predplatne
 

Nepriechodné vaječníky? Dieťa môžete mať aj tak

10.05.2014

Nepriechodné vajíčkovody sú jednou z najčastejších príčin sterility. No dieťatko môžete mať aj tak!

Dieťa môžete mať aj s nepriechodnými vaječníkmi vďaka lekárskej pomoci.

Dieťa môžete mať aj s nepriechodnými vaječníkmi vďaka lekárskej pomoci.Autor: Thinkstock

Laicky povedané, vajíčkovody sú dve trubičky spájajúce vaječníky s maternicou, cez ktoré putuje vajíčko, striedavo každý mesiac cez jeden. „Vajíčkovod však má aj zložitú vyživovaciu funkciu a tiež umožňuje posun spermií jedným smerom a embrya opačným smerom. V jeho vnútri sa nachádzajú mikroriasinky s pohybom,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Peter Krajkovič zo sanatória Helius v Martine. Práve vo vajíčkovodoch dochádza k prirodzenému oplodneniu, no len ak sú funkčné a mechanicky priechodné.

Prečo sa vaječníky upchávajú?

„Príčiny, ktoré spôsobujú nepriechodnosť vajíčkovodov, môžu byť vrodené, ale aj získané. K vrodeným patrí hypoplázia, čiže neúplné vyvinutie vajíčkovodov, alebo rôzne vývojové anomálie vajíčkovodov a maternice, ktoré spôsobia, že sa vajíčkovod uzavrie zvonku alebo zvnútra.

Za nepriechodnosť, ktorú môžete získať počas života, môžu rôzne zápaly, gynekologické alebo v brušnej dutine, napríklad po prasknutí apendixu. Nebezpečie predstavujú aj operácie, endometrióza, nádorové ochorenia, mimomaternicové tehotenstvo a množstvo ďalších faktorov,“ vymenúva odborník celý rad príčin, ktoré môžu zahatať vajíčku cestu a znemožniť tak jeho spojenie so spermiou. K uzáveru vajíčkovodov môžu viesť aj niektoré infekcie spôsobené napríklad chlamýdiami alebo mykoplazmami, prípadne kvapavka.

„Riziko predstavuje aj vajíčkovod, ktorý je zúžený alebo má narušenú funkciu, pretože v takom prípade môže vzniknúť mimomaternicové tehotenstvo,“ upozorňuje lekár.

Prefukovanie vaječníkov môže pomôcť

Pod ľudovým výrazom „prefukovanie vaječníkov“ sa skrývajú metódy vyšetrujúce nepriechodnosť vajíčkovodov. Zrejme vznikol ešte z čias, keď sa ako hlavná metóda používala dnes už zastaraná a málo používaná kymoinsuflácia, teda vháňanie kysličníka uhličitého do maternice.

„V súčasnosti najčastejšie vyšetrujeme pacientky operačne – laparoskopicky, kedy pomocou optiky sledujeme prechod kontrastnej látky cez vajcovody do brušnej dutiny. Operácia prebieha v celkovej anestéze. Ďalšia možnosť je vyšetrenie metódou HSG, teda hysterosalpingografiou, pri ktorej sa do dutiny maternice a vajíčkovodov zavedie kontrastná látka a celý proces sa röntgenologicky snímkuje. Na snímke sa ukáže, v akom stave sú kontrolované orgány. Toto vyšetrenie sa robí bez anestézy. Nepriechodnosť vajíčkovodov sa dá zistiť aj ultrazvukom - HYCOSY vyšetrením, ale takto sa dajú vyšetriť iba zdurené vajíčkovody naplnené tekutinou. Tiež sa robí bez anestézy a niekedy býva bolestivé. Na tieto zákroky nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu, iba predoperačné vyšetrenia,“ hovorí MUDr. Krajkovič.

Všetky tieto zákroky sa robia pri vyšetrení neplodnosti a pri riziku poškodenia alebo upchatia vajíčkovodov v centrách pre liečbu neplodnosti a sú hradené poisťovňami.

Odstránenie vajíčkovodu

Niektoré infekcie, napríklad chlamýdiová, môžu viesť nielen k zrastom, ale až k uzáveru vajíčkovodov. „Tento uzáver je obranný mechanizmus tela, aby sa infekcia nerozšírila z maternice do brušnej dutiny. Uzatvorený a rozšírený vajíčkovod však treba odstrániť, lebo ak sa naplní tekutinou, tá nemá kam odtekať a odtečie do dutiny maternice. Tam môže škodiť embryu, ktoré do nej mohlo prísť z druhého vajíčkovodu alebo sa do maternice vložilo umelým oplodnením,“ vysvetľuje MUDr. Krajkovič. Vajíčkovod naplnený tekutinou sa môže prejavovať vodovými výtokmi.

Ak je vajíčkovod zúžený alebo má porušenú funkciu, hrozí vám aj mimomaternicové tehotenstvo. Embryo sa vtedy neuhniezdi na správnom mieste v dutine maternice, ale na sliznici vajíčkovodu. Tá môže začať krvácať alebo prasknúť a ohroziť tak váš život. Aj v takom prípade je nutné vajíčkovod odstrániť.

Otehotnieť môžete aj s nepriechodnými vaječníkmi

Ak je nepriechodný iba jeden vajíčkovod, môžete bez problémov otehotnieť cez druhý. Takisto sa niekedy podarí oplodnenie, ak sú zrasty len nepatrné. V prípade, že sú rozsiahle a pevné, alebo je narušená ich funkcia, nedajú sa operačne vrátiť do normálu. Šance na otehotnenie po operačnom zákroku na spriechodnenie vajíčkovodov sú tiež len veľmi nízke. Preto sa od nich ustupuje a nahrádzajú sa metódami umelého oplodnenia v niektorom z centier asistovanej reprodukcie.

V tomto článku sa zaoberáme Neplodnosť ...viac
Autor: Jana Kocingerová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

BB vás už neprekvapí, zvykli ste si aj na CC. Čo však v sebe skrýva EE krém?

dnes
Aj pleťová kozmetika sa prispôsobila rýchlej dobe. V jednej tube sa skrýva mejkap, výživa, trochu krému aj UV ochrana. Aj kozmetika... Čítať viac
 
VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

VIDEO: Operácia viečok dokáže zázraky. Sú menší risk horné či spodné?

18.01.2019
Kto by si nechcel ľahnúť a zobudiť sa o desať rokov mladší? Podarí sa to, ak chirurg zvolí správny postup. Čítať viac
 
Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

Kuchynský detox aj morské riasy. Triky, ako rozžiariť unavenú pleť

17.01.2019
Stačí pár minút a stopy po párty, či ponocovaní dokážete viditeľne zmierniť. Čítať viac
 
Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

16.01.2019
Patríte k tým, ktorí sa oblečú ako cibuľa, ale aj tak mrznú? Príčin, prečo to tak je, môže byť niekoľko. Čítať viac
 
Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

15.01.2019
Zimné mesiace sú pre skrášľovacie zákroky pomocou lasera ideálne. S pokožkou dokáže zázraky! No dajte si pozor na akciové ponuky a... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nepriechodné vaječníky? Dieťa môžete mať aj tak
Jana Kocingerová