predplatne
 
Zdravie   Životný štýl   2012   07

Chcete sa stravovať zdravo? Máme pre vás 11 tipov na tanier

26.11.2012

Paradajková šťava je prevenciou proti rakovine prostaty, mandle a orechy spomaľujú rozpad kostí a sója uľahčuje klimaktérium. Ak máte radi vyprážané, vráťte sa k masti a pokojne si dajte pohár červeného vína

Cesnak znižuje krvný tlak, deti ochráni proti hlístam a podľa posledných výskumov je účinný aj proti Helicobacteru pylori.

Cesnak znižuje krvný tlak, deti ochráni proti hlístam a podľa posledných výskumov je účinný aj proti Helicobacteru pylori.Autor: Profimedia.sk

REĎKOVKY

Sú zásobárňou vitamínu B9, známeho ako kyselina listová. Tá je veľmi dôležitá pre tehotné ženy, lebo zabraňuje rázštepu neurálnej trubice, čo je jedno z najťažších postihnutí plodu. Príjem kyseliny listovej by mali zvýšiť aj tie dámy, ktoré bábo ešte nečakajú, ale pracujú na tom.
Náš tip: Na pokrytie celodennej dávky stačí iba desať dekov reďkovky, lebo táto zelenina je na vitamín B9 veľmi bohatá.

BROKOLICA, ŠALÁT, ŠPENÁT

Takisto obsahujú kyselinu listovú. Brokolica, bohatá aj na vápnik, draslík a vlákninu, je účinnou prevenciu diabetu a rakoviny močového mechúra, ako aj iných druhov zhubného ochorenia. Špenát zasa obsahuje veľa vitamínov C a A, čím posilňuje imunitný systém.

PEČEŇ

Pečeň a mäso zásobia vaše telo životne dôležitým kyanokobalamínom, teda vitamínom B12. Najviac ho získate z pečene a červeného mäsa, ale obsahuje ho, samozrejme, aj morčacie a kuracie. Vegetariáni a vegáni, ktorí majú nedostatok tohto vitamínu, síce tvrdia, že ho nájdete aj v zelenine, ale vedecké výskumy ukázali, že iba v zanedbateľných množstvách.

Náš tip: Ak by ste ho chceli získať napríklad zo špenátu, museli by ste zjesť až dvadsaťtri šálok denne! Zato v pečeni, mäse, mlieku, vajciach a syroch je ho dosť na zdravé fungovanie organizmu.

CESNAK

Obsahuje látky alyl sulfidy, ktoré najmä v tráviacom trakte zastavujú rast choroboplodných baktérií, preto je výborným posilňovačom obranyschopnosti. Znižuje krvný tlak, deti ochráni proti hlístam a podľa posledných výskumov je účinný aj proti Helicobacteru pylori.
Náš tip: Ak máte vlastnú záhradku, kúpte si v obchode seleničitan sodný. Desať gramov rozpustite v desiatich litroch vody, a tým cesnak polievajte. Rastliny si vytiahnu selén z pôdy a naviažu ho, čím sa z cesnaku stane výborný zdroj tohto prvku, ktorý je veľmi dôležitý najmä pre ženy. Nedostatok selénu sa zistil u všetkých pacientiek s rakovinou prsníka.

ZELENÝ ČAJ

Obsahuje polyfenolické látky, ktoré účinne likvidujú v tele voľné radikály. Polyfenoly obsahuje aj čierny čaj, pre mnohých chutnejší ako zelený, ale má ich asi o polovicu menej. Čierny čaj sa získava fermentáciou zelených lístkov a pri nej sa polyfenoly strácajú.
Náš tip: Denne jedna šálka zeleného čaju je dobrou prevenciou pred rakovinovými ochoreniami.

MANDLE A ORECHY

Sú bohaté na vápnik, draslík, mangán, selén, horčík, železo, vitamín E, vitamíny skupiny B a nenasýtené mastné kyseliny. Preto sa ich pravidelná konzumácia odrazí na stave vašich kostí. Kostra sa buduje do tridsiatky, potom kosti začínajú rednúť. Proces sa značne urýchľuje po menopauze, no spomalíte ho, ak denne zjete dve-tri jadrá vlašských orechov, rovnaké množstvo lieskovcov a päť-šesť mandlí. Väčšie množstvá sa neodporúčajú, lebo plody majú vysoký obsah tuku.
Náš tip: Jedzte ich surové, ak ich opražíte na oleji a posolíte, zredukujete ich na obyčajnú kalorickú bombu.

