predplatne
 

Karol Čálik v mladosti prekonal infarkt. Dnes má ukážkové cievy. Čo mu pomohlo?

01.11.2018

Lieči sa cesnakom a prácou. Tuhý fajčiar Karol Čálik (73) v tridsiatke prekonal infarkt, ale podľa lekárky má cievy ako mladík.

Marián Labuda o mne tvrdil, že si aj mince
umývam. Antibakteriálny gél na ruky
mám v aute, vo vrecku, v kancelárii...

Marián Labuda o mne tvrdil, že si aj mince umývam. Antibakteriálny gél na ruky mám v aute, vo vrecku, v kancelárii...Autor: Laura Witteková

Vaša špeciálna liečebná metóda je postaviť sa na javisko?
To sa netýka len mňa. Keď vyjdete na javisko, prestanú vás bolieť zuby, nebolia nohy, robil som stojky so zlomenou rukou v sadre... Hral som aj s infarktom, mal som 30 rokov a nevedel som o ňom.

5 zásad prevencie pred infarktom. Pre toto ohrozuje aj mladých

Ako sa dá nevšimnúť si infarkt?
Zle mi bolo, to áno. Kolega, šéf techniky, mi priniesol fľašku piva. Vypil som ho a uľavilo sa mi, asi sa mi roztiahli cievy. Ale iba počas predstavenia. Bol to bočno-zadný infarkt. Odvtedy ma srdce nehnevalo, žijem, akoby som infarkt ani nemal.

Mnohí herci na javisku alebo pri nakrúcaní prídu k nejakému zraneniu. Vás to obišlo?
Na prvej generálke muzikálu Traja mušketieri som nastupoval na javisko, zakopol som a ako som niesol rekvizitu, tácku, snažil som sa ju zachrániť a urobil som akýsi premet. A režisér na mňa z hľadiska kričal: „Čárly, tohle fixuj!“ Netušil, že som si ublížil. Rameno mi napokon operovali, ale až po šiestich rokoch.

Prečo s takým dlhým časovým odstupom?
Keď sa mi to stalo, povedali, že keby som mal tridsať rokov a bol som hráčom NHL, tak by sa to oplatilo operovať... Po rokoch operácia prebehla úspešne, no na rehabilitácii mi to sestrička pri cvičení odtrhla.

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Vraj, treba ísť cez bolesť, tak mi to ďalej a ďalej naťahovala...
Pred piatimi rokmi bola druhá operácia a stalo sa to isté! Pravú ruku nedokážem celkom zdvihnúť, ani sa ňou neučešem. Ale ja som taký, že sa otrasiem a idem ďalej, choroby si nepripúšťam.

Vraj všetci herci išli hromadne na lekársku kontrolu, keď mal Pavol Mikulík mozgovú príhodu.
Zľakli sme sa, išli k lekárovi a každému zistili cukrovku 2. typu, okrem Ľuba Romana. Veru, cukrovka „pomohla“ viacerým, že už tu nie sú – Maco Debnár, Paľko Mikulík, Marián Labuda, Stanko Dančiak... Aj mňa sleduje diabetológ. Inzulín si nepichám, som iba na tabletkách, tie ma držia.

Čítajte: Až 120-tisíc Slovákov netuší, že má cukrovku! Hovoria to vaše oči?


Foto: Archív

Musíte dodržiavať diétu?
Nedám si zákusok, aby som si mohol dať borovičku, lebo aj tam je cukor... :) Nie, nesledujem si stravu, ale žijem podstatne zdravšie, ako keď som bol mladý. Jem veľa surovej zeleniny, a nie z donútenia. Chutí mi. Ovocie až tak nemusím. Ale keď mi manželka nakrája plnú misku, tak to pri telke zjem.

