predplatne
 

Kontroverzná metóda: Dieťa z transplantovanej maternice

13.03.2014

Nová pomoc pre neplodné páry, chýbajúcu maternicu vám môžu transplantovať. Dokonca tú, v ktorej ste sama vyrastali.

Transplantáciu maternice vo svete už podstúpilo niekoľko žien.

Transplantáciu maternice vo svete už podstúpilo niekoľko žien.Autor: Profimedia.sk

Vo Švédsku podstúpilo transplantáciu maternice prvých deväť žien. Táto operácia by v budúcnosti mohla pomôcť desaťtisícom žien, ktoré sa buď narodili bez maternice, alebo im hlavne v dôsledku rakoviny museli maternicu vyoperovať. Pre mladšie ženy môže táto operácia predstavovať šancu na vlastné potomstvo.

Maternice transplantujú od matiek matiek

To, ako budú prvé transplantované maternice fungovať, je ešte skoro predpovedať. V minulosti už prebehli podobné operácie, jedna v Saudskej Arábii a druhá v Turecku. V obidvoch prípadoch však bábätká svojim majiteľkám nepriniesli.

Pacientky vo Švédsku majú novú nádej. Ženy, ktoré transplantáciu podstúpili, prijali maternice od svojich príbuzných a zatiaľ všetko prebieha podľa plánov. V niektorých prípadoch pacientky dostali maternicu od svojich matiek, to znamená, že maternice, v ktorých sa vyvíjali ony, sa raz možno stanú prechodným domovom pre ich vlastných potomkov. Chirurgovia sú však v optimizme zatiaľ opatrní a upozorňujú, že skutočný dôvod na radosť budú mať až vtedy, keď sa nejakej žene skutočne podarí vynosiť bábätko v transplantovanej maternici.

Na začiatok je to úspech

Aj keď počas operácií vo Švédsku nedošlo k prepojeniu materníc s vajíčkovodmi, ženy stále môžu podstúpiť mimomaternicové oplodnenie vlastného vajíčka a jeho nasledujúce zavedenie do maternice. Vo všetkých prípadoch si ženy dali vajíčka oplodniť a embryá zamraziť, aby po operácii mohli čo najskôr začať s ich implantáciou do maternice.

Lekári sa tešia z toho, že všetky pacientky sa majú po operácii dobre a u žiadnej sa neprejavili výrazné komplikácie. Niektoré už dokonca začali menštruovať, čo znamená, že ich maternice začínajú normálne fungovať.

Pre ženy bez maternice či po rakovine

V prvom rade operácia vzbudzuje nádej u žien, ktoré sa narodili bez maternice. Táto porucha sa nevyskytuje často, približne u jednej zo štyritisícpäťsto dievčat. Spočiatku ju nik nemusí spozorovať, tieto deti sa vyvíjajú normálne, hormóny im fungujú správne a s nástupom puberty sa im vyvíjajú druhotné pohlavné znaky. To, že niečo nie je v poriadku, začne byť očividné, keď sa neobjaví menštruácia. Pri vyšetreniach sa zistí aj to, že im čiastočne alebo úplne chýba vagína a krček maternice. Napriek tomu zvyčajne pacientky majú vaječníky produkujúce zdravé vajíčka.

Mnoho iných žien príde o maternicu pre rakovinu maternice alebo pre menej častú rakovinu krčka maternice. Okrem toho sa odstránenie odporúča napríklad aj v niektorých prípadoch výskytu myómov alebo pri závažnej endometrióze, čiže pri výskyte sliznice maternice v iných tkanivách.

Kontroverzný zákrok?

Zatiaľ čo sa švédske pacientky a chirurgovia tešia zo svojho malého víťazstva, niektorým ľuďom transplantácie materníc robia vrásky na čele. Je to hlavne z dôvodu, že maternice poskytli živé darkyne. Podľa kritikov je obeta darkýň príliš veľká na to, že nezachráni ľudský život. Pri operácii totiž neodoberú darkyniam len maternicu, ale aj veľkú časť okolitých ciev.

