predplatne
 

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

18.11.2019

„Bol to silný chlapec. Počas jedného týždňa som však videl, ako sa z neho stala troska,“ povedal otec zosnulého mladíka, ktorému sa fajčenie e-cigariet stalo osudným.

Vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, si obľúbili najmä mladí. Doplatia na nich?

Vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, si obľúbili najmä mladí. Doplatia na nich?Autor: Shutterstock

Len nedávno zasiahla Spojené štáty vlna záhadných ochorení pľúc. Z dvoch tisícok chorých zomrelo doteraz 42 ľudí. Všetci mali pritom niečo spoločné - boli prevažne mladí a fajčili e-cigarety. Kým epidémia spojená s vapingom Európu doteraz obchádzala, od stredy je všetko inak. Prvou obeťou je len 18-ročný Belgičan, ktorý dostal elektronickú cigaretu na svoje narodeniny.

Čítajte aj: E-cigarety menia krvné cievy, a to aj bez nikotínu! Môže za to vaping? 

Raphaël Pauwaert z Bruselu zomrel mesiac potom, čo dostal zápal pľúc. Jeho otec teraz dúfa, že smrť syna pomôže predísť ďalším zbytočným úmrtiam spojených s vapingom. „Hral ragby, takže to bol silný chlapec. Počas jedného týždňa som však pozoroval, ako sa z neho stala troska," povedal zronený otec Thierry Pauwaert britskému denníku The Telegraph.

Rýchly spád

Raphaëlova choroba začala nevinne. Pôvodne sa prejavovala občasným kašľom, no čoskoro sa jeho stav zhoršil a bol prijatý do nemocnice so závažnými respiračnými problémami. Na začiatku októbra mu prestali fungovať pľúca, hladina kyslíka v jeho tele dosiahli takú nízku úroveň, až upadol do kómy. Po 26 dňoch v umelom spánku ho však museli od prístrojov odpojiť.  

 7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

Bijú na poplach

Prípadom sa už začali zaoberať aj najvyšší predstavitelia krajiny. Hoci vyšetrovanie Raphaëlovej smrti zatiaľ neuzavreli, iného vinníka ako vaping odborníci vylučujú. „Lekári preskúmali všetky možné alternatívy, aby našli príčinu zápalu pľúc, ktorá stála Raphaëla život. Jedinou hypotézou, ktorá zostáva, je e-cigareta alebo jej náplň,“ povedal otec novinám Het Nieuwsblad. Belgičan žiaľ nemusí byť ojedinelý prípad. V pondelok upadol do kómy po dýchacích problémoch, ktoré spôsobila e-cigareta, 16-ročný Brit Ewan Fisher. Prístroje ho zatiaľ udržujú nažive.

Prečo je problém

Lenže prečo je fajčenie elektronických cigariet, ktoré boli donedávna prezentované ako zdravšia alternatíva fajčenia, také nebezpečné? Už v júli Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že e-cigarety sú nepopierateľne škodlivé a nemôžu ich odporúčať ľuďom snažiacim sa prestať fajčiť. Zdravotnícke úrady v USA klasifikovali vaping ako nebezpečný pre mladých ľudí, a to najmä v čase, keď sa počet stredoškolákov fajčiacich e-cigarety zvýšil takmer dvojnásobne.

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Vinník vitamín

Problémom je, že elektronická cigareta vytvára aerosól podobný cigaretovému dymu zahriatím kvapalných náplní. Aerosol potom užívateľ vťahuje do pľúc a vydychuje. Do týchto náplní sa pridávajú rôzne látky, jednou z nich je acetát vitamínu E. Ten experti objavili v náplniach konopného oleja a predpokladajú, že je vinníkom, ktorý spustil epidémiu záhadných poškodení pľúc u mladých ľudí v USA. 

Acetát vitamínu E sa nachádza v mnohých potravinách a takisto sa používa v rôznych doplnkoch a kozmetických výrobkoch, ako sú krémy na tvár, ale ak sa vdychuje, narušuje fungovanie pľúc.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Pľúca ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mladí, pozor. Vek nehrá rolu, mŕtvicu a infarkt riskujete už teraz, ak máte tento zvyk

Mladí, pozor. Vek nehrá rolu, mŕtvicu a infarkt riskujete už teraz, ak máte tento zvyk

dnes
Načo sa vopred stresovať, keď kľúčové zmeny môžete spraviť už dnes. Ako ste na tom so svojim cholesterolom? Čítať viac
 
Rozoznáte chrípku od nádchy? Ktorá môže udrieť do hodiny od stretu s vírusom?

Rozoznáte chrípku od nádchy? Ktorá môže udrieť do hodiny od stretu s vírusom?

včera
Jedna sa ohlási, druhá vás prekvapí nečakane. Stačí, keď na vás niekto zakašle v autobuse či v kancelárii a do pár hodín môžete s boľavým... Čítať viac
 
Jozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do Bratislavy

Jozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do Bratislavy

08.12.2019
Jozef Sabovčík (55) končí krasokorčuliarsku kariéru. Kým ho opakované zranenia kolena nevyhnali od vrcholového športu, získal... Čítať viac
 
Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?

Máte odhad na ľudí alebo sa mýlite? Rovnako ako sa mýlia vo vás?

07.12.2019
Predstavte si, že spoznáte nového človeka a ten sa k vám správa nanajvýš priateľsky. Vy si však jeho milé správanie môžete vysvetliť... Čítať viac
 
Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

06.12.2019
Lyžiarske helmy, ktorých nosenie sa v posledných rokoch začína považovať na lyžiarskych svahoch už takmer za povinnosť, sú síce veľmi... Čítať viac
 
 

wanda.sk

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca
nh