predplatne
 

Kde sa kúpať bez obáv? Hygienik radí, ako spoznať bezpečné vodné plochy

02.08.2018

Sinice môžu spôsobiť dýchacie problémy, povlaky v bazénoch infekcie. Ako ich odhaliť a prečo sa oplatí pred vstupom dôkladne osprchovať? A ako sa čistia také biokúpaliská?

Miesto čľapkania asi vopred dobre preverte. Riziká sa zvyšujú s dĺžkou pobytu vo vode.

Miesto čľapkania asi vopred dobre preverte. Riziká sa zvyšujú s dĺžkou pobytu vo vode.Autor: Matej Jankovic

Najbezpečnejšie je kúpať sa vo vodách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Pred ich návštevou je dôležité informovať sa o ich aktuálnom stave.

Čo vidíte?

Do vody podľa hygienikov nevstupujte, ak farbou či zápachom odpudzuje. Takisto je dôležité všímať si okolie.

Nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodných plochách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, pretože môže prenášať aj niektoré patogénne mikróby, napríklad salmonelu. Zvážiť treba aj kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo sú vyústené odpadové vody z kanalizácie.

Zradné kúpaliská, zápaly očí sa objavia až po týždni. Čo na ne zaberá? 

V prípade verejných bazénov je zase dôležité všímať si poškodenia či slizovité povlaky na stenách a kachličkách. V takom stave sa v nich nekúpte.

Foto: Martin Kalina

Brána infekcií

Pri kúpaní nie je možné úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov šíriacich sa vodou, no problém nastane vtedy, ak sa neprimerane premnožia. „Kúpanie je určené pre zdravých ľudí, ktorí majú normálnu imunitu a neporušenú pokožku, ktorá ak je poškodená, môže byť vstupnou cestou infekcie,“ hovorí Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Dýchacie ťažkosti zo siníc

Sinice sú prirodzenou súčasťou životného prostredia a fytoplanktónu nádrží a jazier. Ak dôjde k premnoženiu týchto mikroorganizmov, dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné výražky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Nie všetky sinice produkujú toxické látky a alegény, no riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe.

Foto: Matej Kalina

Sinice od neškodných rias rýchlo odlíšite

Zvýšený výskyt siníc je zaznamenávaný najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí,“ vysvetľuje Ján Mikas. Či voda obsahuje sinice, sa dá otestovať jednoduchým spôsobom – do priesvitnej nádoby treba nabrať vodu a nechať ju na svetle postáť 15 až 20 minút. Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlene vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy.

Kontaminácia zo zvierat postihne orgány

Voda môže byť kontaminovaná aj výlučkami hlodavcov a psov. Na ľudí sa môžu preniesť leptospiry. Tie vyvolávajú ochorenie, ktoré sa manifestuje pod obrazom chrípky, alebo prebieha s príznakmi zápalu mozgu a mozgových blán, s postihnutím pečene a obličiek. Po prehltnutí vyvolá kontaminovaná voda žalúdočné a črevné problémy, u detí hnačky.

Každý pod sprchu!


Foto: Martin Jankovic 

Chorí po šantení na toboganoch? Toto vám možno ani nenapadlo 

Teplota vody na umelých kúpaliskách je spravidla vyššia ako na tých prírodných, preto sa tam „lepšie darí“ baktériám, vírusom i parazitom. Všeobecne zlá kvalita vody hrozí najmä na kúpaliskách s nekvalitnou prevádzkou, čo znamená, že sa tam nedostatočne vymieňa a dezinfikuje voda alebo sa prekračuje povolená návštevnosť. Vizitkou nedostatočnej prevádzky môže byť povlak na stenách bazénov, ich nedostatočná mechanická očista, či zlá údržba filtrov na úpravu recirkulujúcej vody.

Pred vstupom do bazéna by sa mal každý osprchovať a prejsť brodiskom. Dôkladné osprchovanie môže znížiť riziko kontaminácie vody až desaťnásobne. „Návštevníci často nerešpektujú nariadenia prevádzkovateľa, hygienické pravidlá prípadne navštevujú kúpaliská s prenosnými ochoreniami,“ informuje hlavný hygienik SR.

Pleseň na chodidlách alebo nechtoch. Lekárka radí, ako ju vyliečiť 

Svrbenie z kvasiniek

Deti a dospelí sú na umelých kúpaliskách vystavení aj pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa úporným svrbením. Ide najmä o rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie.

