predplatne
 
Zdravie   Deti

Návrat ku kontaktnému rodičovstvu: Šatkovaním podporíte zdravý vývoj detí

30.09.2015

Novorodeniatka, detičky a v podstate každý ľudský jedinec akejkoľvek vekovej kategórie potrebuje lásku, kontakt, nehu či blízkosť. Dospelí s týmito potrebami dokážu lepšie pracovať než deti.

Nosením dieťatku dávate pocit bezpečia a napĺňate jeho psychologické potreby.

Nosením dieťatku dávate pocit bezpečia a napĺňate jeho psychologické potreby.Autor: archív J. F.

Bábätká prišli na tento svet len nedávno a ešte sa v ňom neorientujú. Nosením dieťatku zabezpečíme všetky spomínané psychologické potreby. Ako ich však nosiť, aby sme okrem psychického vývinu podporovali aj ten fyziologický?
Nosenie detí na tele matky existuje už odpradávna. Kedysi ľudia nerozmýšľali nad tým, či deti nosiť alebo ich niekam ukladať- odkladať. Brali to ako prirodzený spôsob starostlivosti. Neskôr prišli rôzne vymoženosti v podobe zavinovačiek, kočíkov a pod., ktoré sa tvárili, že maminám uľahčujú starostlivosť o dieťa. Výskumy a štúdie za posledné roky však preukazujú, že nie každá poloha, ktorá sa v danom období pre dieťa odporúčala, je taká ideálna pre jeho fyziologický vývoj. Do sveta sa tak opäť pomaly vracia filozofia nosenia, ktorá vychádza primárne zo psychologických benefitov ako pre dieťa tak aj pre matku. O čosi pomalšie však prenikajú do jednotlivých krajín aj poznatky o pozitívnom vplyve na bedrové kĺbiky dieťatka a podpora prirodzeného vývoja chrbtice.

Priekopníkom na túto tému je uznávaný nemecký odborník, Dr. Ewald Fettweis. Svoje poznatky sumarizuje o.i. vo svojej knihe Hüftdysplasie - Sinnvolle Hilfen für Babyhüften, 2004 či článku, ktorý vyšiel v roku 2010 v nemeckom odbornom časopise Orthopädische Praxis a má slúžiť ortopédom ako zdroj informácií k problematike nosenia malých detí. Okrem toho, že si jeho celé znenie môžete vďaka uznávaným lektorkám nosenia z Českej Republiky prečítať v češtine, nižšie nájdete v stručnosti spísané správne polohovanie dieťaťa pri nosení v šatke alebo ergonomickom nosiči.

Dieťa sa rodí s pokrčenými a naširoko roztiahnutými nožičkami
Tie by sa nemali nasilu naťahovať a spájať, k čomu ale dochádza pri vkladaní do zavinovačky. Keď sa zabudlo na nosenie a prišiel trend kočíkov, pre zdravý vývoj detských kĺbikov sa zaviedlo používanie tzv. poštoliek, ktoré sa deťom viazali na plienku, aby im držali nožičky dostatočne ďaleko od seba.

Ideálne formovanie nožičiek, resp. bedrových kĺbikov
Kontroluje sa do jedného roku života dieťaťa a nastáva vtedy, keď sú nohy dieťaťa pritiahnuté k telu v uhle cca 100 stupňov a zároveň roztiahnuté do šírky v uhle cca 40 stupňov - abdukčno flekčná poloha (tzv. podsadenie v nosičskej terminológií, kde sú kolienka vyššie ako zadoček). Túto teóriu si môžete na svojom novorodeniatku aj sami otestovať - ak ho zdvihnete, zaujme ju samo. POZOR, neplatí to pri starších deťoch. Reflexy sa časom vytrácajú.

Pozor na nosiče, ktoré nepodporujú zdravý vývin kĺbikov!
Pri nosení v šatke alebo ergonomickom nosiči dokážete túto polohu dosiahnuť. Opačným prípadom sú nosiče tzv. klokanky, ktoré majú veľmi úzky pás látky medzi nôžkami dieťatka (podobne ako nohavičky) a dieťatku nôžky tým pádom visia. Je teda nielen doslova zavesené za svoje genitálie, no nevie ani zaujať polohu nožičiek/kolienok v správnom uhle so zadočkom, keďže mu ich gravitácia ťahá smerom nadol. Taktiež je kvôli tejto polohe nútené držať neprirodzene vystretý chrbátik, čo v mnohých prípadoch ešte podporuje aj vypolstrovaná chrbtová opierka (ergonomické nosiče ju majú mäkkú).

Uvedené poznatky zhŕňa a podporuje aj Medzinárodný inštitút dysplázie bedrového kĺbu (International Hip Dysplasia Institute).

Ako by sa mala prirodzene vyvíjať chrbtica?
Novorodenec má tvar chrbtice zahnutý do písmena C, tzv. kyfóza. Kým sa mu vyformuje do žiadaného tvaru S, trvá to približne rok. Prvé prehnutie prichádza pri spevnení krčného svalstva (keď už dokáže udržať hlavičku). Druhé pri spevnení hrudného svalstva (keď si dokáže samo sadnúť). Tretie, finálne, pri spevnení bedrového svalstva (keď sa už dokáže samo postaviť).
Tak, ako by sme nemali nútiť dieťa do týchto vývojových krokov, nemali by sme mu ani narovnávať chrbticu neustálym polohovaním na tvrdú podložku. Chrbtica sa sama prispôsobí danému vývojovému štádiu.

