predplatne
 

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

23.09.2018

Hrubé závesy vám nepomôžu. Mesiac v splne mení kvalitu spánku, potvrdili vedci.

Ak je spln, môžete mať problém so zaspávaním a ráno po zobudení sa necítite vyspatí.

Ak je spln, môžete mať problém so zaspávaním a ráno po zobudení sa necítite vyspatí. Autor: Shutterstock

Mesiac už obvinili zo všeličoho. Od babyboomu, zvyšovania kriminality až po spôsobovanie šialenstva. Ak ani vy nemôžete zaspať, pozrite sa do kalendára. V pondelok je spln a tak je celkom možné, že sa nevyspíte. Mesiac totiž mení kvalitu a dĺžku spánku. Dokázal to švajčiarsky výskum vedcov z Bazilejskej univerzity. Dobrovoľníci nielenže nepoznali zámer výskumu, ale odborníci ich skúmali v spánkových laboratóriách v zatemnených miestnostiach. Takže ich nemohlo ovplyvniť ani mesačné svetlo, ani fáza, v ktorej sa Mesiac nachádzal. A predsa zaspali o 5 minút neskôr, spali o 20 minút kratšie a celkovo o 30 percent menej času v hlbokom spánku.

Čítajte: Najzáhadnejšia porucha spánku: Budíte sa so strachom a bez pohnutia?

„Ak sa spýtate ľudí vo Švajčiarsku, asi 40 percent cíti vplyv Mesiaca alebo obviňuje Mesiac zo zlého spánku. Preto sme sa rozhodli s kolegami túto súvislosť preskúmať,“ prezrádza svoju motiváciu autor štúdie, profesor Christian Cajochen.

Desivé sny

Tieto zmeny v spánku pozorovali vedci práve počas splnu. Dobrovoľníkom sledovali mozgovú aktivitu, zaznamenávali pohyby očí, končatín a hormonálne pochody. Účastníci mali tiež opísať, ako sa vyspali, pričom spomínali horší spánok alebo sa cítili menej oddýchnutí.

Málo spánku počas splnu? Vynadajte vášmu jaskynnému mužovi!

„Je známe, že ľudia reagujú na lunárne zmeny poruchami spánku, a to najmä nespavosťou alebo horšími, niekedy až desivými snami. Výskumy opisujú výraznú námesačnosť u citlivých ľudí práve počas splnu,“ potvrdzuje aj MUDr. Imrich Mucska, predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny. Štúdie podobné tej švajčiarskej robili Dáni, Švédi a tiež Američania. Najväčšia skúmaná vzorka bola okolo dvetisíc ľudí. „Vedecké štúdie sa zaoberali takisto spánkom detí vo veku deväť až trinásť rokov. Aj u nich sa potvrdilo, že spln má na ich snívanie negatívny vplyv,“ prekvapuje MUDr. Mucska.

Problémy so spánkom? S touto technikou spíte do 1 minúty ako bábo

Podľa kalendára

Odborník však pripúšťa, že lunárny vplyv je veľmi špecifický a necítia ho všetci. Celosvetovo sa odhaduje, že na Mesiac reaguje päť až osem percent populácie. „Presné vedecké vysvetlenie tohto fenoménu zatiaľ nemáme,“ objasňuje odborník na spánkové poruchy.

„Viaceré štúdie však potvrdili, že k zmenám kvality a dĺžky spánku dochádza počas splnu a ešte štyri dni po tom. Dospelí spia o 10 až 20 minút kratšie, deti o tri až päť minút. Spln jednoznačne narušuje spánkovú architektúru. To znamená, že sa predlžuje čas zaspávania, odďaľuje sa nástup snového spánku, takzvanej REM fázy, a skracuje sa hlboký spánok, čiže delta spánok.“ Lunárne citliví ľudia preto pozorujú na sebe aj zmeny nálad, sústredenia či kreativity v dôsledku splnu. „Sledujú lunárny kalendár a už dopredu vedia, kedy sa nevyspia. Vo výnimočných prípadoch im lekár môže predpísať lieky na uvoľnenie, potom hypnotiká alebo melatonín, hormón spánku,“ hovorí doktor Mucska.

Namiesto spánku pracujú! Takto sa hollywoodski insomnici zahrávajú so zdravím

Málo hormónu

Melatonínu telo počas splnu tvorí menej nezávisle od toho, či na vás Mesiac svieti. „Máme dôkaz, že obdobie fázy plného Mesiaca ovplyvňuje hladinu melatonínu pri meraní v prísne kontrolovaných laboratórnych podmienkach, kde možno vylúčiť svetlo alebo vnímanie Mesiaca,“ píšu autori švajčiarskej štúdie. Ich tvrdenie, že počas splnu je viac dopravných nehôd, násilných incidentov a viac ľudí má psychické problémy, iní vedci popierajú. Ako na nás teda mesiac vplýva, keď nie svojím svetlom? Gravitačná teória naznačuje, že ak naše telo tvorí zo sedemdesiatich percent voda, potom ju Mesiac môže „rozhýbať“ ako morskú hladinu.

Spánok ako zbytočný luxus? Ďalší výskum varuje, akú veľkú chybu robíte!

„Samotný Mesiac má gravitačnú silu, ktorá ovplyvňuje našu fyziológiu. Zdá sa mi to však nepravdepodobné, pretože v skutočnosti, ak sedíte 15 centimetrov od steny, múr na vás pôsobí silnejšou gravitačnou silou ako Mesiac,“ hovorí Malcolm von Schantz, molekulárny neurobiológ z univerzity v anglickom Surrey, podľa ktorého je pravdepodobnejšie, že na mesačné fázy reagujú biologické hodiny. Hoci dôkazy zatiaľ neexistujú, isté je, že Mesiac pôsobí nielen na ľudí. 

„Morské živočíchy sú ovplyvnené prílivovými prúdmi. Opäť však platí, že v dnešnej dobe nocí znečistených svetelným smogom je veľmi ťažké študovať zákonitosti mesačných rytmov a svetelnej intenzity, ktorá pôsobí na organizmy. Keď sa pozrieme na nočnú mapu sveta, tma v noci je azda už len uprostred oceánov,“ zamýšľa sa docentka RNDr. Zděnka Bendová z Katedry fyziológie z Karlovej univerzity v Prahe.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

dnes
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

dnes
Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku. Čítať viac
 
Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

včera
Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať. Čítať viac
 
10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

14.09.2019
Ak viete zistiť, čo vám vyvolalo bolesť hlavy, môžete sa jej nabudúce vyhnúť, alebo zvoliť rýchlu pomoc. Čítať viac
 
Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

13.09.2019
Poznáte to, stretnete človeka a o pár minút sa spolu rozprávate ako keby ste sa poznali večnosť. A keď vás dokáže rozosmiať, hneď sa cítite... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte
nh