Leje z vás? Tri drobnosti, ktoré v horúčavách zmiernia potenie

10.08.2018

Pri teplote nad 30 stupňov Celzia bežne vypotíte aj 5 litrov vody za deň. Ak vás však mokré mapy na oblečení obťažujú, môžete ich obmedziť.

Zjednodušte si chvíle v horúčave. Dá sa to.

Zjednodušte si chvíle v horúčave. Dá sa to. Autor: Shutterstock

Potiť sa, keď teplomer cez deň ukazuje viac ako tridsať stupňov je prirodzené. Pomocou troch miliónov potných žliaz sa telo ochladzuje a zvlhčuje pokožku. Aby ste sa nepotili viac ako je nevyhnutné, oblečte si textil z ľahkých prírodných materiálov, ale hlavne pite. No, nie je jedno, čo pijete. Tekutiny i strava potenie výrazne ovplyvňujú. 

Tip 1: Potrebujete vitamín C

Céčko je vašim spojencom v chrípkovom období, ale aj keď udrú horúčavy. Zlepšuje totiž aklimatizáciu organizmu na vysoké teploty. Nepotrebujete extra silné dávky, stačí začínať ráno overenou vodou s citrónom. Alebo si vo vode rozmixujte akékoľvek čerstvé ovocie, každé vitamín C obsahuje. Na vitamín C myslite najmä, ak fajčíte. Fajčenie je veľkým zlodejom céčka a to je dôvod, prečo sa fajčiari potia viac. 

Utlmí hlad, zbaví kíl i zápchy. Čapujte od rána a nahraďte ňou kávu

Tip 2: Uvarte si čaj

Piť teplý čaj v lete vás asi neláka, ale vyskúšajte to robiť v lete skoro ráno, keď ešte nie je veľké teplo. Nie je však jedno, aký čaj si pripravíte. Musí byť šalviový. Nepite ho studený ani horúci, má byť teplý. Stačí vám jedna šálka denne pol hodinu pred raňajkami. Kúra proti poteniu by mala trvať 14 dni, ale už do štyroch dní dokáže zredukovať potenie až o 52 %. Šalviové pitie čaju môžete podporiť i kúpeľom. Uvarte dve hrste šalvie v litri vody, nechajte 15 minút odstáť, sceďte a nalejte do vlažnej vody vo vani. Vo vode relaxujte najviac 20 minút. Nezabudnite, že miesta, z ktorých sa potíte najviac by ste mali mať namočené vo vode. 

Potenie zhorší:

  • kofeín,
  • horúce nápoje,
  • alkohol,
  • pikantné jedlá,
  • sladené nápoje.

Tip 3: Poznáte senovku? 


Foto v texte: Shutterstock

Zmierniť potenie vám pomôže i senovka grécka. Možno ste už na toto korenie natrafili, hodí sa k zemiakovým, cibuľovým i hubovým jedlám. Pridať ju môžete i do strukovín alebo do cesta na chlieb. Prisudzujú sa jej mnohé účinky. Bojuje proti padaniu vlasov, reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol. Aby ste účinky senovky podporili, skúste obklady. Uvarte semená na kašu, rozotrite ju na plátno a oviňte ňou miesta, kde sa najviac potíte. Obklad musíte nechať na pokožke aspoň 20 minút a opakovať niekoľko dní.

Zase ste sa v horúčave nevyspali? S našimi tipmi vám dnes v noci bude príjemne

To nie je normálne

Potíte sa aj v klimatizovanej miestnosti? Za príliš veľkým potením sa často skrývajú aj vážne ochorenia. Hlási sa tak: 

Studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca. Nočné potenie býva jedným z príznakov menopauzy, rôznych infekčných ochorení, takisto tuberkulózy a infekcií črevného traktu. Ak sa nadmerne potíte bez organickej alebo psychickej príčiny, hovoríme o hyperhidróze.

V tomto článku sa zaoberáme Nadmerné potenie ...viac
Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

včera
Hmyz je najpočetnejší živočíšny druh na zemi. Je prakticky všade. A to doslova. Aj u vás doma. Myslíte, že máte v byte len muchu, čo vletela... Čítať viac
 
S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

16.08.2018
Európski muži udávajú v porovnaní so ženami dvojnásobné čísla. Hovoria pravdu, alebo preháňajú? Čítať viac
 
S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

16.08.2018
Septembrové Zdravie zistilo, že hlava vás môže bolieť aj z vecí, na ktoré by ste to vôbec nepovedali. A vyskočenú platničku netreba... Čítať viac
 
Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

15.08.2018
Radosť z dovolenky môže byť razom fuč, ak natrafíte na útok zdanlivo nenápadnej potvory s bolestivými následkami. Čítať viac
 
Nafukuje vás? Urobte si doma TEST na intoleranciu laktózy

Nafukuje vás? Urobte si doma TEST na intoleranciu laktózy

15.08.2018
Máte bolesti brucha po káve s mliekom, nafukuje vás zo zmrzliny a omáčkam sa vyhýbate, pretože vás vždy preženie? Jednoduchý test na... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Leje z vás? Tri drobnosti, ktoré v horúčavách zmiernia potenie
Lenka Štefánková