predplatne
 

Herec Karel Zima: Odkedy som daroval obličku, môj život je lepší a krajší

07.07.2019

Český herec Karel Zima (47) vlani v septembri daroval svoju obličku chorému muzikantovi Karlovi Vaněkovi (38). Len tak. Pretože mal dve.

Herec Karel Zima inšpiroval aj niekoľko ďalších altruistických darcov obličky, teda takých, ktorí nemajú ku príjemcovi žiadny blízky vzťah.

Herec Karel Zima inšpiroval aj niekoľko ďalších altruistických darcov obličky, teda takých, ktorí nemajú ku príjemcovi žiadny blízky vzťah.Autor: Miro Miklas

Týždeň po tom, čo ste sa dozvedeli, že váš vzdialený kolega potrebuje transplantáciu, ste mu cez SMS ponúkli vlastnú obličku. Bolo to ťažké zvažovanie?

Bolo to úplne jednoduché. Ja som mal dve zdravé a on ani jednu. Vedel som, že je to správna vec. Ale bolo to trochu inak. Týždeň som síce vedel, že Karel Vaněk je na dialýze a potrebuje obličku. No v prvej chvíli mi nenapadlo, že by som mu daroval svoju. Ale len čo mi to napadlo, okamžite som mu poslal SMS. Až som sa sám pred sebou zahanbil, na čo som celý ten týždeň čakal!

Nezačalo vás okolie odhovárať?

Karel to bral v prvej chvíli ako fór, myslel si, že mu píšem niekde z krčmy pod vplyvom alkoholu. Ale tí, ktorí ma poznajú, moja rodina, bývalá manželka, tí hneď vedeli, že to myslím vážne. 

Srdce zradilo aj celebrity. Kto to zvládol a kto nie?

Väčšina ľudí je rada, ak nemocnicu vidí z čo najväčšej diaľky.

Ja som mal nemocničné prostredie vždy veľmi rád! Chcel som byť lekár. Bavili ma všetky vyšetrenia, nikdy som sa nebál. Na gastroskopiu som sa tešil. Poprosil som ich, aby pripevnili na prístroj aj druhú optiku a videl som znútra vlastný dvanástnik. Všetky vyšetrenia a spôsoby diagnostiky som miloval.

Všetky medicínske vyšetrenia herec miluje, kedysi chcel byť lekár. Foto: Profimedia

Všetky? To znie, akoby ste ich absolvovali desiatky.

Mám toho za sebou dosť. Meniskus mi operovali asi štyrikrát v kolene, mám titánové skrutky. Mal som aj prasknutú lebku a hematóm na mozgu po autohavárii. Môj kamarát, ktorý sedel vedľa mňa, pri nej zomrel. Mal som zlomené väzy po skákaní do plytkej vody pri nakrúcaní – povedali mi, že je tam hĺbka dva a pol metra, no bolo to asi osemdesiat centimetrov... Dvanásť stavcov som mal rozhádzaných. Vyberali mi lipóm, rozbil som si hlavu o čelné sklo v autobuse, keď prudko zabrzdil, ležal som v špitáli s vírusovým zápalom mozgových blán, s bedrovým kĺbom... Keby sa to spočítalo, v nemocnici som strávil najmenej pol roka života.

Takže ani odobratia obličky ste sa nebáli?

Bola to najväčšia vec, ktorú som v nemocnici zažil. Tri mesiace predtým som chodil na veľmi veľa vyšetrení, či som vhodný, kompatibilný darca. Takže počas prípravy na transplantáciu som sa dozvedel množstvo zaujímavých vecí. Medicína ma vždy zaujímala a keby som nebol herec, určite by som chcel byť lekár, možno neurochirurg. Bol som preto nadšený informáciami, ktoré som sa dozvedel. A strach som nemal. Už som dosť starý a viem, že nie som najdôležitejší na svete. 

Čoho sa Maroš Kramár strašne bojí? Exmanželka to nie je

Operácia vás aj Karla Vaněka prebehla bez problémov?

Lekár za mnou zašiel večer pred operáciou, povedal mi tri veci, že po zákroku ma to bude poriadne bolieť, že budem mať obrovskú jazvu a že sa to nedá zobrať naspäť. Vysvetlil mi tiež, že darcovi sa berie tá slabšia oblička, čo bola u mňa pravá. No a pri pravej je operácia komplikovanejšia a trvá o hodinu dlhšie, ako keby brali ľavú. Ale dopadlo to fajn. Po operácii sme si s Karlom posielali SMS, lebo on musel byť v karanténe a nemohli sme ležať spolu. Cez SMS sme zažívali bolesti, ako sme si sadli, prvé vypustené vetry, lebo aj to je veľmi dôležité. Ale keď mi na tretí deň Karel v noci zavolal, zľakol som sa. A na druhom konci veselý hlas – vycikal som sa! Normálne cikanie nezažil celé mesiace, keď chodil na dialýzu. Potom to bolo už len lepšie a lepšie.


Obaja Karlovia, Zima a Vaněk, sú od transplantácie v každodennom kontakte. Foto: Profimedia

Viac foto nájdete vo FOTOGALÉRII

Vraj ste obe obličky pomenovali?

