predplatne
 

Leje z vás? Tri drobnosti, ktoré v horúčavách zmiernia potenie

10.08.2018

Pri teplote nad 30 stupňov Celzia bežne vypotíte aj 5 litrov vody za deň. Ak vás však mokré mapy na oblečení obťažujú, môžete ich obmedziť.

Zjednodušte si chvíle v horúčave. Dá sa to.

Zjednodušte si chvíle v horúčave. Dá sa to. Autor: Shutterstock

Potiť sa, keď teplomer cez deň ukazuje viac ako tridsať stupňov je prirodzené. Pomocou troch miliónov potných žliaz sa telo ochladzuje a zvlhčuje pokožku. Aby ste sa nepotili viac ako je nevyhnutné, oblečte si textil z ľahkých prírodných materiálov, ale hlavne pite. No, nie je jedno, čo pijete. Tekutiny i strava potenie výrazne ovplyvňujú. 

Tip 1: Potrebujete vitamín C

Céčko je vašim spojencom v chrípkovom období, ale aj keď udrú horúčavy. Zlepšuje totiž aklimatizáciu organizmu na vysoké teploty. Nepotrebujete extra silné dávky, stačí začínať ráno overenou vodou s citrónom. Alebo si vo vode rozmixujte akékoľvek čerstvé ovocie, každé vitamín C obsahuje. Na vitamín C myslite najmä, ak fajčíte. Fajčenie je veľkým zlodejom céčka a to je dôvod, prečo sa fajčiari potia viac. 

Utlmí hlad, zbaví kíl i zápchy. Čapujte od rána a nahraďte ňou kávu

Tip 2: Uvarte si čaj

Piť teplý čaj v lete vás asi neláka, ale vyskúšajte to robiť v lete skoro ráno, keď ešte nie je veľké teplo. Nie je však jedno, aký čaj si pripravíte. Musí byť šalviový. Nepite ho studený ani horúci, má byť teplý. Stačí vám jedna šálka denne pol hodinu pred raňajkami. Kúra proti poteniu by mala trvať 14 dni, ale už do štyroch dní dokáže zredukovať potenie až o 52 %. Šalviové pitie čaju môžete podporiť i kúpeľom. Uvarte dve hrste šalvie v litri vody, nechajte 15 minút odstáť, sceďte a nalejte do vlažnej vody vo vani. Vo vode relaxujte najviac 20 minút. Nezabudnite, že miesta, z ktorých sa potíte najviac by ste mali mať namočené vo vode. 

Potenie zhorší:

  • kofeín,
  • horúce nápoje,
  • alkohol,
  • pikantné jedlá,
  • sladené nápoje.

Tip 3: Poznáte senovku? 


Foto v texte: Shutterstock

Zmierniť potenie vám pomôže i senovka grécka. Možno ste už na toto korenie natrafili, hodí sa k zemiakovým, cibuľovým i hubovým jedlám. Pridať ju môžete i do strukovín alebo do cesta na chlieb. Prisudzujú sa jej mnohé účinky. Bojuje proti padaniu vlasov, reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol. Aby ste účinky senovky podporili, skúste obklady. Uvarte semená na kašu, rozotrite ju na plátno a oviňte ňou miesta, kde sa najviac potíte. Obklad musíte nechať na pokožke aspoň 20 minút a opakovať niekoľko dní.

Zase ste sa v horúčave nevyspali? S našimi tipmi vám dnes v noci bude príjemne

To nie je normálne

Potíte sa aj v klimatizovanej miestnosti? Za príliš veľkým potením sa často skrývajú aj vážne ochorenia. Hlási sa tak: 

Studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca. Nočné potenie býva jedným z príznakov menopauzy, rôznych infekčných ochorení, takisto tuberkulózy a infekcií črevného traktu. Ak sa nadmerne potíte bez organickej alebo psychickej príčiny, hovoríme o hyperhidróze.

V tomto článku sa zaoberáme Nadmerné potenie ...viac
Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Akú máte farbu pier? Niektoré odtiene predpovedajú vážne ochorenie!

Akú máte farbu pier? Niektoré odtiene predpovedajú vážne ochorenie!

dnes
Väčšinou vás potrápia suché, popraskané pery. Niekedy sa však oplatí na ústa lepšie prizrieť, lebo aj farba môže signalizovať závažnejšie... Čítať viac
 
Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

včera
Žijeme v západnej kultúre, ktorá o sexe hovorí tak uvoľnene ako nikdy predtým. Napriek tomu sa mladí ľudia milujú oveľa menej ako rodičia... Čítať viac
 
VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

10.12.2018
Šál nie je len módny doplnok. Je vedecky preverené, že ak si ho natiahnete cez nos, môže vás ochrániť pred virózou. Čítať viac
 
O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

10.12.2018
Viete, že už teraz môžete začať mladnúť? Odhodlajte sa konečne robiť to, na čo prišli výskumníci. Čítať viac
 
10 najväčších vinníkov rakoviny. Väčšine sa môžete vyhnúť!

10 najväčších vinníkov rakoviny. Väčšine sa môžete vyhnúť!

09.12.2018
Nie všetkým príčinám rakoviny vieme predísť, no mnohé sú také, ktorým by sme sa vyhnúť vedeli a mohli. Napriek tomu sa vystavujeme vplyvom,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Leje z vás? Tri drobnosti, ktoré v horúčavách zmiernia potenie
Lenka Štefánková