predplatne
 

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa!

16.10.2017

Milujeme babie leto, no pre niektorých ľudí je doslova postrachom. Už dopredu vedia, že v peknom počasí sa ani nedostanú z domu. Lienky im v hrubých vrstvách okupujú okná a vchodové dvere. Nič nepomáha.

Hrôza na príbytkoch Slovákov. Ázijské lienky sa tlačia cez škáry do domov.

Hrôza na príbytkoch Slovákov. Ázijské lienky sa tlačia cez škáry do domov. Autor: Shutterstock.com

Nazýva sa harlekýnka alebo aj lienka východná a dostala sa k nám z Číny. Jej výskyt však nie je záhadou. Do západnej Európy bola zavlečená zámerne, mala tam bojovať proti istým druhom škodlivého hmyzu. Celá situácia sa však trochu vymkla spod kontroly. Lienka sa postupne rozšírila do celej Európy.  

Bzzz! Prírodné repelenty dajú zbohom otravnému hmyzu

Tiež s nimi máte skúsenosti? Riešite situáciu ich premnoženia? Napíšte nám v komentároch pod článkom! Ďakujeme!

Auto plné bizarných lienok

Rodený Angličan a profesionálny kulturista Reza Rezamand sa jedného dňa vybral do posilňovne. Cestu mu skrížila nebezpečná lienka.

Reza spozoroval množstvo lienok na streche a dverách svojho auta. Jednu z nich si vzal, aby si ju lepšie poobzeral. Od detstva mal lienky rád, len tieto sa mu akosi nepozdávali. Vyzerali inak, mali iný tvar, boli dvakrát väčšie ako tie, na ktoré bol zvyknutý, mali čiernu farbu a oranžové bodky. Niekoľko z nich nechal, aby mu chvíľu lozili po ruke, potom si ich oprášil, nastúpil do auta, odišiel na tréning a na lienky zabudol.

Príbeh: Študentke pri turistike opuchol mozog. Neprežila! Výšková choroba nehrozí len horolezcom

Záhadná pálivá bolesť

Reza krátko po stretnutí s lienkami začal pociťovať ostrú bolesť na ľavej strane okolo krku. V telocvični sa zveril kamarátovi, že sa akosi necíti dobre. Bolesť sa mu z krku rozšírila aj na ľavú nohu, mal pocit, akoby ju mal v plameňoch. Kamarát mu povedal, nech sa už toľko nesťažuje a cvičí ďalej. Absolvoval teda celý tréning ako zvyčajne a potom sa presunul do iného mesta, kde sa mal na ďalší deň zúčastniť na predávaní cien pre kulturistov.

Prečo máme strach z pavúka či hada? Aj muži sú bojkovia, tu je dôvod 

Sám nedokázal ani nastúpiť do taxíka

Okolo siedmej večer prišiel do hotela. Noha ho stále bolela, ale neprikladal tomu veľkú váhu. So spánkom to už bolo horšie. Najväčšie prekvapenie prišlo v ranných hodinách. Noha mu výrazne opuchla, vyzerala ako obria. Reza si pomyslel, že si ju asi poranil pri cvičení. Chcel ísť do nemocnice, ale sám to nedokázal.

Nakoniec mu pomohol recepčný z hotela nastúpiť do taxíka, ktorý ho vzal na vyšetrenie. V nemocnici si neboli istí tým, čo sa mu mohlo stať. Urobili mu röntgen a krvné testy. Domnievali sa, že by mohlo ísť o alergickú reakciu, tak mu podali antibiotiká a protizápalové lieky. Jeho stav sa o niečo zlepšil a tak okolo siedmej večer odišiel z nemocnice, zúčastnil sa predávaní cien a v bolestiach odišiel domov.

Našli ste si štípanec? Nemusí byť od komára, z tohto bodnutia môžete vážne ochorieť 

Infekcia zo slín lienok

Kulturistovi noha onedlho očernela. To ho už do nemocnica vzal kamarát. Tam si ho tentokrát poriadne pozreli. Kázali mu kompletne sa vyzliecť. Všimli si tak, že oblasť ľavej slabiny má opuchnutú. Znamenalo to, že jeho telo si zrejme snaží poradiť s nejakou infekciou. Reza bol prekvapený, celý život bol zdravý ako buk a odrazu toto.

