predplatne
 
Zdravie   Deti

Predčasne narodených detí pribúda: Dotyk a hlas matky zachraňuje ich život

25.12.2015

Každé deviate dieťa u nás sa narodí predčasne. Naučili sme sa zachraňovať aj bábätká, ktoré by kedysi neprežili, hovorí doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc. Podstatná je však kvalita života, ktorý ich čaká.

Kontakt matky je pre predčasne narodené deti dôležitý rovnako ako lekárska starostlivosť.

Kontakt matky je pre predčasne narodené deti dôležitý rovnako ako lekárska starostlivosť.Autor: Profimedia.sk

Kedy hovoríme o predčasne narodenom dieťati?

Keď sa narodí pred ukončeným tridsiatym siedmym týždňom tehotenstva. Najrizikovejšou skupinou sú novorodenci s pôrodnou hmotnosťou do tisícpäťsto gramov. Z biologického hľadiska nie sú zrelé na život mimo maternice, preto potrebujú vysokošpecializovanú intenzívnu starostlivosť hneď po pôrode. Rodia sa s krátkodobými aj dlhodobými zdravotnými komplikáciami, ktoré ich sprevádzajú celý život. Niektoré majú jednu, iné až štyri vážne diagnózy. Je to neľahká situácia pre rodinu aj finančná záťaž pre spoločnosť.

O aké zdravotné problémy najčastejšie ide?

Závisí to od toho, v ktorom týždni sa dieťa narodí, aj od komplikácií, ktoré si prináša z prostredia maternice. Nedokážu si ešte udržať telesnú teplotu a hrozí im podchladenie. Nezrelosť pľúc sa prejavuje syndrómom dychovej tiesne. Problémy s trávením a toleranciou výživy spôsobujú poruchy rastu. Majú nedostatočne vyvinutú imunitu, preto sú náchylnejšie na infekcie. Nezrelosť centrálneho nervového systému spôsobuje poruchy zraku, sluchu, poškodenie mozgu, poruchy učenia a správania. Tieto deti oveľa častejšie postihujú ochorenia ako mozgová obrna, mentálna retardácia či epilepsia, aj respiračné a kardiovaskulárne ochorenia, astma či cukrovka.

Ak žene hrozí predčasný pôrod, čo má robiť?

Dôležité je, aby ju gynekológ informoval, že pred tridsiatym druhým týždňom by mala ísť rodiť do perinatologického centra. To je špecializované pracovisko, kde sa pod jednou strechou delia o starostlivosť o matku a dieťa skúsení pôrodníci a neonatológovia. Keď sa „predčasniatko“ narodí v takom centre, má v trikrát väčšiu šancu, že prežije, a hrozí mu aj menej komplikácií. Na bežnom pracovisku, kde lekári nemajú vhodné prístroje ani také skúsenosti, býva výsledok oveľa horší. K tomu treba prirátať transport, ktorý je pre krehké bábätko obrovskou záťažou.

Na Slovensku je šesť perinatologických centier. Stačí to?

Myslíme si, že ich je dosť, ale potrebujú kvalitné prístroje a dostatok skúsených lekárov a sestier. Naším vzorom je Česká republika. Vedie vo všetkých európskych štatistikách, čo sa týka starostlivosti o novorodenca v prvých desiatich dňoch po pôrode. U nich je perinatálna úmrtnosť v porovnaní s našou polovičná. Analýza z roku 2013 ukazuje, že vyše šesťdesiat percent úmrtí máme v kategórii extrémne nezrelých novorodencov s hmotnosťou pod tisícpäťsto gramov. Postupne ich počet klesá, ale stále máme rezervy. Naučili sme sa zachraňovať bábätká, ktoré sa narodili už v dvadsiatom štvrtom týždni. Keďže však domov často odchádzajú s rôznymi chorobami, je veľmi dôležitá naša spolupráca s pediatrami, ďalšími špecialistami a rodinou.