ČERVENÉ VÍNO

Vedci dokázali, že dva decilitre červeného vína denne sú prospešné pre zdravie. Existuje takzvaný francúzsky efekt a ľudia, čo denne pijú malé množstvo červeného vína, majú o štyridsať percent nižší výskyt srdcovo-cievnych ochorení a o dvadsaťpäť percent nižší výskyt rakoviny prostaty ako tí, čo nepijú vôbec, alebo naopak tí, čo to s pitím preháňajú.

PARADAJKOVÁ ŠŤAVA A TEKVICOVÉ SEMIENKA

Toto je recept pre pánov! Paradajkový džús a tekvicové semienka predstavujú účinnú prevenciu proti rakovine prostaty. Vhodné sú aj paradajky samotné, no účinná látka lykopén je v nich uzavretá v bunkách a istá časť preto odchádza z tela v stolici. Pri tepelnom spracovaní, napríklad pasterizácii, ktorou prechádzajú rajčinové džúsy, sa lykopén z buniek uvoľňuje a telo ho spracuje všetok.
Náš tip: Muži, ktorí majú rakovinu prostaty v rodine, by mali každý týždeň vypiť aspoň liter paradajkového džúsu. Tiež si môžu pravidelne pochutnávať na tekvicových semienkach a do taniera s polievkou si dať pár kvapiek tekvicového alebo ľanového oleja.

MRKVA

S trochou zveličenia môžeme povedať, že obsahuje celú Mendelejevovu sústavu prvkov. Známa je však najmä pre obsah betakaroténu, z ktorého si ľudský organizmus vytvorí toľko vitamínu A, koľko potrebuje.
Náš tip: Na vstrebávanie vitamínov platí pri mrkve to isté, čo pri paradajkách. Lepšia ako surová je upravená v pare.

MASŤ

Veru áno! Na vyprážanie, aj keď táto úprava mäsa nie je zdravá, je masť oveľa lepšia ako rastlinné oleje. Prečo? Lebo olej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, na ktoré sa pri zohrievaní viaže kyslík, čím vznikajú karcinogénne oxidy. Masť, naopak, obsahuje nasýtené mastné kyseliny a na tie sa pri tepelnej úprave kyslík neviaže.
Náš tip: Nie je však masť ako masť, najlepšia pre človeka je husacia a najnevhodnejšia bravčová. Do šalátov si však aj naďalej pridávajte olej, najlepšie olivový!

SÓJA

Japonky a Číňanky nepoznajú problémy s menopauzou. Nemávajú žiadne návaly tepla, nepotia sa, netočí sa im hlava. Je to preto, že jedávajú veľa sóje, ktorá ich zásobuje veľkým množstvom fytoestrogénov. Tie vyrovnávajú v ich tele úbytok vlastného estrogénu. Izoflavóny sóje svojou chemickou štruktúrou nápadne pripomínajú tento ženský pohlavný hormón, ale nemajú jeho účinok. Estrogény sú v organizme dôležité, no ich zvýšená hladina sa spája so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Ak sú však v tele prítomné fytoestrogény, skutočný hormón sa nemôže naviazať na bunky a prípadne vyvolať nežiaduce zmeny v ich genetickom kóde.
Náš tip: Skúste aj vy zaradiť do svojho jedálneho lístka napríklad syr Tofu a sójové mlieko.

Autor: Zdravie
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

včera
Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú.... Čítať viac
 
Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

22.02.2020
Ruky sú najväčšími prenášačmi patogénov. Ak si nimi nechcete privodiť zápalové ochorenia, určitých častí tela by ste sa nimi dotýkať... Čítať viac
 
Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

Stará jazva na bruchu môže spôsobiť reflux, bolesť chrbta či hlavy. Masírujte si ju!

21.02.2020
O čerstvú pooperačnú jazvu sa od začiatku dobre starajte a palicu nelámte ani nad starou jazvou. Nemôžete tušiť, v ktorej časti tela... Čítať viac
 
Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerať, aby ste sa nenakazili

20.02.2020
V domácnosti, ale aj v práci. Kde všade sú zdroje nákazy? Možno i tam, kde by ste ich vôbec nečakali. Čítať viac
 
TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

TEST: A že hygienické! V týchto vreckovkách našli baktérie!!! Čim si to čistíte nos?

19.02.2020
Chcete si vyčistiť dutiny, a namiesto toho vdýchnete nečistoty, ktoré vám ich podráždia. Použitím bežnej papierovej vreckovky!... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chcete sa stravovať zdravo? Máme pre vás 11 tipov na tanier
Zdravie