predplatne
 

Sú ríbezľové vína zdravé?  Vína z ríbezlí, čučoriedok, brusnice a ich vplyv na zdravie

07.11.2019

Ovocné vína sú na Slovensku čoraz populárnejšie, predovšetkým ríbezľové víno ponúka príjemný chuťový zážitok znásobený pozitívnymi vplyvmi ríbezlí na zdravie.

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: WinePlanet.sk

Konzumácia primeraného množstva ríbezľového vína prináša celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Nájdeme v ňom okrem iného látku resveratol, ktorá zohráva významnú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. 

Plody čiernej ríbezle v počte vzácnych vitamínov a minerálov predčí všetky ostatné bobule. Obsahujú najviac vitamínu C zo všetkých pestovaných druhov ovocia. Uvádza sa, že na 100 g bobúľ od 150 až 220 mg, ďalej obsahujú veľmi dôležitý vitamín P, E a B.  Sú taktiež zdrojom draslíka, vápnika, železa, vlákniny a silným antioxidantom. Vedia nám pomôcť napríklad pri hnačkách alebo problémoch s močovými cestami.

Prečítajte si tiež článok o účinkoch červeného vína - Červené víno ako liek

Ovocné vína sú samostatná kapitola vo svete vína. Kedysi sa ovocné víno vyrábalo viac menej len v domácich podmienkach z toho, čo sa pestovalo v záhrade. Niektorí si možno pamätajú ako potajomky pochlipkávali ovocné víno u babky zo skleneného decáka. Ovocné vína sa môžu vyrábať z rôznych druhov ovocia a môžu byť v kategórii šumivých vín, ľahkých suchých až po sladké vína. Na Hawai sa vyrába ananásové víno, v Austrálii šumivé mangové a na Floride je populárne limetkové víno. Aj u nás sa ovocné vína stávajú čoraz viac vyhľadávanými. Vznikajú nové vinárstva, ktoré sa zaoberajú výrobou ovocných vín, takými je napríklad vinárstvo Miluron alebo Pádár.

Aké sú zdravotné benefity ovocných vín

Výskumy dokazujú, že deci ovocného vína znižuje riziko demencie a pomáha pri riedení krvi. Obsahuje veľa vitamínov a má antioxidačné účinky. Avšak pozor by si mali dávať diabetici, pretože niektoré ovocné vína môžu obsahovať viac cukru. 

Jesť denne dávku čerstvého ovocia je prospešné pre ľudské zdravie. Najkvalitnejšie ovocné vína sa vyrábajú z čerstvého ovocia bez konzervantov a enzýmov. 

Brusnicové víno – brusnice majú schopnosť znižovať celkový cholesterol a tvz. „zlý“ LDL cholesterol. Obsahujú flavonoidy, ktoré zabraňujú infekcii močových ciest. Odporúča sa denne vypiť pohár brusnicovej šťavy alebo vína. 

Víno z arónie  – je výborné pri anémii a žalúdočných ťažkostiach. Sú zdrojom vitamínu C a posilňujú obranyschopnosť organizmu. 

Čučoriedkové víno – v Japonsku sa odporúča piť čučoriedkové víno pre lepšiu pamäť a zrak. Taktiež obsahuje vitamíny A, C a magnézium. 

Ríbezľové víno – víno z čiernych ríbezlí podporuje tvorbu červených krviniek, zlepšuje imunitu a štartuje celé telo. 

Rakytníkové víno – o rakytníku sa hovorí ako o zázračnom ovocí 21. storočia. Rakytník má antidepresívne a antistresové účinky. Obsahuje vitamíny, kyselinu listovú a 60 rôznych antioxidantov. 

Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet.sk a Corner & Co.

Autor: PR Článok
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Brať či nebrať? Odborníčka o liekoch na horúčku, riskujete nebezpečný syndróm

Brať či nebrať? Odborníčka o liekoch na horúčku, riskujete nebezpečný syndróm

dnes
Kedy treba teplotu naozaj zraziť? A ako inak, ak nie liekmi? Ide to aj bez chémie. Úľava však má svoje pravidlá. Čítať viac
 
Ako sa nenakaziť v MHD? Existuje šikovný spôsob, nič vás nestojí

Ako sa nenakaziť v MHD? Existuje šikovný spôsob, nič vás nestojí

včera
Zdráhate sa nastúpiť do autobusu z obavy z bacilov, ktoré sa na vás valia z každej strany? Dodržte pár zásad a riziko infikovania zminimalizujete... Čítať viac
 
Potrebujete posilniť sebavedomie? Týchto 6 krokov vám ho určite zdvihne

Potrebujete posilniť sebavedomie? Týchto 6 krokov vám ho určite zdvihne

12.11.2019
Máte pocit, že vaše sebavedomie by potrebovalo posilniť? Čo by ste pre to mohli urobiť aj sami, bez návštevy psychológa? Čítať viac
 
Z nedostatku spánku sa vám zmenší mozog a myseľ zostarne rýchlejšie

Z nedostatku spánku sa vám zmenší mozog a myseľ zostarne rýchlejšie

11.11.2019
Mávate občas pocit, že spánok je strata času, za ktorý by ste mohli veľa zažiť a skúsiť? A čo hovoríte na to, že dlhodobý nedostatok spánku... Čítať viac
 
Miro Jaroš: Kúpil som si najtvrdší matrac aký mali a chrbát ma nebolí

Miro Jaroš: Kúpil som si najtvrdší matrac aký mali a chrbát ma nebolí

10.11.2019
Deťmi milovaný spevák Miro Jaroš (41) sa o tom, že raz bude mať problémy s chrbticou, dozvedel od detskej lekárky. Lieči sa hlavne pohybom.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sú ríbezľové vína zdravé?  Vína z ríbezlí, čučoriedok, brusnice a ich vplyv na zdravie
PR Článok