predplatne
 

Koronavírus: Prekvapivé zistenie. Náhla strata čuchu môže prezradiť skrytú nákazu

25.03.2020

Jednou z hlavných komplikácií choroby Covid-19 je, že v mnohých prípadoch je bezpríznaková. Lekári teraz prišli na to, ako koronavírus ľahšie odhaliť.

Necítite vôňu obeda?  Ostaňte radšej doma a pozorujte príznaky 7 dní, radia lekári.

Necítite vôňu obeda? Ostaňte radšej doma a pozorujte príznaky 7 dní, radia lekári.Autor: Shutterstock

Znie to ako ďalšia z málo uveriteľných teórií, ktoré sa šíria internetom, no opak je pravdou. Lekári z pandémiou zasiahnutých krajín hlásia doteraz málo povšimnutý príznak, ktorý sa často vyskytuje aj u asymptomatických ľudí s nákazou Covid-19. Ide o náhlu stratu čuchu a v niektorých prípadoch aj chute. Britská asociácia ušných, nosných a krčných lekárov už vyzvala ľudí, ktorí stratili čuch, aby sa na 7 dní izolovali, aj keď nemajú žiadne ďalšie symptómy. Publikované údaje sú zatiaľ obmedzené, no znepokojili lekárov natoľko, aby vydali varovanie.

Čítajte aj: Jedna činnosť dramaticky zvyšuje šancu nákazy. Máte ju už dnes za sebou?

„Skutočne by sme chceli upozorniť verejnosť, že ide o príznak nákazy, a každý, u koho sa objaví strata čuchu, by sa mal sám izolovať. Tento krok môže prispieť k spomaleniu prenosu ochorenia a zachrániť životy,“ cituje profesorku Claire Hopkinsovú, šéfku Britskej rinologickej spoločnosti vedecký portál Science Alert. Podľa expertov by tento postup mohol zohrať kľúcovú úlohu pri katastrofickom šírení choroby, pretože bez zjavných príznakov horúčky a pretrvávajúceho kašľa je zväčša nezistená. Najmä mladí ľudia môžu prechádzať nákazou koronavírusu bez zjavných príznakov a práve strata čuchu naznačí, že tieto vírusy sa usadili v nose.

Užitočný pomocník

Jednou z hlavných komplikácií choroby Covid-19, choroby spôsobenej novým koronavírusom, je totiž to, že mnohí, ktorí túto chorobu prenášajú, vykazujú mierne alebo žiadne príznaky. Štatistiky uvádzajú, že až 40 % nakazených je bez zjavných symptómov, čo veľmi sťažuje identifikáciu, koľko ľudí je touto chorobou skutočne infikovaných. Preto sa nákaza ľahko a rýchlo šíri ďalej. Informácia o náhlej strate čuchu a chuti ako jediných z príznakoch, je preto užitočným pomocníkom na odhalenie tohto vysokonákazlivého ochorenia. 

Koronavírus: Ako ničí zdravie? Roztrhne bunky a pľúca zaplaví voda. Telu chýba kyslík

Spôsobí opuch

Tieto symptómy, pokiaľ nie sú spojené s alergiou, chrípkou či nachladnutím, by mali človeka varovať. V najpostihnutejších oblastiach Talianska lekári hlásia, že strata čuchu a chuti je známkou toho, že osoba, ktorá sa inak javí zdravá, je v skutočnosti prenášačom vírusu a môže ho šíriť na ostatných. Americkí otorinolaryngológia  z American Academy of ORL na svojich stránkach píšu, že vírus je schopný spôsobiť opuch čuchovej sliznice spôsobom, ktorý sa bežne nevyskytuje u iných vírusov, a preto by sa strata čuchu mohla použiť ako kľúčový klinický ukazovateľ. Rovnako aj znížená schopnosť čuchu a znížené vnímanie chuti. 

Bolí vás zub? V núdzovom režime pracujú už aj zubní lekári. Ich práca je vysoko riziková

Potvrdené z Kórei

Lekári sa odvolávajú na správy z ďalších krajín, podľa ktorých značný počet pacientov nakazených koronavírusom trpí stratou čuchu. V Južnej Kórei, kde prebieha rozsiahle testovanie populácie, hlási 30 % z 2000 pozitívne testovaných osôb práve stratu čuchu ako hlavný symptóm. Priebeh ich nákazy bol mierny. „Aj keď je potrebný ďalší výskum, až u 1 z 3 pacientov v Južnej Kórei sa zaznamenala strata čuchu, v Nemecku to bolo dokonca u každého 2. pacienta,“ uviedol vo vyhlásení austrálsky profesor Simon Carney, špecializujúci sa na otolaryngológiu na Flinders University.

Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pink a jej syn prekonali koronavírus. Speváčka opísala priebeh ochorenia

Pink a jej syn prekonali koronavírus. Speváčka opísala priebeh ochorenia

dnes
Posledné 2 týždne boli pre americkú speváčku mimoriadne náročné. Nikto ani len netušil, že ona a jej 3-ročný syn bojujú s ochorením... Čítať viac
 
Športoval, nefajčil a bol zdravý. 29-ročný mladík zažil s Covid-19 najťažšie chvíle života

Športoval, nefajčil a bol zdravý. 29-ročný mladík zažil s Covid-19 najťažšie chvíle života

včera
Spoveď muža, ktorý prekonal koronavírus, dokazuje, že ochorenie môže zlomiť kohokoľvek - aj mladý a zdravý organizmus. Čítať viac
 
Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší

Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší

04.04.2020
V Bratislave sa popri ploštici posteľnej začala rozťahovať aj agresívnejšia ploštica tropická. Prvé kusy sem prišli v batožine cestovateľov,... Čítať viac
 
Môžete si priniesť koronavírus z obchodu domov? Je potrebné vydezinfikovať celý nákup?

Môžete si priniesť koronavírus z obchodu domov? Je potrebné vydezinfikovať celý nákup?

03.04.2020
Vieme, čo môžete spraviť pre zníženie rizika nákazy Covid-19. Experti však zároveň vyvracajú mýty. Čítať viac
 
VIDEO: Koronavírus aj v pozitívnych číslach. Zábery z mnohých miest dokazujú, ako rýchlo sa svet mení

VIDEO: Koronavírus aj v pozitívnych číslach. Zábery z mnohých miest dokazujú, ako rýchlo sa svet mení

03.04.2020
Dôkaz, že to predsa len ide. Fascinujúce snímky z viacerých svetových veľkomiest ukazujú, ako sa planéte bez všadeprítomného ľudského... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Koronavírus: Prekvapivé zistenie. Náhla strata čuchu môže prezradiť skrytú nákazu
nh