Zdravotníci sa ho spýtali, či sa nedotýkal niečoho nezvyčajného. Až keď spomenuli hmyz, tak sa opäť rozpamätal na tie zvláštne lienky. Vysvetlili mu, že pravdepodobne ide o harlekýnky, invazívny druh lienok, ktoré v slinách prenášajú plesňové ochorenie.

Hrozila mu smrť z ťažkej otravy krvi

Športovcovi diagnostikovali ťažkú sepsu, čiže otravu krvi, spôsobenú uhryznutím lienkou. Sliny lienky sa mu dostali pod kožu, preto mu podali antibiotiká a morfín. Jeho stav sa postupne upravil. Mal šťastie, až jeden z troch pacientov s takto závažnou formou sepsy zomiera.

Čítajte aj: Muchy sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli. Toto vám urobia s jedlom!  

Tiež hrozilo, že by nohu museli amputovať, čo by mohlo zničiť celú jeho športovú kariéru. Návrat do starých koľají však celkom jednoduchý nebol. Reza schudol zo 100 na 75 kilogramov a chodil s bolesťami. Od tejto skúsenosti má z lienok fóbiu. Kedysi si myslel, aké sú roztomilé a rozkošné, ale teraz sa od nich snaží utiecť čo najďalej.

Relax a úľava od zdravotných ťažkostí na našom krásnom Slovensku 

Harlekýnky na Slovensku

Okrem alergických reakcií a nebezpečných infekcií útočí aj na larvy nášho domáceho užitočného hmyzu vrátane našich tradičných lienok, ktoré sa stávajú jej potravou. Vďaka jej dobrým reprodukčným schopnostiam možno bude aj u nás časom najrozšírenejších druhom lienky.

Tieto lienky sú typické tým, že na rozdiel od našich klasických lienok majú viac bodiek a nepríjemne hryzú. Sfarbenie môžu mať ako v príbehu, ale môžu byť sfarbené aj do červena, alebo mať čierne bodky na farebnom základe. Ak sa teda lienky lezúcej po vašom ukazováku opýtate aké bude počasie a ona vás uhryzne, skôr ako na počasie by ste mali myslieť na možné zdravotné kmplikácie. Panikáriť však netreba, len niektorí ľudia majú po uhryznutí lienkou závažné zdravotné problémy.

VIDEO: Manželia vzorom pre celý svet! Takto vďaka nim ožil mŕtvy prales 

Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Že muži chrápu viac? OMYL! Pozrime sa na zúbok hlasnému spánku

Že muži chrápu viac? OMYL! Pozrime sa na zúbok hlasnému spánku

dnes
Z chrápania sú oveľa častejšie obviňovaní muži. Ženy sa neraz sťažujú, že hlučný partner im ruší spánok. Výskumy ale hovoria čosi iné.... Čítať viac
 
Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

Potrebujete zohriať? Vyhrajte ponožky a víkend v kúpeľoch

včera
S novembrovým Zdravím vás chrípka nedostane. Imunitu posilnia polievky a čaje, nohy zahrejú štýlové ponožky a telo si oddýchne v liečivých... Čítať viac
 
Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

Hviezdy v úzkych: Čoho sa bojí Hamilton a čo stvára s chladničkou David Beckham?

14.10.2018
Strach ovláda aj majstrov sveta. Búšenie srdca, pocit nevoľnosti ich prekvapí, keď zazrú pavúka alebo keď zaspávajú po tme. Ako bojujú... Čítať viac
 
Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

Migréna má 4 fázy. Kedy ešte zaberie tabletka proti bolesti?

13.10.2018
Migréna ma štyri fázy, no keď si stihnete dať bežnú tabletku proti zápalom hneď v úvode, môžete ju zastaviť. Čítať viac
 
Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

12.10.2018
Plodnosť mužov vykazuje len v priebehu pár rokov drastický pokles, preto sú pohlavné bunky neustále v centre pozornosti vedcov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa!
Zuzana Palátová
bd