predplatne
 

Pijete kávu? Neprestávajte! Kávičkári majú nižší výskyt rakoviny

05.12.2019

Stále viac známych tvárí nášho šoubiznisu sa chodí očisťovať do Ázie a keď sa vrátia, pijú s nadšením horúcu vodu namiesto kávy. Ukracujú sa tak o jej zdravé účinky!

Okrem radosti z dobrého nápoja vás iste potešia aj pozitívne účinky kávy na zdravie.

Okrem radosti z dobrého nápoja vás iste potešia aj pozitívne účinky kávy na zdravie.Autor: Shutterstock

Koľko štúdií, toľko výsledkov. Niektoré výskumy prišli k záveru, že káva má negatívny vplyv na nervový systém, že zvyšuje zápalové procesy, že odčerpáva z tela minerály, zvyšuje riziko obličkových kameňov. No kávičkárov by mohla zaujať skutočne obrovská a podrobná štúdia, ktorá vzala do úvahy pozitívne aj negatívne účinky kávy a prišla k záveru, že káva prospieva zdraviu a vhodných je hneď niekoľko šálok denne.

Odborníci zhrnuli výsledky 218 metaanalýz, ktoré obsahovali 76 jedinečných výsledkov z oblasti pôsobenia kávy na ľudské zdravie. Ukázalo sa, že pozitívne účinky pitia kávy na zdravie výrazne prevažujú nad jeho prípadným poškodením. Porovnávali pritom vysoký a nízky príjem kávy, a tiež pitie kávy verzus žiadna šálka tohto nápoja denne. 

Káva a žlčník: Ak sa ozve žlčník, s návštevou lekára príliš neváhajte, môže ísť o život. Vyberú vám ho celý?

Káva sa spája s nižším výskytom rakoviny

Záver bol, že pitie kávy je spojené s nižšou celkovou úmrtnosťou, s nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia a s nižším výskytom rakoviny, najmä rakoviny prostaty, maternice, rakoviny kože a rakoviny pečene. Ďalej sa preukázala súvislosť medzi konzumáciou kávy a lepším metabolickým zdravím vrátane nižšieho výskytu cukrovky 2.typu, metabolického syndrómu, žlčových kameňov, dny a obličkových kameňov. 

Kávy sa vzdala: Zuzana Tlučková: Naliali mi do nosa čili! Čo sa zmenilo v živote herečky?

Štatisticky výrazný sa ukázal priaznivý vzťah medzi pitím kávy a problémami pečene, napríklad znížená pravdepodobnosť pečeňovej fibrózy, cirhózy pečene, úmrtnosti na cirhózu pečene a chronického ochorenia pečene. Štatisticky významná je podľa odborníkov tiež súvislosť medzi pitím kávy a nižším výskytom Parkinsonovej choroby, klinickej depresie a Alzheimerovej choroby.

Naopak štatisticky nepresvedčivé boli dôkazy o negatívnych účinkoch pitia kávy, s výnimkou tehotenstva. Vtedy sa káva naozaj neodporúča, lebo existuje súvislosť s nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa, predčasným pôrodom aj spontánny potratom.  Tiež ženy s rizikom vzniku zlomenín by sa mali radšej káve vyhnúť. 

Kedy kávu nie: Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Toto je rozumné a hlavne zdravé množstvo

Koľko kávy je teda v poriadku a kedy je lepšie brzdiť? Na dosiahnutie najlepších zdravotných účinkov je podľa odborníkov vhodné vypiť 3 až 4 šálky kávičky denne. Tie ešte neobsahujú také množstvo kofeínu, aby sa prejavil jeho močopudný účinok. Čiže z hľadiska príjmu tekutín je tieto kávy možné započítať do denného príjmu vody.

Pražená káva je zmes viac ako 1000 bioaktívnych zlúčenín, pričom mnohé majú na vaše telo blahodarný účinok. Ako dokážete vy osobne vyťažiť z ich pozitívnych účinkov, zavísí od vášho genotypu a črevného mikrobiómu. Tie určia biologickú dostupnosť a typ metabolitov kávy, ktorým je váš organizmus vystavený.

Odborná štúdia bola zverejnená na webe bmj.com, ktorý prináša informácie z oblasti zdravia. 

Oberáte sa o účinky kávy? Pite ju takto a kofeín vás preberie ešte viac

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Konzumujete vlastné alebo susedove ponožky? Väčšina z nás ani netuší, čo činí

Konzumujete vlastné alebo susedove ponožky? Väčšina z nás ani netuší, čo činí

23.01.2020
Vedci ale zistili, že až tretinu plastového odpadu v oceánoch tvoria mikrovlákna vypustené z našich práčok. Všetci môžeme veľmi jednoducho... Čítať viac
 
Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

23.01.2020
Brucho ako balón vám môže pokaziť celé deň. Nie je to len estetický problém. Nadúvanie môžu sprevádzať aj bolestivé kŕče. Čítať viac
 
Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

22.01.2020
Je to snáď najhoršia časť tela, ktorá vás môže svrbieť. Určite o tom nebudete chcieť rozprávať s každým, a utekať s takou „hlúposťou“... Čítať viac
 
NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

21.01.2020
Chcete byť zdravší a mať energiu aj na rozdávanie? Na štart pozitívnych zmien neexistuje lepší čas ako začiatok roka. Nasledujúce... Čítať viac
 
Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

21.01.2020
Nájdite rovnováhu. Niekedy postačí vynechať z jedálneho lístka ryžu, inokedy relaxovať na prechádzke alebo si vybrať správnu vôňu.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pijete kávu? Neprestávajte! Kávičkári majú nižší výskyt rakoviny
Martina Palovčíková