Nádej pre rizikové bábätká: Špeciálny vozík umožní dlhšie spojenie s matkou

Vo svete sa už budujú centrá priateľské k matkám. A u nás?

V zahraničných nemocniciach môže matka ihneď po cisárskom reze vidieť aj dieťatko v inkubátore. Dokonca jej ho, hoci napojené na prístroje, priložia na kožu. Dotyky, hlas, materské mlieko mu môžu v prvých dňoch zachrániť život. Už len tým, že sa jeho organizmus prirodzene osídľuje matkinými mikroorganizmami a je menej vystavený riziku infekcie. U nás je to zatiaľ hudba budúcnosti. Pritom predčasne narodených detí bude pribúdať, lebo bude rodiť menej žien a neskôr. Musíme s tým rátať.

Prečo ich je čoraz viac?

Lekári príčiny poznajú, ale nevedia ich ovplyvniť. Rastie počet žien, ktoré z ekonomických a iných dôvodov odkladajú materstvo a prvý raz rodia medzi tridsiatkou a tridsaťpäťkou alebo aj neskôr. Ideálne by bolo, keby sa prvorodičkami stali dvadsaťdva- až dvadsaťpäťročné ženy a otcovia mali okolo dvadsaťpäť rokov – tak ako to bolo ešte pred dvadsiatimi, tridsiatimi rokmi. Starším prvorodičkám totiž častejšie hrozí riziková gravidita. Okrem toho, vo vyššom biologickom veku ťažšie otehotnejú. Preto sú v kurze centrá pre asistovanú reprodukciu. Kedysi gynekológovia vkladali do maternice viac vajíčok, preto sa rodilo veľa viacerčiat „zo skúmavky“ – ktorých matky sú zase len rizikové a predurčené na skorší pôrod. Dnes sa uprednostňuje prenos jedného vajíčka, čím riziko predčasných pôrodov kleslo.

Hrozí vám predčasný pôrod?

Gynekológ by vás mal poslať do vysokošpecializovaného perinatologického centra. Ak sa k tomu nemá, nečakajte a informujte sa o možnostiach priamo v centre, ktoré je najbližšie k miestu vášho bydliska. Na Slovensku ich máme šesť – v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. Tu sa o vás počas pôrodu postarajú odborne pripravení pôrodníci. Dieťatko po narodení zdravotníci okamžite prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti, ktorá je vybavená špeciálnymi inkubátormi, monitormi životných funkcií, prístrojmi na riadené dýchanie. Dohliadať naň budú skúsení neonatológovia a zručné sestry.

Pôrod

Autor: ZDRAVIE/Adriana FÁBRYOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

10.11.2019
Dôležité je, aby si dieťa pozície často menilo a sedenie prerušovalo prestávkami, v ktorých sa hýbe, prípadne si precvičí telo. Čítať viac
 
Konečne kľúč na neposedné deti: Hyperaktivitu vygumuje maličkosť, robili ste to doteraz opačne?

Konečne kľúč na neposedné deti: Hyperaktivitu vygumuje maličkosť, robili ste to doteraz opačne?

09.11.2019
Miluje vaše dieťa hojdačky, kolotoče a nosenie na rukách? Nuž, ktoré nie. Príjemnosť týchto činností je biologicky zakódovaná. Navyše,... Čítať viac
 
Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

07.11.2019
Daj si, veď 1 pohárik tebe ani dieťatku nemôže uškodiť... Podobné rady si u nás tehotné ženy vypočujú často. Aká je ale pravda? Čítať viac
 
Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

03.11.2019
Trojročné deti sú na imunitnú záťaž zrelé. Má to však veľké ale! Čítať viac
 
Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

30.10.2019
Možno to poznáte, uložíte dieťa spať, no a o chvíľu je to tu... Nočná mora rodičov - laryngitída! Poradíme vám, ako účinne liečiť akútny... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Predčasne narodených detí pribúda: Dotyk a hlas matky zachraňuje ich život
ZDRAVIE/Adriana FÁBRYOVÁ