predplatne
 
Zdravie   Životný štýl   2012

Krabičková diéta je najpohodlnejšie chudnutie

09.03.2012

Vyhnete sa nákupom, vareniu a neustálemu špekulovaniu, z čoho koľko priberiete. Všetko za vás urobí firma. Navážené, naporciované jedlo privezené denne priamo do domu či kancelárie, to je absolútny hit chudnutia týchto dní. Zisťovali sme, či obsah krabičiek neohrozí naše zdravie.

Škatuľková diéta

Škatuľková diétaAutor: MICHAL SMRČOK

Spôsob stravovania ukrytý do názvu „krabičková diéta“ je veľkým hitom, o čom svedčí aj množstvo firiem, ktoré sa rozhodli pre tento druh podnikania. Veľa ľudí svoje jedenie a tiež chudnutie zverilo do rúk ich výživových poradcov a kuchárov. Denne však zaplatia nemalé peniaze za pravidelný prísun zdravej a kaloricky vyváženej stravy. Teda tak to aspoň jednotlivé firmy deklarujú.

Život bez nákupov

Miroslav Blaho sa tiež zaradil do zástupu stravníkov, ktorí si každý deň v pracovný týždeň prevezmú svojich päť škatuliek. Od raňajok až po večeru. Čo bolo jeho motiváciou? „Jedával som dosť nepravidelne a v poslednom čase aj nezdravo. To sa, samozrejme, odrazilo aj na mojej hmotnosti. Na varenie doma nemáme s manželkou čas, takže obed som riešil vo vývarovniach v okolí svojej práce, večer potom pizza alebo reštaurácia. Na internete som si vyhliadol konkrétnu firmu a predplatil si ich služby na dvadsať dní. O iných firmách som mal informácie od svojich kolegov a kolegýň, ktorí sa takto stravovali. Zatiahol som do toho aj manželku, takže sme odbúrali každodenné nákupy a večere vonku.“ Spoločne s Miroslavom sa rozhodla nabehnúť na diétu aj jeho kolegyňa a kamarátka Saša Žilavá. Tá mala odjakživa problémy s pravidelným jedením. „Neviem jesť päťkrát denne a okrem toho sa mi urobili dve faldičky na bruchu, keď si čupnem, tak sa spoja,“ preháňa.

Mínus 5 kíl

Ani jeden svoje rozhodnutie nekonzultoval s lekárom, na druhej strane tiež netrpia na potravinové alergie a bežne jedia všetko. Miroslav si však myslí, že takáto diéta nepatrí medzi najzdravšie. Napriek tomu jeho váha ukázala po dvoch týždňoch mínus päť kíl. Denne má podľa odporúčania prijať 7-tisíc kJ, ženám je dopriate 5-tisíc kJ. Miro momentálne „stojí“, čo pripisuje víkendovým zhrešeniam. „Občas neodolám čokoláde, potom sa pridá rodinná oslava a s pohybom to tiež nie je slávne. Samotná diéta je v poriadku, vyprážané sme mali za tie tri týždne iba raz, inak je to všetko jedlé, niekedy dokonca chutné. Zatiaľ som nezvládol iba jedny raňajky. Čo oceňujem, tak to sú rôzne nátierky, s tými by sme sa doma nebabrali.“ Saša úbytok na váhe nezaregistrovala. „No musím povedať, že môj žalúdok je spokojnejší, nemávam už záchvaty vlčieho hladu, odkedy jem päťkrát denne. Mimo škatuliek si tiež dávam ovocie a zeleninu. Je super, že si to nemusím denne variť sama, ale priznávam, že ma to už nebaví a teším sa vždy na víkend, keď si niečo pripravím.“ Miroslav sa rozhodol, že bude pokračovať, Saša, naopak, už nie. Vraj má toho dosť.

Chudnite s nami

Denné menu

RAŇAJKY
Ľanový chlieb s cottage syrom

DESIATA
Jogurt s broskyňami

OBED
Hrášková polievka Hovädzie so zemiakmi

OLOVRANT
Tuniakový snack

VEČERA
Kuracie rezančeky na sladkokyslo

Plusy

- Pri zostavení jedálneho lístka pomáhajú niektorým firmám dietológovia.

- Odbúra sa vám starosť s varením a umývaním riadu.

- Šetrenie času.

- Pravidelný prísun stravy. Niektoré firmy jedlo zabezpečujú aj cez víkend.

- Škatuľky si môžete zbaliť aj na výlet alebo služobnú cestu.

Mínusy

- Extrémne nízka energetická hodnota dovezeného jedla.

- Studené porcie, ktoré sa musia ohrievať v mikrovlnke.

- Jedlo zo škatuľky si nikdy nevychutnáme s pôžitkom.

- Namiesto dusenej zeleniny sa často ponúka sterilizovaná.

-  Niektoré jedlá nechutia, sú prevarené a presolené.

- Namiesto čerstvých byliniek používajú sušené.

- Nie vždy sa vám na tanier dostanú kvalitné potraviny.

-  Jojo-efekt.

Testovali sme za vás!

VITABOX.sk
Menu pripravuje lekár, certifikovaný odborník na zdravú výživu, tréner fitnes a kulturistiky. Nečakajte nič vyprážané, mastné ani údené. Cena: Týždenná objednávka: 10 eur/deň + 0,50 € rozvoz

DIETADOKRABICKY.sk
Varia aj pre diabetikov, celiatikov a alergických na laktózu. Chýba presný jedálny lístok a údaje o výživovej hodnote jedál. Vyplníte dotazník a dietológ, ktorého meno nie je uvedené, vám pripraví menu. Cena: 10,90 eura na deň.

KRABICKOVADIETA.sk
Jedálny lístok zostavuje nutričná špecialistka. Chýba nutričná hodnota jedál. Cena: 8,40 eura

DIETAKRABICKY.sk
Výhodou je osobná konzultácia s dietológom. Našli sme aj menu pre vegetariánov, diabetikov a celiatikov. Jediní mali uvedené nutričné hodnoty jedál. Cena: 13 eur/deň.

Autor: PLUS Jeden deň/ov

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

dnes
Odborníčka na krv prezradila, čo sa deje s organizmom, keď máte málo železa a špecialistka na zdravé jedlo zase, čo si máte dať na tanier.... Čítať viac
 
To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

dnes
333 našich čitateľov bude mať túto zimu nôžky pekne v teple. Postarajú sa o to hrejivé Fusakle, ktoré vám bude každý závidieť. Čítať viac
 
60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

dnes
Ak ste už aj vy prekročili hranicu 40 roku života, nasledujúca správa sa týka aj Vás. Čítať viac
 
V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

V ktorú nočnú hodinu sa budíte? Prezradí, ktorý orgán súrne volá o pomoc

včera
To, kedy sa v noci preberiete, môže byť príznak choroby. Na ktorú časť tela treba zamerať pozornosť? Čítať viac
 
Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

včera
Predstavte si scenériu zasnežených lesov a samých seba vo vyhriatom bazéne s liečivou vodou. Potom si užijete masáž a výbornú večeru... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Krabičková diéta je najpohodlnejšie chudnutie
PLUS Jeden deň/ov