predplatne
 

Toto ste o instantnej káve netušili! Skutočne škodí vášmu zdraviu?

16.01.2017

Zalievaná neska nemá práve najlepšiu povesť, sú ľudia, ktorí ju ani nepovažujú za kávu. Oprávnene?

Instantná alebo zrnková, najlepšia je tá, o ktorú sa podelíte.

Instantná alebo zrnková, najlepšia je tá, o ktorú sa podelíte.Autor: Shutterstock.com

Instantnú kávu vyrobili ešte pred prvou svetovou vojnou, odhaduje sa, že prvá verzia sa objavila vo Veľkej Británii okolo roku 1771. Počas druhej svetovej vojny vozili nesku vojakom do zákopov, keďže zrnková káva bola v tom čase vzácna.

Čítajte aj: Kofeín náš každodenný: Viete, v akej nádobe a množstve si ho treba dopriať?

Kvalitnejšia neska

Instantná káva v sebe nemá to, čo milovníci kávy najviac oceňujú – chuť a vôňu, ktoré sa vytvoria až správne pražením. Aby neska ako-tak voňala, arómu vpichujú výrobcovia do veka. Navyše, kúpou lacnej a nekvalitnej instantnej kávy dosť riskujete, pretože sa zvykne vyrábať z nekvalitných kávových zŕn.

Baterky si viete dobiť aj bez kofeínu. Prečítajte si, ako na to

„Ak sa vyrába zo zŕn podradnejšej kvality, ktoré sa navyše skladujú vo vlhkom a teplom prostredí, môžu obsahovať aj vyššie množstvo toxínov, ktoré produkujú plesne," ozrejmuje nutričná terapeutka Bc. Monika Mareková. Zároveň dodáva, že prítomnosť takzvaných mykotoxínov prísne kontrolujú úrady. Ak si denne nedáte liter instantnej kávy a viac, mali by ste byť v bezpečí.

Sedíte v kaviarni? Neuveríte, čo vám dvíha cholesterol a lepí sa na boky

Je taká zlá?

Dodnes sa niektorí snažíme vyhnúť mletiu aj vyššej cene kávy, preto volíme jednoduchší spôsob, ako si dopriať svoju dávku kofeínu – spravíme si ju na počkanie z prášku. Vedeli ste však, že v instantnej káve je menej kofeínu ako v zrnkovej? Preto vás nemusí povzbudiť, keď to najviac potrebujete. „Zalievaná instantná káva obsahuje v porovnaní s mletou zalievanou kávou aj menej nežiaducich látok. Vyrába sa šetrným usušením koncentrovaného kávového extraktu. Kvalitná verzia instantnej kávy teda nepredstavuje z nutričného hľadiska riziko pre vaše zdravie,“ tvrdí odborníčka.

Bolesť hlavy po víne? Odborníci poznajú 4 triky, ako jej predísť

Kilá navyše

Aj vy si zvyknete dopriať instantnú kávu vo forme polotovaru, napríklad 3 v 1? Mali by ste s ňou skoncovať, minimálne ak nechcete systematicky priberať. Stačí si pozrieť zloženie a zistíte, že takéto výrobky obsahujú rafinovaný cukor aj smotanu na báze stuženého rastlinného tuku, pričom obe zložky sú nielen postrachom štíhlej línie, ale nezdravé tuky zvyšujú aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. „Takýto druh ,kávy' rozhodne nemôžeme označiť za zdraviu prospešný. Napriek tomu sa dá instantná káva z nutričného hľadiska porovnať s klasickou zrnkovou kávou, hlavne ak ide o obsah antioxidantov," dodáva Bc. Mareková.

Viac sa dočítate aj v článku: Zlá správa pre milovníkov kávy! O koľko zdražie váš obľúbený nápoj?

Odrodová nadovšetko

Každopádne, pre akýkoľvek typ kofeínového nápoja platí, že by ste ho mali vypiť najneskôr 6 hodín pred spánkom. Dávajte si pozor aj na príbalové letáky voľnopredajných aj predpísaných liekov. Potraviny a nápoje s obsahom kofeínu môžu ovplyvniť ich účinok. Podstatné je, aby vám káva chutila. Ak chcete piť kvalitu, stavte na kávové zrná odrodových káv. Surové si môžete dokonca upražiť sami doma, alebo to nechajte na zamestnancov lokálnych pražiarní, na Slovensku rastú ako huby po daždi.

Pili ste už niekedy kávový čaj?
Viac o ňom sa dočítate v​o februárovom čísle časopisu Zdravie.
V predaji už od 20. januára!

Autor: iZdravie.sk/ Júlia POLÁKOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kto chrápe najviac? Tipnite si, mladé ženy či starší chlapi?

Kto chrápe najviac? Tipnite si, mladé ženy či starší chlapi?

dnes
Z chrápania sú oveľa častejšie obviňovaní muži. Ženy sa neraz sťažujú, že hlučný partner im ruší spánok. Výskumy ale hovoria čosi iné.... Čítať viac
 
Tajomstvá znamení: Kto musí viac počúvať intuíciu a kto si nevedomky privoláva migrénu?

Tajomstvá znamení: Kto musí viac počúvať intuíciu a kto si nevedomky privoláva migrénu?

včera
Rovnako ako vzťahy k iným či k sebe samému, charakter, predpoklady, ale aj vaše slabé stránky a zlozvyky má na svedomí mesiac, v ktorom... Čítať viac
 
Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

včera
S novembrovým Zdravím vás chrípka nedostane. Imunitu posilnia polievky a čaje, nohy zahrejú štýlové ponožky a telo si oddýchne v liečivých... Čítať viac
 
Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

14.10.2018
Strach ovláda aj majstrov sveta. Búšenie srdca, pocit nevoľnosti ich prekvapí, keď zazrú pavúka alebo keď zaspávajú po tme. Ako bojujú... Čítať viac
 
Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

13.10.2018
Migréna ma štyri fázy, no keď si stihnete dať bežnú tabletku proti zápalom hneď v úvode, môžete ju zastaviť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Toto ste o instantnej káve netušili! Skutočne škodí vášmu zdraviu?
iZdravie.sk/ Júlia POLÁKOVÁ