 Lekárka radí, ako predísť infarktu. Chce to zmeny v strave

Kedysi ste vybrali aj troje antibiotík ročne. Je pravda, že vďaka cesnaku ste s liekmi skončili?
Ležal som chorý v posteli a v televízii práve doktor Bukovský hovoril, aké je výborné denne prehltnúť nalačno tri strúčiky cesnaku nakrájané natenulinko a zapiť vodou. Praktizujem to už vyše desať rokov a funguje to. Ani nič necítiť. Tým, že je to nalačno a cesnak nechrúmem, dodržiavam ústnu hygienu, tak sa zatiaľ nikto nesťažoval, ani baby. A každé ráno vypijem tiež pol litra bylinkového čaju.

Prísna hygiena a až úzkostlivá čistota je vraj vaša výrazná črta.
Marián Labuda o mne tvrdil, keď sme boli spolu na základnej vojenskej službe v umeleckom súbore, že ja si aj mince umývam. Antibakteriálny gél na ruky mám v aute, vo vrecku, v kancelárii...

Jete cesnak, likvidujete baktérie, nezahodíte konečne aj cigarety?
Aj sedem rokov som už nefajčil! Ale potom som bol v dielni u kamaráta automechanika a odrazu z rádia hlásili, že zomrel Elvis Presley. Tak hovorím, dajte mi cigaretu! A už som bol zase v tom. Ale každý rok, od Popolcovej stredy do Bielej soboty, nefajčím a nepijem alkohol, ani pivo, štyridsaťpäť dní.

Vaša dcéra žila v Prahe, New Yorku, Londýne, Paríži... Kam teraz chodíte navštevovať vnúčatá?
Do Francúzska. Zať pracuje v Londýne, ale na víkendy prilieta, žijú medzi Nice a Cannes. Keď mal starší vnuk nastúpiť do prvej triedy, váhali, či by to nemalo byť v Londýne. Ale psychologička ho rovno posunula do medzinárodnej školy pre mimoriadne nadané deti vo Francúzsku. A ja som rád, lebo je to bližšie. Z Viedne do Nice je to lietadlom za hodinu dvadsať, Londýn bol aj dve a pol hodiny a, navyše, vždy to meškalo.

Tragédia pre speváka! Václav Neckář zabudol texty svojich piesní aj tri cudzie jazyky

Rozumejú vám vaši vnuci, keď spustíte slovensky?

Angličtina je ich základný jazyk, zať inou rečou nehovorí. Dcéra ovláda sedem jazykov a starší asi bude po nej. Chodil do francúzskej škôlky, takže, samozrejme, hovorí po francúzsky. Učiteľka zo škôlky raz zavolala dcéru kvôli tomu mladšiemu. Markéta išla celá vystrašená, čo sa deje. Že vnuk odmieta hovoriť po francúzsky a učiteľke povedal, aby sa naučila po slovensky! Dcéra má totiž vždy au-pairku Slovenku, takže chlapci vedia aj po slovensky.

Škoda, že to k nim nemáte ešte bližšie.
Vídavame sa pomerne často. No a v Bratislave mám ešte štrnásťročnú vnučku, synovu dcéru. Tá sa súťažne venuje parkúru, nedávno bola na majstrovstvách Slovenska a skončila tretia.

A s vašimi dvomi synmi z Indie, ktorých ste adoptovali na diaľku, ste sa už niekedy videli?
Najprv sme sa cez Slovenskú katolícku charitu dostali k tomu staršiemu a potom sme roky bojovali aj o jeho mladšieho brata. Už dva roky máme oboch. Je to smutné, otec im zabil mamu a je v base, takže žili u babičky. Chceli sme ich na prázdniny pozvať sem, ale psychológovia nám to neodporúčali. Žeby to bol pre chlapcov veľký šok, vytrhnúť ich z domáceho prostredia.

Čítajte aj: Herec Marián Slovák takmer umrel! Po kýchnutí prestal rozprávať 

Váš syn ani dcéra sa na herectvo nedali. Žeby aspoň tí adoptívni dobili indický Bollywood?
Každého pol roka mi chodia o nich referencie a, paradoxne, o tom staršom písali, že má herecký talent, pekne spieva a chodí vystupovať! Ale on sám chce byť najnovšie policajt.

