predplatne
 

Nový objav vynáša špenát do výšin. Bude na zozname zakázaného dopingu?

30.07.2019

V rozprávke Pepek námorník po prehltnutí špenátu narastú hlavnému hrdinovi svaly. Nemeckí vedci teraz potvrdili, že táto zdravá zelenina skutočne zvyšuje fyzickú silu.

Jedzte špenát a budete mať silu ako Pepek námorník? Zelený doping možno zakážu.

Jedzte špenát a budete mať silu ako Pepek námorník? Zelený doping možno zakážu.Autor: Shutterstock

O špenáte sa už popísalo veľa. Niektorí ho považujú za superpotravinu, iní upozorňujú na dlhoročný železný mýtus. Hoci špenát neobsahuje toľko železa, ako sa v minulosti predpokladalo, stále platí, že ide o mimoriadne zdravú zeleninu s množstvom zdraviu prospešných živín a minimom kalórií. Podľa najnovšieho výskumu má však ďalší pozoruhodný bonus - dokáže zvýšiť silu svalov.

Čítajte aj: Špenát už neohrievajte, tvoria sa v ňom jedy! Čo s ním?

Upozornila na to nemecká štúdia vedcov zo Slobodnej univerzity v Berlíne, ktorá poukázala na účinky ekdysterónu hojne obsiahnutom v špenáte. Ide o prírodný steroidný hormón, ktorý sa už od 80. rokov pridával do potravinových doplnkov na podporu rastu svalov. Až doteraz však nebolo jasné, či a do akej miery ovplyvňuje ekdysterón fyzický výkon. Najnovší výskum však prekvapil, dobrovoľníkom počas experimentu stúpla fyzická sila až trojnásobne. 

Zelený doping

Autori štúdie preto odporučili Svetovej antidopingovej agentúre, aby ekdysterón pridala na zoznam zakázaných dopingových látok pre športovcov. „Myslíme si, že ak látky obsiahnuté v špenáte zvyšujú výkonnosť, potom je jeho konzumácia nespravodlivou výhodou a malo by sa jej zabrániť,“ dodala vedkyňa Mária Parreová z berlínskej Slobodnej univerzity. Milovníci špenátu sa však nemusia účinkov listovej zeleniny báť. Dávky ekdysterónu, ktoré dobrovoľníci počas experimentu užívali, zodpovedali približne 4 kilogramom surového špenátu denne.

 Tipy na špenátové RECEPTY ► TU

Železný mýtus

O špenáte sa traduje, že obsahuje veľké množstvo železa. Hoci sa jedná o všeobecne zdravú a odporúčanou potravinu, je toto presvedčenie mylné. Špenát obsahuje v surovom stave asi 3 miligramy železa na 100 gramov hmotnosti. Čo je asi rovnaké množstvo, aké nájdete v akejkoľvek inej listovej zelenine.

Prejdite na zelenú! Chlorofyl opraví trávenie a karcinogénom nedá šancu

Špenát však poskytuje veľa vitamínu C, E a antioxidantov. V porovnaní s brokolicou má 4-krát viac betakarotému a 3-krát viac luteínu. Je v ňom vláknina, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi, a kyselina listová, ktorá sa odporúča najmä tehotným ženám na prevenciu pred poškodením plodu. Okrem toho znižuje hladinu bielkoviny cysteín, tým aj riziko ischemickej choroby srdca.

Videorecept ako si pripraviť špenát na 4 spôsoby:


Zdroj videa: youtube/TheSeriousFitness

VIDEO: Špargľový detox vyčistí pleť i obličky. Rozoznáte čerstvú špargľu?

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Opúchajú vám večer nohy?  Či je to vážne, ukáže predlaktie

Opúchajú vám večer nohy? Či je to vážne, ukáže predlaktie

včera
Aj vám sa cestou z práce vylievajú nohy z topánok, hoci vám ráno ešte sedeli ako uliate? Nie je to normálne. Čítať viac
 
Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

17.01.2020
Tri muchy jednou ranou. Zdravotnú kondičku môže o stoosemdesiat stupňov k lepšiemu otočiť naozaj málo. A nemusíte si ani príliš odopierať.... Čítať viac
 
Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

16.01.2020
Vyberte si svoj strom. Povie vám, aký ste človek. Jednoduchý psychologický test vám prezradí, ako pozeráte na svet a ako okolie vníma... Čítať viac
 
Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

15.01.2020
Chcete sa na pracovisku cítiť príjemnejšie, zvládať lepšie stres a menej sa rozčuľovať? Podľa odborníkov atmosféru zlepší troška... Čítať viac
 
Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

14.01.2020
Existuje neuveriteľne jednoduchý spôsob, ktorý zabezpečí, že budete ľahšie znášať bolesť. Ako akútnu, tak chronickú. Lieky pri... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nový objav vynáša špenát do výšin. Bude na zozname zakázaného dopingu?
nh