predplatne
 

Budúca kardiologička Dominika sa v nemocnici snaží na pacientov usmievať

22.03.2020

Pacienti si ich občas mýlia s upratovačkami a neveria im tak, ako starším lekárom. Lekárka a budúca kardiologička MUDr. Dominika Gardošová (26) vraví, že mladé doktorky to nemajú ľahké.

Začínajúci lekári to nemajú ľahké, ale sú plní entuziazmu a chuti pomáhať. Rovnaká je aj Dominika Gardošová z Humenného.

Začínajúci lekári to nemajú ľahké, ale sú plní entuziazmu a chuti pomáhať. Rovnaká je aj Dominika Gardošová z Humenného.Autor: Shutterstock

Mladá lekárka Dominika Gardošová (26) pochádza z Humenného. Po vyštudovaní medicíny v Košiciach sa vrátila do rodného mesta a nastúpila na interné oddelenie v tamojšej nemocnici. Tvrdí, že ju neťahá do Bratislavy či kamkoľvek inde. Je šťastná, že má prácu tam, kde je jej rodina a jej korene.

Naozaj vás neťahalo na západ, ako snáď väčšinu mladých z východného Slovenska?

Som Rusínka ako repa, netajím sa tým a nehanbím sa za to. Aj v nemocnici, keď príde pacient z okolia, automaticky prepínam a rozprávam po „rusnacky“. A verte, ten človek sa poteší, že sa nemusí trápiť hľadaním správnych spisovných slovenských slov. Rozumiem aj „hutoreniu“, ale netrúfam si hovoriť plynule, lebo sa mi rýchlo zamotá jazyk. Je pravda, že mnoho čerstvo vyštudovaných lekárov si hľadá zamestnanie smerom na západ alebo v zahraničí. Mňa, pravdupovediac, nikdy nelákalo odísť preč. Vždy som chcela zostať doma, respektíve čím bližšie k domovu, čiže niekde na východe. Tu mám svoju rodinu, priateľov. Niekto si možno pomyslí, že nechcem opustiť „komfortnú zónu“, ale pre mňa je to niečo viac. Je to zázemie a ľudia, ktorým vďačím za to, kde a kým dnes som, najmä rodičia. 

Vedecky dokázané: zelený čaj predlžuje život a zlepšuje zdravie

Prečo ste sa rozhodli špecializovať na kardiológiu?

Už keď som nastupovala na vysokú školu, vedela som, že sa v budúcnosti chcem venovať kardiológii. Možno ma k výberu tohto odboru viedli aj moje zdravotné problémy, keďže sa od pätnástich rokov liečim na vysoký krvný tlak. Keď som bola prvýkrát, ešte ako žiačka strednej školy v kardiologickej ambulancii a robili mi ultrazvuk srdca, echokardiografické vyšetrenie, bolo to pre mňa niečo úžasné, fascinujúce. Takže aj toto všetko má veľký podiel na tom, kam chcem smerovať.

Dominika je jedináčik a tiež jediná lekárka v širšej rodine. Foto: archív D.G.

Je pre absolventa medicíny ľahké nájsť si adekvátne miesto?

V júni2018 som mala promóciu na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a hneď v júli som začala pracovať. Už počas šiesteho ročníka som rozposielala žiadosti o zamestnanie. Mojou prioritou bolo ostať pracovať v Humennom, ale žiadosti som posielala aj do iných nemocníc na východe Slovenska. Všade som udávala, že sa uchádzam o miesto lekárky na internom oddelení. Absolvovala som niekoľko pracovných pohovorov, až sa mi ozvali z nemocnice z môjho rodného mesta. A ja som ani sekundu neváhala. Som na pozícii sekundárneho lekára, zaradená do špecializácie kardiológia. 

Čím zapíjať lieky, aby správne účinkovali? Nasucho ich nikdy nehltajte!

Kedy sa zo sekundárneho lekára stanete skutočným špecialistom na srdce?

Aby som dosiahla tento cieľ, čaká ma ešte dlhá cesta. Špecializovanie v odbore kardiológia trvá šesť rokov, v ostatných internistických odboroch je to päť rokov. V rámci prípravy budem cirkulovať aj na iných oddeleniach ako neurológia, chirurgia, anestéziológia. Následne ma čaká takzvaná postupová skúška a po jej zvládnutí ešte ďalšia príprava a ďalšie cirkulácie. Po tom všetkom, minimálne po šiestich rokoch prípravy, môžem ísť atestovať. No a po úspešnom zvládnutí atestácie sa zo sekundárneho lekára stanem lekár atestovaný, konkrétne kardiológ. 


Práca lekára, to je aj množstvo úradovania a vypisovania formulárov. Foto: archív D.G.

Je pravda, že lekári v nemocniciach pracujú aj dvadsať hodín v kuse?

Aj viac. Keď mám nočnú službu, som v práci od rána od siedmej do pol štvrtej na oddelení. Následne o pol štvrtej vystriedam kolegu na urgentnom príjme, kde som do siedmej hodiny ďalšieho dňa. V časoch, keď som nastúpila do práce, zostávali sme po službe na urgente ešte na oddelení do dvanástej na obed, čo znamenalo dvadsaťdeväť hodín práce. Ak bolo treba a nebolo všetko dokončené, aj dlhšie. V súčasnosti aspoň ráno po službe ideme domov, a to sa nedá porovnať. Ale takto to funguje vo väčšine nemocníc.  

Impotencia z cholesterolu? Znížte ho aj bez liekov a bude dobre

Nepospíte si v nočnej službe ?

