spisovateľmi ako sú Charles Dickens, Ernest Hemingway či Virginia Wolfe.

.Autor: iZdravie/ ZuS

FocusMedia
viac článkov
Sedíte v práci? Zistite, čo by sa zmenilo, keby ste pracovali postojačky
iZdravie/ ZuS