Nosenie tento prirodzený proces podporuje zo všetkého najviac. Jedným z pravidiel nosenia detičiek v šatke aj ergonomickom nosiči je guľatý chrbátik (v neskoršom veku si ho deti automaticky vystierajú).

Prof. MUDr. Velemínsky, 333 otázok pre pediatra: "Tak, ako nie je potrebné narovnávať krivé nožičky dieťaťa, aby rovno rástli, nie je potrebné narovnávať ani jeho chrbátik, skôr ako sa bude narovnávať sám. Dieťa strávilo predsa veľa mesiacov v maternici stočené do guľata. Ak si niekto myslí, že po pôrode je pre dieťa narovnanie chrbtice to najpodstatnejšie, má laickú predstavu. Dvojité zaoblenie chrbtice a stavcov vo forme S sa vytvára až postupne v priebehu motorického vývoja dieťaťa. Z tohto hľadiska je nefyziologické skôr ležanie v postieľke, pretože k narovnaniu chrbtice nedochádza vďaka rastúcej sile svalov, ale vďaka gravitácii, proti ktorej nemôže dieťa v prvých mesiacoch ešte nič robiť. Je tomu potrebné predísť. Stavce dieťaťa nesmú byť stlačované. V maternici plávalo dieťa vo vode, stavce boli zaguľatené a nie stláčané. Podmienka "beztiaže" už ale nie je splnená. Tomuto nebezpečiu sa dá predísť, keď použijete šatku na nosenie, ktorá svojou napätou látkou pôsobí ako podpora držania tela dieťaťa, takže sa tak zabráni namáhaniu stavcov. Najčastejší argument proti noseniu novorodencov je obava, že by sa mohla poškodiť chrbtica dieťaťa. Všetci ľudia, ktorí ale dnes sedia s poškodenou chrbticou u ortopédov, ležali s veľkou pravdepodobnosťou ako bábätká ako sa patrilo na chrbte. Novorodenci, ktorých matky nosia v šatke sa podľa Dean a Geber vyvíjajú lepšie, než deti, ktoré strávia väčšinu času v detskej postieľke."
Ďalšie názory prevažne nemeckých odborníkov si môžete prečítať TU.

Chcete sa dozvedieť o tejto problematike viac?

Už prvý októbrový týždeň máte jedinečnú príležitosť! Od nedele 4.10 do soboty 10.10 sa bude konať svetová udalosť – oslava nosenia v podobe Medzinárodného týždňa nosenia detí, do ktorej je zapojených 37 miest na Slovensku. Týždeň odštartuje sprievodom nosiacich rodičov v Bratislave a Maratónom mieru v Košiciach a ukončí sa túrou s detičkami vo Vysokých Tatrách. Každé jedno zapojené mesto má okrem sprievodu nosiacich rodičov pripravený bohatý program v podobe workshopov na tému nosenia a príbuzných tém ako bonding, dojčenie, kontaktné rodičovstvo, pôrody a pod. Nechýba ani celoslovenská súťaž o hodnotné ceny vo výške 1 166 Eur!

Podrobnosti a detailný program nájdete na stránke organizátora www.nosma.sk alebo na facebook fanúšikovskej stránke Medzinárodný týždeň nosenia detí 2015 Slovensko.

Autor: izdravie.sk/Jana FELCANOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby

07.12.2019
Už ste s ním boli u zubára? Tak prečo nie u očného lekára, keď zrakom získavame až 80 percent informácií. Čítať viac
 
Dávate deťom ryby? Priveľa ortuti môže znížiť IQ aj poškodiť ich mozog. Tuniaka nezavrhnite

Dávate deťom ryby? Priveľa ortuti môže znížiť IQ aj poškodiť ich mozog. Tuniaka nezavrhnite

03.12.2019
Následky požitia väčšieho množstva ortuti môžu mať u najmenších znepokojivé účinky. Buďte ostražití, čo deťom dávate. Čítať viac
 
Alarmujúce zistenie: Každý štvrtý tínedžer trpí vážnou diagnózou. Vidíte doma toto?

Alarmujúce zistenie: Každý štvrtý tínedžer trpí vážnou diagnózou. Vidíte doma toto?

02.12.2019
Mysleli ste si doteraz, že právo na súkromie vášho školáka je viac ako možný dosah trávenia jeho voľného času? Jeho správanie napovie,... Čítať viac
 
Podchyťte ju včas! Skolióza môže viesť aj k vážnejším problémom srdca či pľúc

Podchyťte ju včas! Skolióza môže viesť aj k vážnejším problémom srdca či pľúc

30.11.2019
Potrápi najmä deti počas dospievania, ale prekvapiť môže aj dospelých. Čím skôr si ju všimnete, tým ľahšie zastavíte ďalšie vykrivenie... Čítať viac
 
Chcete mať doma malého inteligenta či diablika? Pozor na výber mena, nomen omen!

Chcete mať doma malého inteligenta či diablika? Pozor na výber mena, nomen omen!

26.11.2019
Veríte v latinské príslovie „nomen omen“, teda že meno vyjadruje charakteristickú vlastnosť jeho nositeľa? Možno vám pri hľadaní... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Návrat ku kontaktnému rodičovstvu: Šatkovaním podporíte zdravý vývoj detí
izdravie.sk/Jana FELCANOVÁ