predplatne
 

Chrípka útočí v plnej sile! Ak dodržíte TIETO rady, obíde vás

07.02.2020

Mnohí sú dnes v panike z koronavírusu, no oveľa viac by sme sa mali báť chrípky. Jej sezóna môže pretrvávať od októbra až do konca apríla.

Chorí na chrípku by nemali chodiť do práce či školy.

Chorí na chrípku by nemali chodiť do práce či školy.Autor: Shutterstock

Len minulý týždeň Úrad verejného zdravotníctva hlásil viac ako 70-tisíc chorých, spomedzi nich bolo 8 936 prípadov chrípky a chrípke podobné ochorenia. Chorobnosť na akútne dýchacie ochorenia s predchádzajúcim týždňom stúpla o takmer 32 percent.

Aj keď je u nás prepukla len lokálne epidémia chrípky. Odborníci odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel, ktorými ochoreniu predídete. V čase "chrípkového obdobia" je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Ak vás trápi chrípka, nemali by ste chodiť do práce či školy. Nezabúdajte, že chrípka nie je banálne ochorenie, môže spôsobiť vážne komplikácie zdravia, treba ju vyležať a v liečbe sa riadiť pokynmi lekára.

Vyzbrojte sa proti chrípke! 4 potravinové bomby na posilnenie imunity

Opatrenia v kolektíve

V predškolských zariadeniach je povinné  vykonávať takzvaný ranný filter. Učitelia alebo vychovávatelia, ktorí sú za ňu zodpovední by mali zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa. Veľmi dôležité je aj pravidelné vetranie miestností. Mimoriadne potrebné je dbať na časté umývanie rúk, ktoré výrazne znižuje riziko prenosu respiračných ochorení.

Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

Chorých izolujte

Člen rodiny s chrípkou by mal mať vyčlenený príbor, taniere, poháre. U chorej osoby má význam používanie rúšok. Povrchy a kľučky pomôže dezinfikovať dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru či jódu. Obranyschopnosť organizmu podporite zvýšeným príjmom vitamínov, najmä vitamínu C.
Proti chrípke sa ešte stále možno chrániť aj očkovaním. Ide o najúčinnejšiu prevenciu proti tomuto ochoreniu. Dostatočná hladina ochranných protilátok sa v tele vytvorí po desiatich až 14 dňoch po očkovaní," zdôrazňujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

Čo so soplíkmi? Babské rady na prechladnutie tých najmenších. Lepšie ako antibiotiká

Jasné príznaky

Chrípka má náhly nástup, sprevádzaná je najmä vysokou teplotou. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy. Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2 až 4 týždňov od prvých príznakov. Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest. Treba si dopriať veľa spánku a teplého čaju," informoval ÚVZ SR.

Čítajte tiež:

V tomto článku sa zaoberáme Chrípka ...viac
Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

25.02.2020
Ak ho zanedbávate, koledujete si o problémy. Zubný povlak začne mineralizovať, vytvára škvrny a postupne sa mení na zubný kameň. No... Čítať viac
 
Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

25.02.2020
Je pre telo mimoriadne dôležitý, tak prečo sa volá tichý zabijak? Viete, čo vám o cholesterole prezradia oči? Čítať viac
 
Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

24.02.2020
Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú.... Čítať viac
 
Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

22.02.2020
Ruky sú najväčšími prenášačmi patogénov. Ak si nimi nechcete privodiť zápalové ochorenia, určitých častí tela by ste sa nimi dotýkať... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chrípka útočí v plnej sile! Ak dodržíte TIETO rady, obíde vás
TS
lua