predplatne
 

Na raňajky lepšie než ovsené vločky: Skúste extra zdravé retro

24.03.2019

Jačmenné krúpy sú dobré na detox, pomôžu tráveniu. Sú zdravé, výživné, lacné a dajú sa z nich pripraviť skvelé dobroty.

Zrejme najznámejší produkt z jačmeňa sú krúpy.

Zrejme najznámejší produkt z jačmeňa sú krúpy. Autor: Shutterstock

Z krúpov si môžete pripravovať studené aj teplé pokrmy. Chutia pripravené naslano aj nasladko. „Majú trochu tvrdšiu konzistenciu, no príjemnú orieškovú chuť,“ prezrádza nutričná špecialistka Ing. Gabriela Slováková všetkým, ktorí krúpy ešte neochutnali. Jesť ich sa naozaj oplatí.

Raňajkový nákupný zoznam: Najlepšie štartéry štíhlej postavy 

Vláknina vedie

Ak ich zaradíte do jedálneho lístka, zlepší sa vám trávenie a posilníte si celú tráviacu sústavu. Tieto benefity jednoznačne pripíšte na vrub vysokému podielu vlákniny. Najmä tej nerozpustnej vo vode, ktorá v nezmenenej podobe prejde celým tráviacim traktom. Podporí tým pohyb čriev a môže zabrániť vzniku zápchy.

„Bonusom pravidelného konzumovania krúp je aj silnejšia imunita. V jačmeni sa totiž nachádza slušné množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá v črevnom trakte pomáha vytvárať vhodné prostredie pre život a množenie takzvaných dobrých baktérií. „Starajú sa o to, aby v črevách nezískali prevahu škodlivé baktérie, no sú dôležité aj pre dobré trávenie a ako ochrana pred hnačkou,“ tvrdí odborníčka.

Koniec hladu

Vysoký podiel vlákniny je dobrý aj na potlačenie hladu a zníženie hmotnosti. „Jačmeň obsahuje rozpustnú vlákninu beta-glukán, práve ten redukuje pocit hladu. V tráviacom trakte sa z neho vytvorí gélová hmota, ktorá spomaľuje trávenie a vstrebávanie jednotlivých živín. Pravidelným konzumovaním jedál z jačmenných krúp si navyše znížite riziko výskytu srdcovo-cievnych ochorení a určitých druhov nádorov, hlavne karcinómov hrubého čreva. Je však potrebný ešte ďalší výskum, ktorý vysvetlí mechanizmus účinku a tiež to, ktorá zložka vlákniny pomáha predchádzať tvorbe nádorov,“ prezrádza nutričná špecialistka.

7 TOP zdravých a lacných potravín: Porcia denne napraví prehrešky lenivosti

Rozkladá lieky

Jačmeň je bohatý aj na množstvo vitamínov a minerálov. Keďže sa pri výrobe krúp a krúpkov zachová takmer celá časť zrna, sú skvelým zdrojom molybdénu. O jeho účinkoch sa dočítate na strane 10. „Jačmenné krúpy obsahujú aj mangán. Ten je potrebný pre normálny vývoj kostí, tvorbu pohlavných hormónov a premenu tukov, cukrov i bielkovín v tele. Ovplyvňuje aj tvorbu chrupaviek.

Z jačmenných krúp získate i dávku selénu. „Jeho úlohou je nielen posilniť obranyschopnosť, pôsobí tiež protizápalovo a prostredníctvom pečene odbúrava rakovinotvorné látky,“ prezrádza Gabriela Slováková. V krúpach nájdete aj značné množstvo medi. „Ide o stopový prvok, ktorý obsahujú všetky tkanivá. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek, podporuje aj imunitný systém a nervové bunky,“ hovorí nutričná špecialistka.

O 2 týždne ploché bruško a zdravá krv: Začíname jarný DETOX s bylinkami 

Lepšie ako vločky

V jačmenných krúpach sa vyskytuje aj horčík. Tento minerál v kombinácii s rozpustnou vlákninou vás môže ochrániť pred cukrovkou 2. typu. „Znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje vylučovanie inzulínu. Rozpustná vláknina sa zasa viaže na vodu a iné molekuly, a tak prechádza tráviacim traktom pomalšie, čo spomaľuje vstrebávanie cukru do krvného obehu. Štúdie potvrdili, že konzumácia jačmeňa na raňajky stabilizuje hladinu cukru v krvi dokonca viac ako ovsené vločky,“ zdôrazňuje Gabriela Slováková.

Proti kameňom

Jačmenné krúpy by ste si mali obľúbiť aj keď sa chcete vyhnúť žlčníkovým kameňom a operácii žlčníka. Opäť vďaka vysokému obsahu vlákniny.

 

Viac tipov na DETOX a 100 strán pre ľahší život v špeciálnom vydaní Zdravia. V predaji už len pár dní!!!!  

Autor: red., bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

dnes
Skončiť s fajčením je pre mnohých nadľudský výkon. Zbaviť sa závislosti si vyžaduje poriadne pevnú vôľu, hlavne vtedy, keď ste fajčili... Čítať viac
 
VIDEO: Rýchly TEST osobnosti. Zatnite päsť a sledujte, čo o vás prezradí

VIDEO: Rýchly TEST osobnosti. Zatnite päsť a sledujte, čo o vás prezradí

dnes
Základné črty osobnosti odhalí spôsob, akým zatínate päsť. Ak ste všímaví, pomôže vám odhadnúť, ako sú na tom ostatní. Čítať viac
 
VIDEO: Zdravá a pevná pleť bez vrások?! Tento trik vás omladí

VIDEO: Zdravá a pevná pleť bez vrások?! Tento trik vás omladí

včera
Opuchnuté oči vedia potrápiť nejedného z nás. Niekedy sú len dôsledkom prebdetej noci. Jednoduchým trikom im viete opäť prinavrátiť... Čítať viac
 
Idete na preventívku? Pri týchto 6-tich otázkach lekára neklamte!

Idete na preventívku? Pri týchto 6-tich otázkach lekára neklamte!

19.08.2019
Vyšetrenie u všeobecného lekára či u špecialistu nie je príjemná vec. Na niektoré otázky sa vám asi nechce odpovedať. Klamaním však... Čítať viac
 
27 zdravotných problémov súvisí s mesiacom narodenia. Ktoré hrozia vám?

27 zdravotných problémov súvisí s mesiacom narodenia. Ktoré hrozia vám?

19.08.2019
Vedci prišli na zaujímavé prepojenie. Mesiac narodenia prispejek k tomu, aké zdravotné problémy vás potrápia. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Na raňajky lepšie než ovsené vločky: Skúste extra zdravé retro
red.
bd