Elihu Berle z Los Angeles žiada od reťazca kaviarní, ktorý pôsobí aj u nás, aby kávičkárov varoval pred rizikom rakoviny.
Táto spoločnosť, ale aj 90 ďalších firiem, medzi nimi aj známy reťazec rýchleho občerstvenia, nevedia podľa neho dokázať, že chemické procesy, ktoré vznikajú pri pražení kávy, nie sú zanedbateľné a zdraviu nebezpečné. Firmy mohli podať námietku voči rozhodnutiu kalifornského súdu do 10. apríla.
Tip: Kávovú usadeninu nevyhadzujte. 7 praktických TIPOV sa vám zapáči
Na spoločnosti, ktoré podnikajú v sektore rýchleho občerstvenia, podala žalobu nevládna organizácia CERT. Argumentuje, že tieto firmy nevarujú zákazníkov pred možnou vysokou koncentráciou akrylamidu vo svojich produktoch. Podľa kalifornských zákonov by mali tieto podniky na zdravotné riziko upozorňovať.
Akrylamid je chemická zlúčenina, ktorá vzniká pri tepelnej úprave potravín obsahujúcich sacharidy a aminokyseliny. Okrem kávy sú to napríklad obilniny či zemiaky. Vytvára sa pri smažení, fritovaní, grilovaní, pečení či pražení nad 160 stupňov C. Najvyššie hodnoty - 2000 mikrogramov na kg - dosahuje podľa niektorých vedeckých výskumov v zemiakových hranolčekoch a lupienkoch, v keksoch, cereáliách, v chlebe, bábovkách, vo vianočke, v pizze či rôznych koláčoch. Prepražené, alebo dlho pražené zrnká kávy môžu obsahovať približne 600 mikrogramov na kg a viac.
Účinnejší než kofeín: Voňavý zázrak proti stresu aj pre ranné prebúdzanie
Európska únia intenzívne diskutuje o akrylamide od roku 2002, keď vedci na dokázali na pokusoch so zvieratami, že má rakovinotvorný účinok. V roku 2011 sa členské štáty konečne dohodli na maximálne prípustnej hodnote akrylamidu v potravinách. Má to byť 450 mikrogramu na kg. EÚ vydala smernice, ako majú výrobcovia postupovať pri znižovaní jeho koncentrácie. Napríklad pri výrobe zemiakových lupienkov sa môžu používať len isté sorty zemiakov.
RECEPT: Kávičkári, tomuto neodoláte! Espresso cupcake
Smažiť sa majú pri nižšej teplote. Chlieb, pizza, koláče, keksy, cereálie a ďalšie výrobky z obilnín majú po pečení ostať svetlé, nie hnedé, či dokonca spečené. Špeciálne opatrenia platia aj pre výrobu kávy. Pražiari majú používať v zmesiach viac zŕn z druhu Arabica, menej zo sorty Robusta. Celý proces praženia musia kontrolovať, aby nedošlo k prepraženiu.
Kávičkári však nemusia podliehať panike. Vedci upokojujú, že pár šálok tohto lahodného nápoja denne nikomu rakovinu neprivodí. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny IARC na rozdiel od americkej nevládnej organizácie CERT tvrdí, že káva nemá karcinogénny efekt - ak ju nepijete príliš horúcu. Toto konštatovanie sa však týka aj iných nápojov, napríklad čajov, ktoré majú teplotu 65 stupňov C a viac.
Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!