predplatne
 

Kým žiješ, tancuj! Folklór máme v krvi bez rozdielu veku

25.08.2019

Folklór sa vždy spájal s mladosťou a krásou, so seniormi sa v mládežníckych súboroch nerátalo. Dnes je však všetko inak. Na Slovensku už existuje skoro 40 seniorských súborov! Prečo sú seniori v hre, prezradila bývalá lúčničiarka a etnologička Zuzana Beňušková.

Etnologička Zuzana
Beňušková pôsobí už vyše
20 rokov na katedre etnológie
UKF v Nitre, kde vychováva
etnológov pre regionálnu kultúru.

Etnologička Zuzana Beňušková pôsobí už vyše 20 rokov na katedre etnológie UKF v Nitre, kde vychováva etnológov pre regionálnu kultúru.Autor: archív Národné osvetové centrum

Prečo ste sa začali zaoberať ageizmom vo folklóre?
Bol v tom aj súkromný záujem, pretože tancujem v seniorskom súbore. Som síce etnologička, ale nikdy som sa špeciálne folklóru nevenovala. Tanec som vždy mala ako záľubu. Teraz som si trúfla upozorniť na seniorské folklórne súbory, pretože o tejto téme je v odborných kruhoch ticho, a bolo aj obdobie, keď boli seniorské súbory vytesňované.

Pred päťdesiatimi rokmi neboli seniorské folklórne súbory?
Začali vznikať koncom 90. rokov, keď bývalí mladí folkloristi odchovali deti a mali chuť opäť sa stretávať. Stále s tým však mnohí – aj z folklórneho hnutia – neboli stotožnení. Prečo by sa mali pozerať na staré ženy, veď tie nech doma varia a chystajú. Postupne však logika dala vývoju za pravdu. Aj v západnej Európe je celkom bežné, že vystupujú starší ľudia, na Slovensku si musia svoju pozíciu na scéne vybojovávať.


Foto: archív Národné osvetové centrum

Prečo máme taký problém s vekom?
Folklór sa vždy spájal s mladosťou a krásou. Slovo mladosť nájdete aj v názvoch súborov. Na vidieku boli za socializmu v dedinských folklórnych skupinách zapojené všetky generácie a prirodzene si odovzdávali všetky tradície v obci, ale v mestách to bolo inak. Folklórne súbory boli mládežnícke, so seniormi sa nerátalo.

Koľko je na Slovensku seniorských súborov?
V súčasnosti okolo štyridsať, skoro všetky vznikli pri folklórnych súboroch, ktoré fungujú 30 a viac rokov. Zakladali sa aj seniorské festivaly. Prvý pri Trenčíne so sympatickým heslom: Kým žiješ, tancuj, kým tancuješ, žiješ! Ďalší sa koná každý druhý rok v Bratislave pod názvom Superstarí, pretože vznikol v období, keď v televízii bežala prvá SuperStar.

Kopíruje trend seniorských folklórnych súborov starnutie celej populácie?
Ľudský vek sa predlžuje a v budúcnosti bude rásť počet seniorov, z ktorých časť ostane aktívna. Už teraz sa na vidieku zapájajú združenia Jednoty dôchodcov Slovenska do aktivít, ktorými chcú byť seniori užitoční pre obec. Sú to rôzne environmentálne alebo kultúrno-spoločenské aktivity. Takže je celkom logické, že generácia, ktorá strávila mladosť v mestských folklórnych súboroch, si na svoju záľubu a staré priateľstvá spomenula a je ochotná do nej investovať.


Foto: archív Národné osvetové centrum

Seniori, to vo folklóre nie sú len šesťdesiatnici.
V seniorských súboroch tancujú aj tridsiatnici. Pôvodne bola hranica pre kategóriu seniorov voľne stanovená na 40 rokov. Po tanci však neraz zatúžia aj mladé mamičky, ktoré sa večer dokážu vzdialiť od detí. Alebo tridsiatnici, ktorí už skončili aktívnu kariéru v súbore. Je to aj psychoterapia – zo seniorského nácviku tanečníci spravidla prichádzajú domov spokojní, „vybláznení“.

Ako je to trebárs s hmotnosťou? Strážia si ju aj seniorky?
Aj seniorky si, prirodzene, strážia hmotnosť, aby sa zmestili do kroja. Primerané proporcie sú predpokladom, že sa dokážu opäť postaviť pred divákov. Ale sú aj výnimky, bariéry sa v seniorskom veku postupne odbúravajú. V zahraničí tancujú mladí, starí, vysokí, malí, tuční aj okuliarnatí a nikomu to neprekáža.


Foto: archív Národné osvetové centrum

Prispôsobuje sa aj kroj veku tanečníc?
Dodržiava sa nepísané pravidlo, že vydaté a staršie ženy by mali mať na hlave čepiec alebo šatku, nie farebné mašle ako slobodné dievčatá. Je to aj praktické, pretože pokrývka hlavy zakryje rôzne účesy. Druhou podmienkou je, že sa do kroja treba zmestiť. Preto majú seniorské súbory s krojmi problémy – nemôžu si ich požičať od mládežníkov. Ich výroba je pomerne nákladná a seniori si v grantových systémoch na podporu folklórnych aktivít veľmi pomaly nachádzajú miesto. Preto sa pri krojoch robia ústupky a nie všetko je v súlade s autentickými predlohami.

Môže sa prihlásiť hocikto?
Pri tanci treba vedieť udržať krok, o tom to je. Existujú možnosti výučby ľudového tanca aj pre začiatočníkov, ale v seniorských folklórnych súboroch majú už tanečnice a tanečníci natancovaných veľa kilometrov, majú kultúru pohybu, ktorá sa vytvárala pod usmerňovaním tanečných pedagógov. A keďže tanec je ako bicyklovanie – keď to raz vieš, nezabudneš –, ťažko sa do zohratej partie zaradí niekto, kto podobnú tanečnú skúsenosť nemal.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: Alexandra Žilavá, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

dnes
Zdravý jazyk má peknú bledoružovú farbu. Oplatí sa ho do zrkadla vyplaziť najmä ráno. Čítať viac
 
Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

včera
Odkladáte návštevu stomatológa, lebo viete, že bolesť z prerezávajúceho sa zuba múdrosti prejde ako naposledy? Možno máte oveľa... Čítať viac
 
Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

16.09.2019
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

16.09.2019
Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku. Čítať viac
 
Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

15.09.2019
Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kým žiješ, tancuj! Folklór máme v krvi bez rozdielu veku
Alexandra Žilavá
lua