predplatne
 

Hrozí vám syndróm vyhorenia? Na začiatku ho môžete stopnúť

19.04.2018

Ledva sa vlečiete do práce a myšlienky vám lietajú od povinnosti k povinnosti. Nezavrite sa doma, ale stretnite sa s priateľmi a smejte sa. Oplatí sa to.

Naučte sa vypnúť, inak vám hrozí vyhorenie.

Naučte sa vypnúť, inak vám hrozí vyhorenie.Autor: Shutterstock

Odborníci s pojmom syndróm vyhorenia stále pracujú. Na jeho charakteristike a príznakoch sa však zhodujú. Ide o emočné i fyzické vyčerpanie, ktoré sa spája s celkovou nespokojnosťou. Tá sa prenáša i do komunikácie s ľuďmi v pracovnom prostredí. Syndróm vyhorenia má niekoľko fáz, snažte sa rozpoznať, keď vo vás začína tlieť nespokojnosť. Čo si treba všímať a čo podniknúť, aby ste nevyhoreli?

Tešíte sa do práce?

Počúvajte svoje telo. Zdalo sa vám, že sa vám v práci pri plnení úloh horšie dýcha, pociťujte nevoľnosť cestou do práce alebo ledva ťaháte nohy za sebou, keď sa vraciate domov? Aj to môžu byť prvé príznaky, že telo sa začína brániť. Neignorujte ich. Nadmerné napätie môže zaútočiť na fyzickú, mentálnu alebo emocionálnu stránku. Každý má svoje hranice. Nájdite si chvíľku a porozmýšľajte, či vás práca napĺňa a či ste v nej šťastný. Ak nie, nebojte a odštartujte zmenu. Trh práce je zmene momentálne naklonený.

Vyjedzte sa zo stresu! Tieto jedlá dokážu upokojiť vaše nervy

Stretnite sa s priateľmi

Neobmedzte svoj denný rituál len na cestu do práce a z práce. Izolácia od spoločnosti celú situáciu zhorší. Snažte sa obnoviť priateľstvá zo školy či z detstva alebo si pokojne vytvorte nové. A nezabúdajte ani na rodinu. Práve stretnutia s ľuďmi, ktorí sú vám blízki, vám zaistia duševnú rovnováhu a viac energie pre každodenný život. Zdá sa vám, že vám na priateľov a rodinu nezostáva popri pracovných povinnostiach čas? Naučte sa povedať, nie. Každý musí mať priestor na „vypnutie“. A platí to aj doslovne, v súvislosti s počítačom či mobilom. Z času na čas prospeje takzvaný digitálny detox každému. 

Panika vás môže prekvapiť kdekoľvek! Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

Obedujte a smejte sa

Nehladujte. Snažte sa aspoň hlavné jedlá dňa zjesť v pokoji. Opustite pracovný stôl a pokúste sa vychutnávať si jednotlivé sústa. Vyhýbajte sa väčšiemu množstvu kofeínových nápojov, či už kávy alebo čaju i sladkostiam a bielej múky. Zbytočne znásobia váš vnútorný nepokoj. A nezabudnite sa smiať, napríklad aj pri obede v spoločnosti kolegov. Smiech zvyšuje prívod kyslíka do mozgu a pomôže aj odbúrať nahromadené obavy. Len s čistou hlavou môžete prijať správne riešenia. 

Čítajte aj: 

V tomto článku sa zaoberáme Stres ...viac Únava ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

včera
Chrbticu môžete trápiť nielen dlhým sedením či nevhodným zdvíhaním ťažkých krabíc, ale i nedostatočný pitným režimom. Kedy ste naposledy... Čítať viac
 
Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

21.09.2018
Vyššie vzdelanie je výbornou prevenciou pred vznikom Alzheimerovej choroby. Napriek tomu ochorenie ohrozuje najmä tých, ktorí... Čítať viac
 
Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

19.09.2018
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Hrozí vám syndróm vyhorenia? Na začiatku ho môžete stopnúť
Katarína Posluchová