predplatne
 

E-cigarety menia krvné cievy, a to aj bez nikotínu! Zomrel prvý človek, v ohrození je 200 ďalších

04.09.2019

V USA sa šíri záhadná choroba pľúc, ktorá je spôsobená takzvaným vapingom. Množstvo ľudí skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti a prípady ďalej pribúdajú.

Z nevinnej zábavky nebezpečná aktivita? Buďte opatrní, čo vdychujte.

Z nevinnej zábavky nebezpečná aktivita? Buďte opatrní, čo vdychujte.Autor: Shutterstock

Mali byť zdravšou alternatívou cigariet, moderné a čoraz populárnejšie elektronické cigarety sa však zdá sa môžu dostať do nemilosti. Z USA totiž prichádzajú znepokojujúce správy. Okrem najnovšej štúdie Pensylvánskej univerzity, ktorá tvrdí, že výpary elektronickej cigarety negatívne ovplyvňujú krvný obeh, šokoval najmä smrteľný prípad zapríčinený práve vapingom - teda vdychovaním pary z elektronickej cigarety. 

Čítajte aj: 7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

Správa prichádza v čase, keď odborníci vyšetrujú desiatky prípadov záhadnej pľúcnej choroby s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolanej fajčením e-cigariet. Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo, že eviduje cez 200 potenciálnych prípadov choroby v 25 amerických štátoch. Mnohí z nich boli hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti a zatiaľ sa nevie, ako sa bude vyvíjať ich stav a či sa úplne uzdravia.

Rovnaké ťažkosti

Príčina nebezpečného poškodenia pľúc nebola zatiaľ určená, ale všetci chorí uviedli, že fajčili e-cigarety. Zároveň boli veľmi mladí a mali rovnaké príznaky ochorenia -  ťažkosti s dýchaním, silný kašeľ, bolesť na hrudníku, horúčku a únavu, niektorí tiež zvracali alebo mali hnačku. 

Otázkou nateraz je, či takéto ťažkosti môže vyvolávať samotný spôsob inhalácie pomocou elektronických cigariet, alebo skôr zloženie náplní, takzvaných e-liquidov, upozornil denník The Independent. V mnohých z týchto prípadov ľudia priznali, že pomocou e-cigariet inhalovali THC, psychoaktívnu látku obsiahnutú v marihuane.

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Na pozore

Americké úrady nariadili vykonať laboratórne testy náplní do e-cigariet v snahe určiť, či obsahujú škodlivé zlúčeniny. Náplne obsahujúce THC sa podľa britského portálu BBC dajú zohnať na čiernom trhu, ale aj legálne v niektorých amerických štátoch. Ľudia na online diskusných fórach tiež upozorňujú na nebezpečenstvo plynúce z neregulovaného predaja falšovaných náplní.

Výskum varuje

Pred elektronickými cigaretami však varuje najnovší výskum Pensylvánskej univerzity. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Radiology fajčenie e-cigariet mení intenzitu prietoku krvi v niektorých tepnách, čo je jav, ktorý je spravidla predzvesťou začínajúceho kardiovaskulárneho ochorenia. Elektronické cigarety navyše negatívne ovplyvňujú krvný obeh, a to aj v prípade, ak neobsahujú nikotín! Vedci prišli k záveru, že aj ojedinelé fajčenie e-cigariet môže zhoršiť funkciu krvného obehu. Štúdia varuje, že následkom narušenia krvného obehu sa vapujúci jedinec vystavuje riziku mozgovej mŕtvice alebo infarktu.

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

Toxické zložky

Až doteraz boli s možnými zdravotnými problémami e-cigarety najčastejšie spomínané náplne obsahujúce toxické zložky. Takzvané vapovanie, teda inhalácia zohriateho roztoku, bolo niekoľkými výskumami spájané s rôznymi formami ochorení pľúc. „E-cigarety sa prezentujú ako neškodné a mnoho používateľov e-cigariet je presvedčených, že iba vdychujú vodnú paru,“ hovorí rádiologička Alessandra Caporale pre vedecký portál Science Alert: „Rozpúšťadlá, arómy a prísady v tekutej báze však po odparení ohrozujú dýchacie cesty a cievy.“

Nevyhne závislosti

Elektronické cigarety sa laicky delia na dve skupiny. V jednej sú vaporizéry, ktoré vytvárajú aerosol podobný cigaretovému dymu zahriatím kvapalnej náplne, ktorá má názov e-liquid. Para sa vdychuje. Bezdymové tabakové zariadenie iQOS funguje tak, že sa do neho vloží malá „cigareta“. Na rozdiel od klasických cigariet nehorí, iba sa zahrieva. Fajčiar tiež vdychuje paru obsahujúcu nikotín. Pretože nedochádza k spaľovaniu tabaku a cigaretového papiera ako u klasických cigariet, neobsahuje e-cigareta rakovinotvorné látky, ako je napríklad decht. Návyku na škodlivý nikotín sa ale fajčiar nevyhne.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Cievy ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

dnes
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

dnes
Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku. Čítať viac
 
Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

včera
Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať. Čítať viac
 
10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

14.09.2019
Ak viete zistiť, čo vám vyvolalo bolesť hlavy, môžete sa jej nabudúce vyhnúť, alebo zvoliť rýchlu pomoc. Čítať viac
 
Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

13.09.2019
Poznáte to, stretnete človeka a o pár minút sa spolu rozprávate ako keby ste sa poznali večnosť. A keď vás dokáže rozosmiať, hneď sa cítite... Čítať viac
 
 

wanda.sk

E-cigarety menia krvné cievy, a to aj bez nikotínu! Zomrel prvý človek, v ohrození je 200 ďalších
nh