predplatne
 

Klíma sa vám zahryzne nielen do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?

16.06.2019

Pohár nechladeného nápoja pred odchodom z klimatizovaného priestoru vám pomôže uvoľniť stres, odplaví aj napätie v chrbtici.

Užívate si chlad z klímy? Len pozor, aby sa vám príjemné osvieženie nevypomstilo.

Užívate si chlad z klímy? Len pozor, aby sa vám príjemné osvieženie nevypomstilo.Autor: Shutterstocck

Platí mýtus, že klíma spôsobuje len krátkodobé problémy? Opak je však pravdou. Z náhleho ochladenia niekoľkých centimetrov tela hrozia bolesti svalov a kĺbov, zaseknutá chrbtica, ale časom i chronické problémy podobné reume či artritíde. Počuli ste už o C-B syndróme? Ide o bolesť vyžarujúcu z krčnej chrbtice do ramena, pričom môže dôjsť až k jeho úplnému stuhnutiu. Ide o častý následok ofúknutia, pretože tieto časti tela bývajú väčšinou odkryté. Nebezpečná je už chvíľa na prehnane vychladenom mieste.

Čítajte aj: 6 tipov pre boľavý chrbát. Okamžitá úľava a ešte aj schudnete

Ak sa vám klíma zahryzne do chrbta, nebude to ľahké. „Ak dlhodobo pri klimatizácii trpíte a nehľadáte pomoc, privodíte si vážne chronické štádium,“ varuje ortopéd MUDr. Ján Petruška, PhD., podľa ktorého poriadne riskujete aj v prípade, že z príliš silnej klimatizácie ochoriete, vyliečite sa a opäť sa jej nerozvážne vystavíte. „Je dôležité sledovať, či je prúd vzduchu z klimatizácie dostatočne rozptýlený. Nesmie byť nasmerovaný priamo na vás,“ upozorňuje. Okrem toho rozdiel teplôt medzi klimatizovaným prostredím a teplotou vonku by mal byť do 6 stupňov.

Hanba za ponožky v lete?

Riešite, čo si kolegovia pomyslia, keby ste mali v lete ponožky? Nehanbite sa za ne. Pod stolom vám ich nikto vidieť nemusí, ale vaše zdravie sa vám poďakuje. Ak ste citliví na chlad, noste ich dokonca všade so sebou. Používajte ich vo všetkých podchladených priestoroch, ako je kancelária, hotel, autobus či vlak na dlhej trati, nákupné centrum, ani ľahký svetrík alebo šatka nemusia byť hanbou. Ochránia váš chrbát pred prúdením studeného vzduchu. Odhalený driek je príliš zraniteľný, prechladnete, ani sa nenazdáte. Pre istotu majte poruke aj náhradné oblečenie. Keď sa spotíte, je lepšie sa rýchlo prezliecť, ako by vás malo ofúknuť. 

Čo má aklimatizácia spoločné s klimatizáciou?

Poznáte pojem aklimatizácia? Po dlhej ceste autom zvýšte chvíľu pred zastavením vnútornú teplotu, aby ste znížili teplotný šok organizmu. Podobný postup sa snažte voliť, aj keď opúšťate budovu – zotrvajte aspoň pár minút v hale. Samozrejme, len ak tá nie je ešte väčšmi vychladená!

Ste nervózni z klímy?

V chladných priestoroch menej pociťujeme smäd a hlad. Hlad sa však v tomto prípade môže prezliecť za nepokoj a podráždenosť. O smäde to platí dvojnásobne. Klíma skrátka telo klame. Preto ak sa cítite nesvoji, riešte najskôr to, čo viete ovplyvniť – doplňte zásoby vody, prípadne sa najedzte.

Vedeli ste, že pomôže žuvačka?

Cítite napätie vo svaloch a v chrbtici hneď, ako vstúpite do klimatizovaného priestoru? Skúste žuvačku! Pravidelná rytmická práca žuvacích svalov a podvedomá sústredenosť vám čiastočne pomôžu uvoľniť stres. Žuvačka však nie je liekom na všetko.

Zdravá rada

V aute najskôr klímou vychlaďte vzduch, až potom naložte deti. V domácnosti by klíma nemala stiahnuť teplotu pod 25 stupňov. V horúčavách ju nechajte pustenú v rozumnom móde po celý deň alebo ju načasujte tak, aby začala pracovať hodinu pred vaším príchodom.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kúpali ste sa so sinicami na štrkovisku alebo máte z bazéna vyrážky na zadku?

Kúpali ste sa so sinicami na štrkovisku alebo máte z bazéna vyrážky na zadku?

dnes
Opaľovací krém vás neochráni pred morským ježkom, ostrou hranou lastúry, baktériami z hotelového bazéna či sinicami na štrkovisku.... Čítať viac
 
6 letných pravidiel proti bolesti chrbta. Už prvé mu poriadne uľaví

6 letných pravidiel proti bolesti chrbta. Už prvé mu poriadne uľaví

dnes
Kniha ešte nikomu neublížila, ak ju nečítal na kúpalisku v polohe na bruchu. Ktorými ďalšími zásadami sa vyhnete seknutiu? Čítať viac
 
Pred slnkom vás ochráni aj lacnejší krém. Musíte však dodržať jedno pravidlo!

Pred slnkom vás ochráni aj lacnejší krém. Musíte však dodržať jedno pravidlo!

včera
Podľa nemeckých odborníkov nemusíte investovať do opaľovacieho krému, oleja či spreja mnoho peňazí. Myslieť musíte na niečo oveľa... Čítať viac
 
Ako zistíte, že si bazén niekto pomýlil s toaletou? Zamerajte sa na pach chlóru!

Ako zistíte, že si bazén niekto pomýlil s toaletou? Zamerajte sa na pach chlóru!

18.07.2019
Ste na kúpalisku a z bazéna sa k vám šíri prenikavý zápach chlóru. Ste spokojní, myslíte si, že voda je teraz dostatočne čistá. Lenže,... Čítať viac
 
Esenciálne oleje liečia telo aj dušu. Ktorý vám pomôže pri strese či úzkosti?

Esenciálne oleje liečia telo aj dušu. Ktorý vám pomôže pri strese či úzkosti?

17.07.2019
Zmocňujú sa vás pocity neistoty? Pracovné povinnosti vám prerastajú cez hlavu a neviete čo skôr? Upokojte svoj dušu príjemnou vôňou... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Klíma sa vám zahryzne nielen do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?
nh