predplatne
 

Únava, slabosť a mravce v nohách. Príznaky prezradia, čo vám chýba na tanieri

12.05.2019

Zadýchavate sa a neviete sa sústrediť? Skontrolujte množstvo železa na tanieri.

Aj pomer živín na tanier hrá rolu, či vás po obede vypne alebo zapne.

Aj pomer živín na tanier hrá rolu, či vás po obede vypne alebo zapne. Autor: Shutterstock

Spávate dosť, nič vás netrápi, a predsa sa každé ráno cítite, akoby po vás prešiel vlak? Možno vám na tanieri chýba čosi dôležité. „Najmä vitamíny skupiny B, vitamín D, zinok, draslík,“ vymenúva všeobecná lekárka Beáta Blahová častých absentérov. Ak sa vás únava drží ako kliešť, dajte si zmerať hladinu niektorých látok v krvi. Bledosť, malátnosť, mdloby, nechutenstvo, suché vlasy, nechty, kruhy pod očami či brnenie v nohách môžu svedčiť o anémii.

Príčinou anémie je nedostatok látok na vytváranie červených krviniek, najčastejšie železa. Ale môže ju spôsobiť aj málo vitamínu B12 či kyseliny listovej. Netvorí sa dosť červených krviniek, ktoré majú za úlohu prenášať kyslík do tkanív celého organizmu. A to aj do svalov, ktorým chýba. To sa potom prejaví slabosťou a únavou, ale napríklad aj búšením srdca či zadýchavaním,“ pridáva ďalšie príznaky všeobecná lekárka.

Jahody vám pomôžu chutne schudnúť! Koľko porcií vylepší cholesterol?

Pijete?

Spoznávate svoje ťažkosti? Poctivý lekár vám spraví preventívnu prehliadku aj s vyšetrením krvného obrazu. Asi tretina ľudí na svete trpí anémiou z nedostatku minerálov alebo vitamínov. Najmä ženy. Horšie je, ak je anémia len príznakom iných chorôb. Napríklad hormonálnych, nádorových a chronických zápalových ochorení, reumy, chronických infekcií, ochorení pečene, chronického srdcového zlyhávania či ochorenia obličiek. Alebo aj dlhodobo zníženého krvného tlaku. „Aj nedostatok tekutín v organizme a následné zníženie tlaku sa môžu prejaviť únavou,“ objasňuje všeobecná lekárka.

► Vyskladajte si zdravý tanier pomocou pravidla 4 pästí a schudnete

Dáva krídla?

Za únavou sa môže skrývať aj nesprávne rozloženie živín, najmä nedostatok bielkovín. Po jedle sa budete cítiť sviežejšie, ak si k mäsu doprajete namiesto sacharidov zeleninu, najmä listovú. Ak sacharidy, tak komplexné a v rovnakom množstve ako príloha. Ďalší vinník je priveľa sladkostí či ťažkých jedál. Telo zaskočíte kolísaním hladiny cukru v krvi. Najprv rýchlo stúpne zo zásoby glukózy, potom prudko klesne a vás „vypne“.

Sladkosti vás naoko povzbudia. Nastane však rýchly vzostup hladiny cukru v krvi a následne tiež rýchlo klesá. Povzbudí len nakrátko. Nespoliehajte sa na kávu ani na energetické nápoje. Organizmus dáva únavou najavo, že niečo nie je v poriadku. Radšej spomaľte a oddýchnite si, doprajte si spánok. Organizmus ide na dlh a raz sa musí zastaviť a zregenerovať,“ upozorňuje Beáta Blahová.

Uspáva ovocie?

Banány, avokádo alebo paradajky obsahujú tryptofán. Ide o aminokyselinu, ktorá pomáha pri produkcii melatonínu zodpovedného za spánkový rytmus. Dajte prednosť radšej hroznu alebo jahodám.

Túto tukovú dobrotu môžete aj s vysokým tlakom. Má to dve podmienky!

V tomto článku sa zaoberáme Únava ...viac
Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

dnes
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

dnes
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

včera
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

Grganie: TOP 10 rád, ako sa vyhnúť tým trápnym okamihom

10.10.2019
Je nepríjemné, ale za to zdraviu prospešné. Priam nedočkavo čakáme na odgrgnutie bábätka, no keď to urobí dospelý človek, je to nechutné.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Únava, slabosť a mravce v nohách. Príznaky prezradia, čo vám chýba na tanieri
dab