predplatne
 

Ženy v prechode ohrozuje aj vaginálna atrofia

18.10.2013

Ak by vám nestačili návaly tepla a preklínate menopauzu, ešte stále vás čaká vaginálna atrofia. Teraz sa našiel nádejný liek na málo prediskutovávanú ženskú otázku.

Menopauza zmení aj mikroflóru intímnych partií. Pomôcť majú práve probiotiká.

Menopauza zmení aj mikroflóru intímnych partií. Pomôcť majú práve probiotiká.Autor: Profimedia.sk

Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny, ktoré postihuje až 50 % žien po menopauze. A aj keď je táto diagnóza zvyčajne spájaná s poklesom hladiny estrogénu v tele, lekári naznačili ďalšieho možného vinníka, a sľubnú liečbu.

Univerzálnejšia liečba

Výskumníci z University of Maryland School of Medicine skúmali vaginálne baktérie 87 žien vo veku medzi 35 a 60 rokov. Zistili, že nízke množstvo Lactobacillusu, čo je typ baktérie, ktorá žije v tele a je tiež v niektorých fermentovaných potravinách, ako je jogurt, môže za príznaky vaginálnej atrofie.

Hlavná autorka štúdie, doktorka Rebecca M. Brotman, sa pre prevention.com vyjadrila, že aj keď je výskum len v začiatkoch, nakoniec môže viesť k liečbe príznakov vaginálnej atrofie, najmä problémov s močovými cestami, pomocou probiotík.

Menopauza

Tento výskum je nesmierne dôležitý, pretože štandardná liečba je lokálne podávanie estrogénu. Takáto pomoc však nie je použiteľná pre ženy s rakovinou prsníka. Možnosť správne využívať probiotiká je preto užitočnejšia a ide o bezpečnejšiu alternatívu pre skupinu pacientiek so spomínanou diagnózou.

Neignorujte príznaky

Vedci šli dokonca aj nad rámec liečby. Objavili možnosť predchádzať problémom skôr, ako začnú. Tieto objavy sú sľubné, pretože pomôžu udržať v rovnováhe hladinu laktobaktérie v tele. Jednoducho začnú ovládať mikroflóru, akonáhle sa dostane do štádia menopauzy, aby zabránili rozvoju vaginálnej atrofie.

Kým výskum pokročí, ešte si počkáte. Ak už máte niektorý z príznakov vaginálnej atrofie, vrátane suchosti, inkontinencie a častých infekcií močových ciest, poraďte sa so svojím lekárom, a to čo najskôr. „Je dôležité, aby sa táto otázka riešila skôr, než bude neskoro. Ak ju budete ignorovať, pošva sa zovrie, a obnovenie stavu si vyžaduje veľa úsilia,“ vysvetlila hrozbu doktorka Margery Gassová.

Okrem aktuálnej liečby estrogénom vám môžu pomôcť hydratačné prostriedky, ktoré by mali byť na vodnej báze, ideálne prírodné lubrikanty. Aj pravidelná sexuálna aktivita môže viesť k zdravej a silnej pošve, rovnako ako precvičovanie príslušných svalov.

V tomto článku sa zaoberáme Menopauza ...viac
Autor: Zuzana Lobotková

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 mýtov o pleti. Pátrali sme, čo naozaj zaberá na vrásky

5 mýtov o pleti. Pátrali sme, čo naozaj zaberá na vrásky

dnes
Nemrač sa, budeš mať vrásky! Pi veľa vody, nebudeš mať vrásky. Takéto a podobné rady ste iste počuli už mnohokrát. Čo na vrásky naozaj... Čítať viac
 
Potrebujete v kabelke balzam na pery? Lekárka odporúča ten najvhodnejší

Potrebujete v kabelke balzam na pery? Lekárka odporúča ten najvhodnejší

včera
Kedy je vhodné siahnuť po balzame na pery a ktorý môže urobiť viac škody ako úžitku? Kožná lekárka poradí, ako si ošetrovať pery s rozumom.... Čítať viac
 
Pleť v meste potrebuje zmenu. Rady lekárky proti smogu a žiareniu

Pleť v meste potrebuje zmenu. Rady lekárky proti smogu a žiareniu

21.04.2019
Ani najlepší krém vám nepomôže pleť vylepšiť, ak si ju nebudete pravidelne čistiť. Oplatí sa tak urobiť nielen po návrate z práce,... Čítať viac
 
Z mŕtvej matky sa narodilo dieťa! Lekári aj rodina tvrdia, že je to etické...

Z mŕtvej matky sa narodilo dieťa! Lekári aj rodina tvrdia, že je to etické...

17.04.2019
26-ročná Portugalčanka oficiálne zomrela, napriek tomu porodila synčeka. Čítať viac
 
Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

16.04.2019
Riadia ju ženské hormóny a súvisí s menštruáciou. Pôvod endometriózy je zatiaľ stále neznámy, no tehotenstvo a dojčenie môže ženu... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ženy v prechode ohrozuje aj vaginálna atrofia
Zuzana Lobotková