predplatne
 

Nemarte si šance na počatie! Tieto vitamíny podporia plodnosť

15.02.2016

Ak chcete konečne počať, je najvyšší čas vymeniť kávu za slnečný kúpeľ, radí Dr. Marilyn Glenvillová, uznávaná britská odborníčka na výživu a reprodukčné zdravie.

Snahu o dieťatko môžete urýchliť malými zmenami.

Snahu o dieťatko môžete urýchliť malými zmenami.Autor: shutterstock.com

Žena ovplyvňuje množstvo spermií zadržaných vo svojom reprodukčnom trakte tým, či dosiahne orgazmus a kedy. Ak sa dostaví v čase od minúty pred partnerovou ejakuláciou až do trištvrte hodiny po nej, šance na počatie sa zvyšujú. Na „správne“ miesto sa totiž dostane viac spermií. Doktorka Glenvillová pripomína výskum, podľa ktorého silné svalové sťahy pri orgazme vytvárajú čiastočné vákuum. To pomáha nasať spermie z vagíny do krčku maternice, kde sú v lepšej pozícii, aby doputovali k vajíčku. Evoluční psychológovia tvrdia, že v minulosti slúžil orgazmus istému cieľu, aj keď podvedome – žena ním uprednostňovala muža, s ktorým chcela mať dieťa. S iným orgazmus nedosiahla.

Na slnko za každú cenu

Istý výskum poukázal aj na spojitosť medzi opaľovaním a plodnosťou. Hľadajte za tým vitamín D, ktorý pomáha vyrovnávať ženský imunitný systém. A to je dôležité tak pri snahe o počatie, ako aj pri donosení. Jej imunitný systém totiž musí ostať pokojný vzhľadom na fakt, že polovica DNA dieťaťa nie je jej. Vitamín D je dôležitý aj pre plodnosť mužov, keďže jeho nízka hladina sa spája so slabou pohyblivosťou spermií a ich abnormálnymi tvarmi.

Ako je to s kyselinou listovou?

Jej užívanie môže znížiť riziko vrodených chýb u detí vrátane defektov neurálnej trubice, srdcových chorôb a rázštepov úst. Podľa niektorých výskumov sa však vysoký príjem kyseliny listovej môže spájať s nežiaducimi účinkami. Experti s Adelaidskej univerzity zistili, že u bábätiek narodených ženám, ktoré brali kyselinu listovú vo forme výživového doplnku v neskoršom štádiu tehotenstva, je väčšie riziko astmy. Preto viacerí odborníci odporúčajú užívať denne 0,4 miligramu kyseliny listovej ženám iba v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva. Vhodnejšia je prirodzená forma zo stravy. Taká istá dávka je dobrá aj pre ženy, ktoré chcú otehotnieť a vysadili antikoncepciu. Zdravej žene s vyváženým stravovaním však počas tehotenstva stačia živiny z vyváženého a pestrého jedla.

Laptop na stôl!

Mnohí muži si dávajú pozor na horúce kúpele alebo na tesnú spodnú bielizeň, keďže k produkcii spermií dochádza pri teplote len 32 stupňov Celzia. Práve preto sú semenníky mimo tela, aby boli chladnejšie. Muži však občas používajú na kolenách laptop a dávajú pritom nohy k sebe. Teplota ich genitálii sa tak môže zvýšiť o 2,8 stupňa. „Nezdá sa to veľa, ale nárast iba o jeden stupeň môže znížiť plodnosť až o štyridsať percent,“ varuje britská lekárka.

Pozor na kávu!

U dám, ktoré popíjajú viac ako päť šálok kávy denne, je viac ako o polovicu menšia pravdepodobnosť otehotnenia než u nekávičkárok. Doktorka Glenvillová poukazuje aj na ďalší výskum, podľa ktorého štyri šálky kávy zmenšujú šancu na otehotnenie o dvadsaťšesť percent. A to nie je všetko – iba dve šálky kávy môžu zvýšiť riziko potratu o dvadsaťpäť percent.

Q10 zlepší kvalitu

Koenzým Q10 je látka na spôsob vitamínu, ktorá je v takmer každej bunke tela. Je kľúčová pre tvorbu energie a normálny metabolizmus cukrov – ich rozklad a premenu na energiu. Užívanie má veľký význam pre mužov so slabou pohyblivosťou spermií, keďže koenzým Q10 sa koncentruje v oblasti medzi hlavičkou a chvostíkom spermie, zabezpečuje energiu pre pohyb. No a ženám so „starými“ vajíčkami môže Q10 zlepšiť ich kvalitu a pridať šance na počatie aj vo vyššom veku.

Čítajte aj: Odložiť materstvo je zdravé: Správny vek na prvé dieťa vás prekvapí!

V tomto článku sa zaoberáme Tehotenstvo ...viac
Autor: ZDRAVIE/ Ľubo JUHANIAK

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nežiaduce účinky antikoncepcie. Musíte ich akceptovať?

Nežiaduce účinky antikoncepcie. Musíte ich akceptovať?

dnes
Hormonálna antikoncepcia zabráni počatiu len ak ju užívate naozaj dôsledne podľa návodu. Ak vám je z piluliek zle, možno občas rada... Čítať viac
 
Váš príbeh: Záhadu prepichnutých pľúc Alexandre odhalila až náhoda

Váš príbeh: Záhadu prepichnutých pľúc Alexandre odhalila až náhoda

17.02.2019
Za mesiac aj pol deci vykašľanej krvi. Všímavosť manžela napokon všetko vyriešila. Čítať viac
 
Hrozí vám trombóza? Ohrozuje aj mladé ženy. Ide vám o život!

Hrozí vám trombóza? Ohrozuje aj mladé ženy. Ide vám o život!

17.02.2019
Trombóza v mladom veku je raritnejšia. Môže za ňu často podceňovanie rizikových faktorov, najčastejšie kombinácia: hormonálna... Čítať viac
 
Chystáte sa na rande či ples? Správne TIPY rozžiaria vašu pleť

Chystáte sa na rande či ples? Správne TIPY rozžiaria vašu pleť

14.02.2019
Vylepšiť pleť dokáže už dôkladná každodenné čistenie. Ak jej však chýba vlhkosť, bude pôsobiť sivo a unavene. Čítať viac
 
Trápia vás kruhy pod očami? Zachráni vás JEDEN vitamín

Trápia vás kruhy pod očami? Zachráni vás JEDEN vitamín

13.02.2019
Pozreli ste sa do zrkadla a máte oči ako panda? Spomeňte si ako ste prežili posledné dni. Kruhy dokáže zjemniť aj správny vitamín. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nemarte si šance na počatie! Tieto vitamíny podporia plodnosť
ZDRAVIE/ Ľubo JUHANIAK