predplatne
 

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa!

16.10.2017

Milujeme babie leto, no pre niektorých ľudí je doslova postrachom. Už dopredu vedia, že v peknom počasí sa ani nedostanú z domu. Lienky im v hrubých vrstvách okupujú okná a vchodové dvere. Nič nepomáha.

Hrôza na príbytkoch Slovákov. Ázijské lienky sa tlačia cez škáry do domov.

Hrôza na príbytkoch Slovákov. Ázijské lienky sa tlačia cez škáry do domov. Autor: Shutterstock.com

Nazýva sa harlekýnka alebo aj lienka východná a dostala sa k nám z Číny. Jej výskyt však nie je záhadou. Do západnej Európy bola zavlečená zámerne, mala tam bojovať proti istým druhom škodlivého hmyzu. Celá situácia sa však trochu vymkla spod kontroly. Lienka sa postupne rozšírila do celej Európy.  

Bzzz! Prírodné repelenty dajú zbohom otravnému hmyzu

Tiež s nimi máte skúsenosti? Riešite situáciu ich premnoženia? Napíšte nám v komentároch pod článkom! Ďakujeme!

Auto plné bizarných lienok

Rodený Angličan a profesionálny kulturista Reza Rezamand sa jedného dňa vybral do posilňovne. Cestu mu skrížila nebezpečná lienka.

Reza spozoroval množstvo lienok na streche a dverách svojho auta. Jednu z nich si vzal, aby si ju lepšie poobzeral. Od detstva mal lienky rád, len tieto sa mu akosi nepozdávali. Vyzerali inak, mali iný tvar, boli dvakrát väčšie ako tie, na ktoré bol zvyknutý, mali čiernu farbu a oranžové bodky. Niekoľko z nich nechal, aby mu chvíľu lozili po ruke, potom si ich oprášil, nastúpil do auta, odišiel na tréning a na lienky zabudol.

Príbeh: Študentke pri turistike opuchol mozog. Neprežila! Výšková choroba nehrozí len horolezcom

Záhadná pálivá bolesť

Reza krátko po stretnutí s lienkami začal pociťovať ostrú bolesť na ľavej strane okolo krku. V telocvični sa zveril kamarátovi, že sa akosi necíti dobre. Bolesť sa mu z krku rozšírila aj na ľavú nohu, mal pocit, akoby ju mal v plameňoch. Kamarát mu povedal, nech sa už toľko nesťažuje a cvičí ďalej. Absolvoval teda celý tréning ako zvyčajne a potom sa presunul do iného mesta, kde sa mal na ďalší deň zúčastniť na predávaní cien pre kulturistov.

Prečo máme strach z pavúka či hada? Aj muži sú bojkovia, tu je dôvod 

Sám nedokázal ani nastúpiť do taxíka

Okolo siedmej večer prišiel do hotela. Noha ho stále bolela, ale neprikladal tomu veľkú váhu. So spánkom to už bolo horšie. Najväčšie prekvapenie prišlo v ranných hodinách. Noha mu výrazne opuchla, vyzerala ako obria. Reza si pomyslel, že si ju asi poranil pri cvičení. Chcel ísť do nemocnice, ale sám to nedokázal.

Nakoniec mu pomohol recepčný z hotela nastúpiť do taxíka, ktorý ho vzal na vyšetrenie. V nemocnici si neboli istí tým, čo sa mu mohlo stať. Urobili mu röntgen a krvné testy. Domnievali sa, že by mohlo ísť o alergickú reakciu, tak mu podali antibiotiká a protizápalové lieky. Jeho stav sa o niečo zlepšil a tak okolo siedmej večer odišiel z nemocnice, zúčastnil sa predávaní cien a v bolestiach odišiel domov.

Našli ste si štípanec? Nemusí byť od komára, z tohto bodnutia môžete vážne ochorieť 

Infekcia zo slín lienok

Kulturistovi noha onedlho očernela. To ho už do nemocnica vzal kamarát. Tam si ho tentokrát poriadne pozreli. Kázali mu kompletne sa vyzliecť. Všimli si tak, že oblasť ľavej slabiny má opuchnutú. Znamenalo to, že jeho telo si zrejme snaží poradiť s nejakou infekciou. Reza bol prekvapený, celý život bol zdravý ako buk a odrazu toto.

Zdravotníci sa ho spýtali, či sa nedotýkal niečoho nezvyčajného. Až keď spomenuli hmyz, tak sa opäť rozpamätal na tie zvláštne lienky. Vysvetlili mu, že pravdepodobne ide o harlekýnky, invazívny druh lienok, ktoré v slinách prenášajú plesňové ochorenie.

Hrozila mu smrť z ťažkej otravy krvi

Športovcovi diagnostikovali ťažkú sepsu, čiže otravu krvi, spôsobenú uhryznutím lienkou. Sliny lienky sa mu dostali pod kožu, preto mu podali antibiotiká a morfín. Jeho stav sa postupne upravil. Mal šťastie, až jeden z troch pacientov s takto závažnou formou sepsy zomiera.

Čítajte aj: Muchy sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli. Toto vám urobia s jedlom!  

Tiež hrozilo, že by nohu museli amputovať, čo by mohlo zničiť celú jeho športovú kariéru. Návrat do starých koľají však celkom jednoduchý nebol. Reza schudol zo 100 na 75 kilogramov a chodil s bolesťami. Od tejto skúsenosti má z lienok fóbiu. Kedysi si myslel, aké sú roztomilé a rozkošné, ale teraz sa od nich snaží utiecť čo najďalej.

Relax a úľava od zdravotných ťažkostí na našom krásnom Slovensku 

Harlekýnky na Slovensku

Okrem alergických reakcií a nebezpečných infekcií útočí aj na larvy nášho domáceho užitočného hmyzu vrátane našich tradičných lienok, ktoré sa stávajú jej potravou. Vďaka jej dobrým reprodukčným schopnostiam možno bude aj u nás časom najrozšírenejších druhom lienky.

Tieto lienky sú typické tým, že na rozdiel od našich klasických lienok majú viac bodiek a nepríjemne hryzú. Sfarbenie môžu mať ako v príbehu, ale môžu byť sfarbené aj do červena, alebo mať čierne bodky na farebnom základe. Ak sa teda lienky lezúcej po vašom ukazováku opýtate aké bude počasie a ona vás uhryzne, skôr ako na počasie by ste mali myslieť na možné zdravotné kmplikácie. Panikáriť však netreba, len niektorí ľudia majú po uhryznutí lienkou závažné zdravotné problémy.

VIDEO: Manželia vzorom pre celý svet! Takto vďaka nim ožil mŕtvy prales 

Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

dnes
Správy o úmrtiach spôsobených fajčením elektronických cigariet V USA a dokonca už aj v Európe mnohých zneisťujú. Tínedžeri aj dospelí... Čítať viac
 
Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

včera
Že vraj obyčajní ľudia?! Kdeže. Naše telo je neuveriteľne dokonalý „stroj“, ktorý je vyladený do najmenších detailov. Často ani netušíte,... Čítať viac
 
Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

včera
Spoločne preskákali závažné ochorenie a prekonali nejednu krízu. Herecké manželstvo môže byť pre mnohých inšpiráciou. Aký recept... Čítať viac
 
10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

19.11.2019
Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí? Čítať viac
 
A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

18.11.2019
„Bol to silný chlapec. Počas jedného týždňa som však videl, ako sa z neho stala troska,“ povedal otec zosnulého mladíka, ktorému sa... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa!
Zuzana Palátová
bd