predplatne
 

Koniec croissantov, pukancov a čipsov? Komisia Európskej únie zasahuje!

23.05.2019

Potraviny v EÚ môžu od roku 2021 obsahovať len minimum umelých nezdravých tukov. Odborníci argumentujú, že extrémne škodia srdcu a cievam. Ktoré to sú?

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Komisia Európskej únie stanovila limity pre nasýtené transmastné kyseliny v niektorých potravinách. Produkty určené na konzumáciu nebudú môcť v blízkej budúcnosti obsahovať viac ako 2 percentá umelo pridávaných nezdravých tukov. Výnimku dostali len potraviny, u ktorých sa tuky nachádzajú v prirodzenom stave, napríklad mäso, maslo alebo mlieko. Nasýtené tuky si nemýľte s nenasýtenými, ktoré sú zdravé a pre ľudský organizmus prospešné. Nachádzajú sa napríklad v olivovom oleji či rybách.

Aktualita ► Rakovinotvornú látku našli v mozarelle, dezertoch aj v kozmetike! Aj v tej vašej? 

Nezdravé tuky

Nasýtené transmastné kyseliny vznikajú najmä vtedy, keď sa v procese výroby a tepelnej prípravy potravín - najmä pri pečení a smažení - používajú nekvalitné rastlinné tuky. Potravinársky priemysel ich rád využíva, lebo produkty sa potom dajú ľahko rozotierať, sú krémové a dlhšie vydržia.

Nachádzajú sa najmä v potravinách, ktoré sa fritujú a smažia, v margarínoch, v pečive ako sú šišky, donatky, wafle, croissanty, pizzové a iné pečivo z lístkového cesta, v hotových polievkach a omáčkach, v keksoch, v zemiakových lupienkoch či v pukancoch pripravovaných v mikrovlnnej rúre.

Čítajte: Strašiak palmový olej: Naozaj je taký škodlivý? 

Poškodzujú srdce a cievy

Vedci už dávno dokázali súvislosť medzi umelými transtukmi a upchávaním krvných ciev. Štúdie dokazujú, že ak často a dlhodobo konzumujete potraviny, ktoré ich obsahujú, skôr ochoriete na kardiovaskulárne ochorenie ako človek, ktorý ich neje, alebo je minimálne.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO majú na svedomí vše 500 000 úmrtí na ochorenia srdca a ciev. Zvyšujú totiž hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi a znižujú hladinu dobrého HDL cholesterolu. Okrem toho, potraviny, ktoré ich obsahujú, sú zväčša veľmi kalorické, takže prispievajú k nadváhe.

VIDEO: Je zdravšie maslo, olej či margarín? Lekárka rozlúskla tukovú dilemu 

Nová smernica

Bruselské úrady oznámili, že smernica má vstúpiť do platnosti 2. apríla 2021. Dovtedy budú mať potravinári čas zmeniť svoje receptúry a technológie výroby. Rozhodnutie nepadlo len tak z neba, je dôsledkom dlhoročnej diskusie odborníkov.

Nemusíte sa báť, že tieto mimoriadne obľúbené potraviny zmiznú z pultov obchodov. Na internete kolujú hoaxy, ktoré to tvrdia, ale nie je to pravda. Nová smernica znamená, že výrobcovia majú využívať pri ich výrobe alternatívne potravinárske metódy a vhodné prísady, ktoré pomôžu obsah nezdravých tukov v nich výrazne znížiť. Na donatkách, croissantoch či pukancoch pripravených po novom si aj potom budete môcť ďalej pochutnávať.

V tomto článku sa zaoberáme Cholesterol ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

včera
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

včera
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

včera
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

13.10.2019
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Koniec croissantov, pukancov a čipsov? Komisia Európskej únie zasahuje!
Adriana Fábryová