Zdravie   Deti

Hysterčíte z BIO? Stačí 6 zásad, s ktorými nakŕmite drobca naozaj zdravo

30.01.2017

Stavili ste na biovýrobky pre vaše detičky, aby boli zdravé? Možno je to zbytočné, stačí aj menej nákladný spôsob.

Pripravte sa, že vášmu dieťaťu vlastnú biostravu do škôlky nedovolia priniesť.

Pripravte sa, že vášmu dieťaťu vlastnú biostravu do škôlky nedovolia priniesť. Autor: Shutterstock.com

Biopotraviny znamenajú, že je v nich menej konzervantov, farbív, nie sú geneticky modifikované, neobsahujú pesticídy, umelé hnojivá a zvieratá sú chované v priateľských podmienkach bez antibiotík a rastových hormónov. No stačí to na to, aby ste mali stopercentnú záruku zdravia pre vašich najmenších?

Čítajte aj: 7 známych tvrdení o účinkoch jedla. Určíte veríte tým pravdivým?

Odborníci majú na bio výhrady

Niektorí odborníci si to nemyslia. "Odporci biovýrobkov tvrdia, že nikdy nebolo dokázané, že by boli naozaj zdravšie, a že ide skôr o módnu záležitosť. Okrem pozitív má totiž biostrava aj tienisté stránky," vysvetľuje MUDr. Hana Králová pre portál novinky.cz. Podľa odborníčky hrozia najmä plesne a toxíny, ktoré produkujú, čo je daň za pestovanie bez herbicídov a pesticídov. "Pred pokrokom modernej hygieny boli prirodzené škodliviny v potrave hlavným zdrojom nákaz. Mnoho mykotoxínov patrí medzi silné karcinogény," varuje lekárka a dokonca si myslí, že zvyšky pesticídov v strave predstavujú menšiu hrozbu ako mykotoxíny. A navyše, ak ste už po takýchto výrobkoch siahli, viete, že sú podstatne drahšie.

6 x zdraví aj bez bio

Ako sa z tejto dilemy vymotať? Nemusíte kupovať za každú cenu biovýrobky, stačí ak dodržíte viacero podmienok pri kúpe tých bežných.

1. Podľa sezóny

Kupujete sezónne potraviny, máte väčšiu istotu, že sú dopestované a chované v prirodzenejších podmienkach a nedovážané cez pol zemegule. Mimo sezóny využite vlastné zaváraniny či zamrazené plody.

2. Lokálne

Vaše dieťa nepotrebuje poznať ananás, ktorý k nemu docestuje za niekoľko dní z druhého konca zeme. Využite to, čo sa prirodzene urodí v našom regióne, ideálne produkcie našej krajiny.

3. Hand-made

Skúste to! Vyrobiť domáci jogurt, džem alebo upiecť vlastný chlebík naozaj nie je až taká veda. Vyrobíte len koľko potrebujete bez nutnosti umelého naťahovania životnosti prídavnými látkami.

4. Vždy čerstvé

Orientujte sa podľa vzhľadu a vône. Tabu by mali byť jedlá v konzerve a ďalšie polotovary, ktoré obsahujú najviac aditív a konzervantov.

5. Plesne preč

U bio- aj nebiovýrobkov, najmä u ovocia a zeleniny, sledujte, či nie sú napadnuté plesňou. Ak áno, vyhoďte celý plod, hoci je plesnivý len malý kúsok. Pleseň, ktorú nevidíte, je už zrejme všade.

6. Dojčite

Pokiaľ to ide a dieťaťu to vyhovuje, kŕmte ho materským mliekom. Materské mlieko je stopercentne zdravé bez výhrad, do šiesteho mesiaca mu patrí výlučne. Zdravotne sú bezpečné a vhodné aj umelé mliečne formuly.

Nepanikárte

Ak naďalej nástojíte na biostrave, je to v poriadku. Mali by ste ale vedieť, že v stopercentnej bubline svoje dieťa neudržíte naveky. Ak si raz za čas vezme od susedky keksík alebo buchtu, určite sa to na jeho zdraví neodrazí. Odborníci dokonca varujú, že ak budete urputne nástojiť na pravidlách, všade kam sa pohne, u dieťaťa môžete nevedome naštartovať poruchu príjmu potravy v budúcnosti.

Viac: Čo platilo včera, dnes už nemusí. Najväčšie mýty v starostlivosti o bábätká

Autor: iZdravie.sk/Dáša BALOGOVÁ
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

1300-gramová Adelka to nevzdala. Našli sme spôsob, ako naštartovať prírodu

1300-gramová Adelka to nevzdala. Našli sme spôsob, ako naštartovať prírodu

dnes
Nielen deň boja za slobodu, ale aj deň za slobodnejší život najzraniteľnejších detí je 17. november. Čítať viac
 
Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?

Osudný zápas! Tínedžerku takmer zabila mŕtvica. Hrozí aj vášmu dieťaťu?

včera
Nebezpečný útok na mozog môže prísť aj z plného zdravia. Sedemnásťročnej Michelle z New Hampshire takmer prekazil všetky sny a plány.... Čítať viac
 
Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

10.11.2017
Odkladáte návštevu očného lekára pre obavy z toho, ako dieťa vyšetrenie zvládne? Radšej nečakajte. Problémy so zrakom môžu prepuknúť... Čítať viac
 
Meningitída vám môže vziať dieťa už za pár hodín! Horúčku mať nemusí

Meningitída vám môže vziať dieťa už za pár hodín! Horúčku mať nemusí

03.11.2017
Meningokoková meningitída sa ročne podpíše pod smrť niekoľkých detí. Od začiatku ochorenia až po smrť môže uplynúť menej než 24 hodín.... Čítať viac
 
Znižujete deťom sebavedomie? Ktorý trest by mal byť u vás doma tabu?

Znižujete deťom sebavedomie? Ktorý trest by mal byť u vás doma tabu?

31.10.2017
Práve v detstve položíte základy sebavedomia vašej ratolesti. Spomeňte si, kedy ste dieťa naposledy pochválili a či ste mu nevyhodili... Čítať viac
 
 

wanda.sk