predplatne
 

Rakovinotvornú látku našli v mozarelle, dezertoch aj v kozmetike! Aj v tej vašej?

14.05.2019

Používajú ju, aby potraviny vyzerali čerstvejšie. Oxid titaničitý, prísada E171, patrí k celosvetovo najpoužívanejším bielidlám. Francúzke úrady ho pre vážne podozrenie v potravinách zakážu.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Podľa informácii ministerstva životného prostredia a hospodárstva by mal zákaz používať farbivo titándioxid platiť od 1. januára 2020. Vláda v ňom vidí riziko pre ľudské zdravie.

Lákavo vyzerajúce potraviny

Výrobcovia pridávajú E171 do sladkostí, dezertov či mozarelly, ale aj do kozmetiky, zubných pást a liekov. Výdatne sa využíva aj v lakovníctve a farbiarstve. Pri potravinách sa táto látka používa na dosiahnutie efektu čerstvosti a lesku. Obsahuje veľmi drobné čiastočky, nanočastice, ktoré podľa francúzskych vedcov spôsobujú v tele zápal. Robili pokusy na potkanoch a zistili, že pravidelný orálny príjem titándioxidu poškodzoval ich imunitný systém a zapríčiňoval zápaly čriev.

6 zdravých potravín, ktoré majú svoje ALE. Aj chia a kokosový olej!

Predpokladajú, že látka môže spúšťať aj rakovinové procesy. Háčik je však v tom, že zvieracie experimenty sa nedajú bez ďalšieho skúmania aplikovať na človeka. Sú teda potrebné pokusy priamo na ľuďoch. A to je problém. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA prišiel preto v roku 2016 k záveru, že pre chýbajúce dáta zatiaľ nemožno ústne podávanie titádioxidu považovať za nebezpečné pre konzumentov.

Strašiak palmový olej: Naozaj je taký škodlivý? 

Naozaj škodí len vdychovaný?

Foto: Shutterstock 

Inak sa však úradníci postavili k inhalačným účinkom látky, teda k jej vdychovaniu, napríklad pri opaľovacích prostriedkoch či rôznych lakoch v spreji. Podľa Európskej chemickej agentúry Echa vedecký výskum v týchto prípadoch dostatočne potvrdil možný rakovinotvorný účinok titándioxidu.

Zradná zelenina: 10 podozrivých z rakoviny. Neuveriteľné, čo sa v nich našlo

Európska komisia na základe záverov chemickej agentúry uznala v roku 2017 titándioxid v sprejoch a lakoch za nebezpečnú látku a označila ju za potenciálne rakovinotvornú. Chemická lobby však vyslovuje pochybnosti o vedeckých štúdiách na túto tému a hovorí o nepodložených katastrofických scenároch. Tvrdí, že ak by to tak bolo, nesmeli by sa výrobky, ktoré obsahujú najmenej 1 percento oxidu titaničitého, recyklovať a malo by sa s nimi nakladať ako s nebezpečným odpadom. To sa však nedeje.

Mýty o rakovine: Všetko vám neškodí. 4 rady ako rozpoznať zavádzajúce info

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

dnes
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

dnes
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

včera
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

10.10.2019
Je nepríjemné, ale za to zdraviu prospešné. Priam nedočkavo čakáme na odgrgnutie bábätka, no keď to urobí dospelý človek, je to nechutné.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rakovinotvornú látku našli v mozarelle, dezertoch aj v kozmetike! Aj v tej vašej?
Adriana Fábryová