Charitatívna organizácia vo Veľkej Británii sa pokúša vyzbierať pol milióna libier, aby mohla operáciu poskytnúť piatim pacientkam. S tým rozdielom, že pacientky by prijali orgány od zosnulých darkýň. Od zosnulej darkyne bola aj maternica pri operácii v Turecku. Pacientka však po umelom oplodnení potratila v ôsmom týždni tehotenstva. V Saudskej Arábii pochádzala od živej darkyne, pre krvné zrazeniny ju však museli po troch mesiacoch vybrať.

Možné obavy

Jednou z obáv, či budú ženy schopné vynosiť dieťa v transplantovanej maternici, je aj fakt, že ako pri akejkoľvek transplantácii, aj ony budú musieť brať lieky, ktoré by mali zabrániť tomu, že ich organizmus nový orgán odmietne. Práve v počiatočných štádiách sú mnohé lieky indikované ako potenciálne nebezpečné pre vývin plodu. Švédski lekári však argumentujú tým, že podobné problémy by sa nemali vyskytnúť, keďže z dostupných údajov o ženách, ktoré otehotneli po transplantácii obličky, je známe, že nasledujúca liečba neznamenala pre ich plod žiadne riziko.

Pre veľa žien jediná možnosť

V najbližších mesiacoch by mali ženy podstúpiť transfer embryí do materníc a vtedy sa ukáže, do akej miery sú maternice skutočne funkčné.

Ak budú tehotenstvá úspešné, ženy si ich budú môcť zopakovať ešte raz. Potom im maternice budú znova odobraté. Je to z dôvodu pôsobenia liekov určených na udržanie darovaných orgánov, ktoré majú niekoľko vedľajších účinkov, medzi inými zvyšujú riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky a niektorých typov rakoviny.

Napriek všetkým rizikám by mnohé ženy túto operáciu rady podstúpili. Inú možnosť mnohokrát ani nemajú. Vynosenie bábätka inou matkou ako biologickou nie je v mnohých európskych krajinách legálne a táto možnosť je aj finančne nákladná.

V tomto článku sa zaoberáme Maternica ...viac Neplodnosť ...viac
Autor: Zuzana Palátová/Zázračný svet

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Horúce tipy sexuologičky: Máte nízke libido? Vyžeňte nechuť a užívajte si!

Horúce tipy sexuologičky: Máte nízke libido? Vyžeňte nechuť a užívajte si!

včera
Hladina ženského libida sa v priebehu života výrazne mení a môžu za to viaceré faktory. Potrebujete ho povzbudiť? Čítať viac
 
Katka Knechtová: Bolo to ako rozvod! Jednoducho musím povedať „NIE

Katka Knechtová: Bolo to ako rozvod! Jednoducho musím povedať „NIE"

včera
Speváčka, hudobníčka a porotkyňa Superstar Katka Knechtová (37) sa netají, že si prešla ťažkým obdobím. Čítať viac
 
4 prekvapivé a vážne následky menopauzy. Aj tie môžete vyriešiť

4 prekvapivé a vážne následky menopauzy. Aj tie môžete vyriešiť

11.12.2018
Typické a najčastejšie príznaky menopauzy ako potenie a návaly tepla, výkyvy nálad, sú všeobecne známe a veľa sa o nich hovorí, no sú... Čítať viac
 
Štítna žľaza vyčerpáva a znervózňuje. Infekcia môže vyzerať ako chrípka

Štítna žľaza vyčerpáva a znervózňuje. Infekcia môže vyzerať ako chrípka

11.12.2018
Prichádza náhle a postihuje najmä ženy. Zápal vzniká kontamináciou tkaniva štítnej žľazy baktériami alebo vírusmi. Ako si ich nepomýliť?... Čítať viac
 
Tampóny a kalíšky, syndróm toxického šoku môžu dostať aj muži. O čo vlastne ide?

Tampóny a kalíšky, syndróm toxického šoku môžu dostať aj muži. O čo vlastne ide?

10.12.2018
Spôsobujú ho bežné baktérie, na ktoré získate počas života imunitu. Ak nie, môže to skončiť fatálne, a nielen pre menštruujúce ženy.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kontroverzná metóda: Dieťa z transplantovanej maternice
Zuzana Palátová/Zázračný svet