Asi po dvoch mesiacoch od operácie som esemeskoval Karlovi a pýtal som sa, ako sa má „holka“. A on navrhol, že by sme ju mali nejako pomenovať. Tak dostala meno Jitka. A tá, čo mi ostala, je Marcela, po najlepšej ženskej na svete, mojej maminke.

Kedysi ste milovali adrenalínové činnosti. Museli ste po darovaní obličky niečo v živote obmedziť?

Nemusel, ale odporúčali mi to. Cievny chirurg, ktorý ma operoval, hovorí: „Neísť tomu naproti.“ Prečo pokúšať osud. Jazdil som na automobilových pretekoch a možno by sa nič nestalo ani ďalších dvadsať rokov. Ale prečo pokúšať? Už som si päť rokov odjazdil, mám doma asi pätnásť pohárov, splnil sa mi tak detský sen, takže som spokojný. 

Šokujúca štatistika: Nájdite si chlapa! Budete žiť dlhšie a vaše srdce bude zdravšie

Ako dokážete byť stále taký pozitívny?

Mám dôvod. A veľa ľudí má dôvod, len si to neuvedomuje. Sme zdraví, môžeme cestovať po svete, máme autá, mobily... Koľko ľudí na svete má to, čo my? Desať? Pätnásť? Aj dnes zomierajú ľudia, ktorí nemajú čo piť. A my pitnou vodou splachujeme WC. Tak prečo nás stále niečo štve?


Dcéra Agáta, ktorú más herečkou Magdalénou Zimovou, sa tiež dala na hereckú dráhu. Foto: Profimedia

Neštve vás ani to, že sa vám rozpadlo kedysi krásne manželstvo?

Vtedy som mal naozaj pocit, že mi niečo v živote nevyšlo, ale dnes obaja s manželkou vieme, že stokrát lepšie je dobre sa rozísť, ako byť zle spolu. Sme najlepší priatelia. Ona má ešte päťročného synčeka a všetci, aj s jej priateľom, sme spolu jedna veľká rodina. Samozrejme, každý si praje ten ideál, byť spolu až do smrti. No sú aj iné cesty a môžu byť tiež skvelé. 

Prijmete po transplantácii orgánu aj chorobu darcu?

Prehodnotili ste po darovaní obličky nejako svoj život?

Myslím, že nie. Môj život je lepší a krajší. Keď viete, že ste niekomu pomohli v takej vážnej situácii, ste s ním každý druhý deň v kontakte a vidíte, že mu je čoraz lepšie a lepšie, to je nádhera. Karel sa vracia do normálneho života a na ten život pred rokom, keď skolaboval a ostal na dialýze, si už ani nespomína. Asi päť rokov predtým už nevedel, čo je to mať plno energie, fyzickej ani psychickej. A teraz mi volá a oznamuje mi, bol som plávať, bol som na bicykli, mám dobrú náladu, bol som tam... 

Svetové celebrity so schizofréniou. Aj s duševnou chorobou môžete byť úspešní

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ako zistíte, že si bazén niekto pomýlil s toaletou? Zamerajte sa na pach chlóru!

Ako zistíte, že si bazén niekto pomýlil s toaletou? Zamerajte sa na pach chlóru!

dnes
Ste na kúpalisku a z bazéna sa k vám šíri prenikavý zápach chlóru. Ste spokojní, myslíte si, že voda je teraz dostatočne čistá. Lenže,... Čítať viac
 
Esenciálne oleje liečia telo aj dušu. Ktorý vám pomôže pri strese či úzkosti?

Esenciálne oleje liečia telo aj dušu. Ktorý vám pomôže pri strese či úzkosti?

včera
Zmocňujú sa vás pocity neistoty? Pracovné povinnosti vám prerastajú cez hlavu a neviete čo skôr? Upokojte svoj dušu príjemnou vôňou... Čítať viac
 
VIDEO: 9 typov bolestí sa spája s emóciami. Aká časť tela trápi sebcov, ktorá osamelých?

VIDEO: 9 typov bolestí sa spája s emóciami. Aká časť tela trápi sebcov, ktorá osamelých?

16.07.2019
Bolesť neprejde, kým nespravíte pokrok v citovom živote. Zdravie tela a psychika sú prepojené. Skúsite, či to funguje? Čítať viac
 
10 dôvodov, prečo vám počas letných mesiacov opúchajú nohy či členky

10 dôvodov, prečo vám počas letných mesiacov opúchajú nohy či členky

16.07.2019
Pre mnohých z nás je leto obdobím, keď takmer denne bojujeme s opuchnutými nohami. Teplé počasie znamená väčšiu záťaž pre náš žilový... Čítať viac
 
Pohár tohto nápoja dvíha riziko rakoviny. V lete ho pijete denne

Pohár tohto nápoja dvíha riziko rakoviny. V lete ho pijete denne

15.07.2019
Aj na pohľad zdravý pohár sa vám môže vypomstiť. Pozor, čo si doň lejete. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Herec Karel Zima: Odkedy som daroval obličku, môj život je lepší a krajší
Martina Palovčíková