Detské sny sú nevyspytateľné. Nechceli ste byť vy pilotom?
Áno. Môj spolužiak aj bol, ale zahynul pri poprašovaní, narazil do vysokého napätia. Mňa ten nápad prešiel asi v trinástich, po jazde na veľkom retiazkovom kolotoči, na ktorom som sa krútil nielen dokola, ale aj okolo vlastnej osi. Kričal som: „Ludé, pozor, budem blvat!“ A oni sa len smiali – Karino zase sranduje. Ale keď som to už neudržal, aj kočíky prekacovali, ako sa uhýbali. Čakal som, že keď zleziem dolu, začnú ma lynčovať. Ale zachránil ma kolotočiar, urobil si zo mňa žart: „Poslyš, mladej, příště jenom na ty kachničky!“ a ukázal na malý detský kolotoč. 

Kačičky máte asi občas na muške. Chodíte často na poľovačky?
Niet na to až toľko času, ale poľovanie a zbieranie húb sú pre mňa absolútny relax. Chatu v Sološnici máme hneď pod horou, takže do lesa sa dostanem pomerne často. Nie som však nejaký zverobijca, nemusím uloviť nič. Poľovníctvo je hlavne starostlivosť o zver. V lese človek pozerá, počúva, dobije batérie.

V hubách sa vyznáte dobre? Nebojíte sa otravy?
Pred vyše štyridsiatimi rokmi, keď som sa druhýkrát oženil, chodievali sme so svokrovcami na ich chatu pri Brne. Kúpil som si malý Kapesní atlas hub a tam je opísané, že ak si hubu pomýlite s jedovatou, ťažkosti sa objavia o pol hodiny. Tak som nazbieral presne podľa atlasu jedlé huby, ktoré som dovtedy nezbieral – muchomůrky masité. Ale pre istotu som dal najprv svokre a manželke. Že keby dačo, tak ja to rýchlo odšoférujem. A keď sa do pol hodiny nič nestalo, dal som si aj ja. Odvtedy zbieram aj tieto huby.

Žijete naozaj zdravo, už vám to fakt kazia len tie cigarety.
Vlani ma manželka donútila ísť na cievne vyšetrenie. Primárka mi hovorí: „Majstre, vy nefajčíte, však?“ „Ja? Ako Turek!“ „Tak potom máte výbornú genetickú výbavu, cievy máte ako mladý.“ Manželka sa hnevala: „Toto som nechcela, aby ste mu povedali! Chcela som, aby ste povedali, že je na tom tak, že musí prestať fajčiť!“ Tak sa to nepodarilo...

Čárly

Karol Čálik (73), pre kolegov Čárly, je umelecký riaditeľ a služobne najstarší člen Divadla Nová scéna. Stále aktívne hrá a spieva, účinkuje v muzikáloch, filmoch, objavuje sa v televíznych seriáloch. Z prvého manželstva má syna Karola (50) a vnučku Lauru (14), z druhého dcéru Markétu (42) a vnukov Luka (6,5) a Maxa (4,5). Na dôchodok sa nechystá a v divadle stále trávi väčšinu svojho času.

Infarkt myokardu

V tomto článku sa zaoberáme Cievy ...viac
Autor: Martina Palovčíková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

včera
Máte sklon k narcistickej poruche osobnosti, žiarlivosti alebo ľahšie podliehate depresii? Kedy sa ľuďom v znamení Váh zhoršuje... Čítať viac
 
Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

20.10.2019
Lekár odchádza z práce až vtedy, keď má všetko hotové. Vystríhali ho, že v neurochirurgii neexistuje pracovný čas. Čítať viac
 
Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

19.10.2019
Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním,... Čítať viac
 
Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

18.10.2019
Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca... Čítať viac
 
Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

17.10.2019
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Karol Čálik v mladosti prekonal infarkt. Dnes má ukážkové cievy. Čo mu pomohlo?
Martina Palovčíková
bd