Prechlórovaná voda môže podráždiť. Viac ► TU

Je BIO kúpalisko bezpečné?

Pre zníženie koncentrácie vnášaných patogénov sa nepoužívajú dezinfekčné prostriedky, ale uprednostňuje sa riedenie, biologické procesy a filtrácia. Každé biokúpalisko má okrem kúpacej časti aj osobitnú čistiacu zónu.

Biokúpalisko Zelená žaba. Foto: Emil Vaško

Vzhľadom na „prírodný“ charakter úpravy vody a absencie je pri takomto type kúpalísk potrebné dodržiavať povolenú kapacitu. Biokúpaliská môžu byť vhodným riešením pre ľudí, ktorým na jednej strane nevyhovujú prírodné kúpaliská a na druhej strane ani chemická úprava vody v bazénoch umelých kúpalísk. Kritériá na kvalitu vody na biokúpaliskách aj na ich potrebné vybavenie určujú podobne ako v prípade ostatných kúpalísk platné hygienické predpisy,“ uvádza hlavný hygienik SR.

Za mesiac až 11 utopených na Slovensku! Túto chybu pri záchrane neurobte! 

Zásady kúpania sa na prírodných vodných plochách:

 • nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody,
 • nepreceňujte svoje schopnosti a sily; do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo,
 • nevstupujte do vody, ktorá na základe senzorických vlastností (farba, zákal, priehľadnosť) pôsobí odpudivo,
 • nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami a sinicami a nahromadeným odpadom,
 • nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky a zvieratá,
 • rešpektujte označenia o zákaze kúpania sa a upozornenia v okolí vodnej plochy a pokyny prevádzkovateľov vodných kúpalísk.

Zásady kúpania sa na umelých kúpaliskách:

 • pred každým vstupom do vody sa osprchujte a prejdite brodiskom,
 • všimnite si farbu vody, zákal či zápach, respektíve plávajúce nečistoty na hladine,
 • nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, na stenách bazéna sú slizovité povlaky a steny a dno bazéna sú poškodené,
 • nevstupujte do bazéna, pokiaľ viete, že máte prenosné ochorenie,
 • používajte WC a dodržiavajte zásady osobnej hygieny,
 • rešpektujte výstražné označenia pri bazéne,
 • neskáčte do vody tam, kde je to zakázané, môžete ublížiť nielen sebe, ale aj iným ľuďom.

Čítajte aj: 

Autor: TS, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mali ste ťažký týždeň? Niekedy stačí 5 hmatov a budete znovuzrodení

Mali ste ťažký týždeň? Niekedy stačí 5 hmatov a budete znovuzrodení

včera
Masáž vás uvoľní, pomôže odplaviť toxíny i posilniť imunitný systém. Nesedí vám v horúčavách olej? Bez problémov nájdete ošetrenia,... Čítať viac
 
7 tipov ako sa uchrániť pred dotieravými komármi. Čo ich priťahuje?

7 tipov ako sa uchrániť pred dotieravými komármi. Čo ich priťahuje?

14.06.2019
Chcete si podvečer konečne posedenie v príjemnom chládku? Stačí pár minút a o chvíľu vám už bzučia okolo uší, útočia na nohy, ruky...... Čítať viac
 
8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

13.06.2019
Podľa štúdie v American Cancer Society každý piaty Američan s rakovinou pľúc nikdy nefajčil. Aj vy ste dnes stihli urobiť to, čo ju privolá?... Čítať viac
 
Z nočnej sovy ranné vtáča už za 3 týždne. Poznáme účinný trik, ako na to. Pocítite nával energie

Z nočnej sovy ranné vtáča už za 3 týždne. Poznáme účinný trik, ako na to. Pocítite nával energie

13.06.2019
Chcete byť výkonnejší a skoncovať s ponocovaním? Vedci prišli na to, ak sa dajú pretočiť biologické hodiny - rýchlo, ľahko a efektívne.... Čítať viac
 
Miláčik, to bola krása! Predstierať občas orgazmus môže posilniť vzťah

Miláčik, to bola krása! Predstierať občas orgazmus môže posilniť vzťah

12.06.2019
Drvivá väčšina ľudí je v otázke hodnotenia sexu a dosahovania orgazmu k partnerovi neúprimná. Používate aj vy milosrdnú lož? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kde sa kúpať bez obáv? Hygienik radí, ako spoznať bezpečné vodné plochy
TS
bd