predplatne
 

Muži na ňu umierajú častejšie. Zákerná rakovina, ktorá zo začiatku nebolí

17.01.2020

Približne štvrtina pacientov sa o rakovine hrubého čreva a konečníka dozvie až v metastatickom štádiu. Je to aj tým, že príznaky (chudnutie, bolesti, krvácanie z konečníka, nechutenstvo) nemusia byť výrazné, alebo sa vôbec nedostavia.

V rámci európskych krajín v úmrtnosti mužov na túto rakovinu sme na čele.

V rámci európskych krajín v úmrtnosti mužov na túto rakovinu sme na čele. Autor: Shutterstock

Približne 2000 pacientov na Slovensku ročne zomrie na rakovinu hrubého čreva, pričom 4000 ľudí na ňu ochorenie. Slovensko si vo výskyte tejto choroby drží v rebríčku v rámci európskych krajín 2. miesto, v úmrtnosti mužov je dokonca na čele. Odborníci pritom poukazujú na to, že vývoj tohto ochorenia trvá dlho, a teda správna prevencia by dokázala zbytočným ochoreniam aj úmrtiam takmer úplne predísť. Odborníci v oblasti gastroenterológie sa zhodli, že v tejto oblasti vie Slovensko urobiť kroky na zlepšenie tohto stavu.

Od bolestí brucha k vyšetreniu hrubého čreva. Čo vás čaká? 

Prevencia

Tibor Hlavatý zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) uviedol, že napríklad test na okultné krvácanie dokáže odhaliť približne 40% prípadov. Cena kolonoskopie je podľa jeho slov približne 82 eur. Včasné odhalenie choroby vie nielen zachrániť ľudské životy, ale aj ušetriť významné percento financií, ktoré si vyžaduje liečba vo vyššom štádiu. Poukázal na to, že preventívna kolonoskopia odhalí 98% polypov, z ktorých vyrastá rakovina hrubého čreva. Polypy počas kolonoskopie podľa jeho slov vedia odstrániť bezbolestne.

Neprehliadnite: Problémy s vyprázdňovaním? Nezahrávajte sa s najčastejšou rakovinou Slovákov

Zdroj: Shutterstock

Skríningový test

Odborník Martin Huorka doplnil, že viac ako tretina úmrtí sa dá eliminovať, ak ľudia nad 50 rokov absolvujú skríningový test, pretože 92% prípadov kolorektálneho karcinómu je vo veku nad 50 rokov. Doplnil tiež, že v rámci Európy každý rok diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka viac ako 450.000 ľuďom, pričom asi 230.000 ľudí spomedzi nich na ňu zomrie.

Krv v stolici? Žiadna panika. Čo hlási okrem rakoviny?

Lekár Rudolf Hrčka uviedol, že ak by sa preventívnej kolonoskopie zúčastnili všetci vo veku od 50 do 74 rokov, tak by išlo približne o 800.000 ľudí. Realita je podľa jeho slov taká, že takéto vyšetrenie absolvuje približne 253.000, z nich je pozitívnych asi 19.000 ľudí.

Dlhé čakacie doby

SGS hodnotí pozitívne spustenie organizovaného skríningu hrubého čreva v roku 2011, rovnako ako pozývací skríning, ktorý sa začal v roku 2019. Do konca januára 2019 odišlo z poisťovní 20.000 testov. Dokopy sa dalo takto vyšetriť viac ako 5200 ľudí, teda priemerne 27 percent pozvaných ľudí sa dostalo k skríningu. Hrčka naznačil, že problematickým bodom môžu byť aj pracoviská a čakacie doby.

SGS preto vyzvalo na podporu preventívnej primárnej skríningovej kolonoskopie ako najúčinnejšej formy prevencie rakoviny hrubého čreva v populačnom skríningu aj v rizikových skupinách. Rovnako chce odstrániť bariéry na vykonávanie kolonoskopie, a to najmä zabezpečiť dostupnú bezbolestnú kolonoskopiu pre každého pacienta, ktorý si zvolí túto formu skríningu. Vyzýva preto uhrádzať v adekvátnej výške zložité výkony na špecializovaných pracoviskách.

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

V tomto článku sa zaoberáme Konečník ...viac Rakovina ...viac
Autor: tasr, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Rozhovor s vedcom Čekanom: Pripravujeme 100-tisíc testov na koronavírus. Je to prelomová správa pre Slovákov!

Rozhovor s vedcom Čekanom: Pripravujeme 100-tisíc testov na koronavírus. Je to prelomová správa pre Slovákov!

včera
Naša hlavná priorita je, aby bolo Slovensko sebestačné v testovaní COVID-19, hovorí Pavol Čekan. Vedec, ktorý stojí za vývojom nového... Čítať viac
 
Problémy spod rúška: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď ich už máte?

Problémy spod rúška: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, keď ich už máte?

včera
Vytvárajú sa vám na pleti, ktorú si deň čo deň zakrývate rúškom malé vyrážky, červené bodky alebo iné kožné nedostatky? Ak nemáte už... Čítať viac
 
Rady, po ktorých si už nekýchnete: Zbavte sa alergií raz a navždy

Rady, po ktorých si už nekýchnete: Zbavte sa alergií raz a navždy

08.04.2020
Aj u vás sa už začala sezóna opuchnutých očí a nekončiacej nádchy? Pri kašli zabúdate na každoročnú alergiu a myslíte hneď na koronavírus?... Čítať viac
 
Opatrná nádej vedcov: Teplé počasie šírenie koronavírusu utlmí. Na jeseň hrozí návrat

Opatrná nádej vedcov: Teplé počasie šírenie koronavírusu utlmí. Na jeseň hrozí návrat

07.04.2020
Vedci nie sú jednotní v názore, či je nový koronavírus podobný „príbuzným“ vírusom a oteplenie zabrzdí jeho šírenie. Jeseň môže odštartovať... Čítať viac
 
Kĺbom škodia aj ľahké činnosti: 7 prekvapivých krokov k doživotnej artróze

Kĺbom škodia aj ľahké činnosti: 7 prekvapivých krokov k doživotnej artróze

07.04.2020
Kĺby máte iba jedni. Tiež patríte k tým, ktorí ich dennodenne zaťažujú bez toho, aby o tom vedeli? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Muži na ňu umierajú častejšie. Zákerná rakovina, ktorá zo začiatku nebolí
tasr
lua