My mladí lekári v noci slúžime na urgentnom príjme, tam nie je čas na spánok. Nikdy nevieme, čo nám rýchla zdravotná pomoc privezie. Musíme reagovať promptne. Urgent je pre lekára veľkou školou a „nalievarňou“ skúseností. Slúžime vždy dvaja. Starší lekár má na starosti oddelenie, JIS-ku a konzíliá. Ak kedykoľvek potrebujem pomoc, viem, že sa môžem poradiť, že mám čosi ako „priateľa na telefóne“.

Už ste zažili v praxi záchranu života? Alebo, naopak, stratu pacienta?

Smrť je každodennou súčasťou práce lekára a musíme sa s tým naučiť vyrovnávať, aj keď je to veľmi náročné. Nie nadarmo sa hovorí, že každý lekár má svoj cintorín pacientov. Každé úmrtie je pre mňa veľmi ťažké. Ale po tom, ako sa snažíme človeku pomôcť vrátiť sa do života, ako resuscitujeme, a nepodarí sa to, prichádza ďalšia ťažká úloha. Musíme úmrtie oznámiť príbuzným. Verte, na to potrebujeme veľkú dávku odhodlania. Ale, ako sa hovorí, „lekár lieči, Pán Boh uzdravuje“. Naša snaha nie je nad Božím zákonom, lebo ak raz Pán Boh niekoho k sebe povolá, my sme pri záchrane života bezmocní.


Dominika sa v službe snaží na pacientov čo najviac usmievať. Foto: archív D.G.

Celú fotogalériu nájdete TU

Je ťažké získať si dôveru pacientov, keď ste mladá atraktívna žena a nie sivovlasý pán profesor?

Asi vo všeobecnosti platí, že keď pacient vidí staršieho lekára či lekárku, má oveľa väčší rešpekt aj väčšiu dôveru. Moje mladé kolegyne, aj mňa, už pacienti považovali aj za upratovačky! No snažím sa k ľuďom pristupovať chápavo, pokojne, s úsmevom. Vždy ma učili, že sa mám správať k pacientovi tak, akoby to bol niekto z mojich príbuzných.

Sú lepší pacienti muži alebo ženy? Nesnažia sa vás občas hospitalizovaní páni tak trošku „baliť“?

Ženy majú väčšiu tendenciu vyrozprávať celú svoju históriu, zatiaľ čo chlapi rovno povedia, s akými ťažkosťami prišli do nemocnice. Na druhej strane sa mi stáva, že niektorí chlapi sa trošku ostýchajú hovoriť o problémoch so ženou lekárkou. No niekedy je to s pacientmi aj veselé. Už párkrát mi núkali svojich vnukov za manželov. Naposledy mi pacient hovoril, že ak by sa dalo, tak by mi odpustil všetky dane... 

Fučanie do schodov je varovaním srdca. 4 otázky a signály odhalia, či je to vážne!

Neobávate sa trošku, že pri náročnej práci kardiologičky, ktorá sa musí celoživotne vzdelávať, vám neostane čas založiť si rodinu?

Samozrejme, ako každá mladá žena, aj ja túžim po rodine, dobrom, milujúcom manželovi a deťoch. Ak mám pravdu povedať, áno, obávam sa toho, že mi na založenie rodiny nezostane čas. Ale verím, že pánbožko má pre mňa pripraveného niekoho výnimočného, niekoho, kto ma bude ľúbiť, podporovať a predovšetkým bude chápať, že s mojou prácou sa spájajú služby a že keď ja budem dospávať nočnú, on sa postará o deti a domácnosť.

A váš pracovný cieľ?

Jednoznačne ďalej sa vzdelávať. Aby som sa dopracovala k dosiahnutiu sna a profesijného cieľa stať sa kardiologičkou. Ale v prvom rade, tým najväčším cieľom je byť dobrou lekárkou, pomáhať ľuďom, liečiť ich. 

Infarkt či mozgová porážka si nevyberajú. Ktoré známe tváre dostihli?

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pink a jej syn prekonali koronavírus. Speváčka opísala priebeh ochorenia

Pink a jej syn prekonali koronavírus. Speváčka opísala priebeh ochorenia

dnes
Posledné 2 týždne boli pre americkú speváčku mimoriadne náročné. Nikto ani len netušil, že ona a jej 3-ročný syn bojujú s ochorením... Čítať viac
 
Športoval, nefajčil a bol zdravý. 29-ročný mladík zažil s Covid-19 najťažšie chvíle života

Športoval, nefajčil a bol zdravý. 29-ročný mladík zažil s Covid-19 najťažšie chvíle života

včera
Spoveď muža, ktorý prekonal koronavírus, dokazuje, že ochorenie môže zlomiť kohokoľvek - aj mladý a zdravý organizmus. Čítať viac
 
Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší

Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší

04.04.2020
V Bratislave sa popri ploštici posteľnej začala rozťahovať aj agresívnejšia ploštica tropická. Prvé kusy sem prišli v batožine cestovateľov,... Čítať viac
 
Môžete si priniesť koronavírus z obchodu domov? Je potrebné vydezinfikovať celý nákup?

Môžete si priniesť koronavírus z obchodu domov? Je potrebné vydezinfikovať celý nákup?

03.04.2020
Vieme, čo môžete spraviť pre zníženie rizika nákazy Covid-19. Experti však zároveň vyvracajú mýty. Čítať viac
 
VIDEO: Koronavírus aj v pozitívnych číslach. Zábery z mnohých miest dokazujú, ako rýchlo sa svet mení

VIDEO: Koronavírus aj v pozitívnych číslach. Zábery z mnohých miest dokazujú, ako rýchlo sa svet mení

03.04.2020
Dôkaz, že to predsa len ide. Fascinujúce snímky z viacerých svetových veľkomiest ukazujú, ako sa planéte bez všadeprítomného ľudského... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Budúca kardiologička Dominika sa v nemocnici snaží na pacientov usmievať
Martina Palovčíková