predplatne
 

Leto sa ešte nekončí a stále hrozí úpal. Radšej sa oblečte, radí záchranár

25.08.2019

Počítajte s tým, že informácia, ktorú vám poskytujú meteorológovia, udáva teploty v tieni. Ak sa pohybuje teplota v tieni okolo dvadsaťosem stupňov Celzia, môže byť na priamom slnku jej hodnota dvojnásobná.

Postihnutého v prvom rade odprevaďte zo slnka aspoň do tieňa alebo na iné chladnejšie miesto.

Postihnutého v prvom rade odprevaďte zo slnka aspoň do tieňa alebo na iné chladnejšie miesto.Autor: Shutterstock

Rozhodli ste sa naplno využiť posledný prázdninový týždeň a beriete si dovolenku? Či už vyrazíte za slnkom za hranice alebo zostanete doma, dajte si pozor, aby vám teplo nepokazilo voľné dni. Ak sa teplota v tieni vyšplhá nad 28 stupňov Celzia ohrozuje vás tepelný úpal. Behom sezóny nie je žiadnou raritou.

Pozor, keď sa nepotíte

Teplota povrchu ľudského tela sa za normálnych okolností pohybuje okolo 27 stupňov Celzia, len v telesných dutinách je o 10 stupňov vyššia. „Práve preto pri vonkajšej teplote 28 stupňov prestáva fungovať jeden z ochladzujúcich mechanizmov, a to odovzdávanie tepla z tela do okolia. Zostáva už len ochladzovanie potením,“ vysvetľuje doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Pri nedostatku tekutín sa nepotíme a začína sa prehriatie.“ Pravidlá sú jednoduché. Netrénovaní a neaklimatizovaní by nemali pri teplote vyššej ako 28 stupňov Celzia vykonávať fyzicky náročné aktivity.

Pri zranení chrbtice, nemusíte cítiť nič. A to je ešte horšie!

Platí to najmä pre malé deti a starších dospelých. Najdôležitejšie je však piť tekutiny bez cukrov, ktoré by mali mať teplotu okolia. „Ak vypijete ľadovo chladný nápoj, určite budete mať na chvíľu pocit osvieženia, ale teplota tela sa zvýši. V žalúdku studený nápoj zúži cievy v sliznici a do krvného obehu sa vstrebe až potom, ako sa ohreje na telesnú teplotu,“ približuje dlhoročný záchranár. „Žalúdok začne produkovať teplo, aby sa nápoj zohrial. Ak vypijete napríklad vlažný čaj, okamžite sa vstrebáva do krvi a ide do potných žliaz.“ Po nápoji s izbovou teplotou sa začnete potiť rýchlejšie a pot pri odparovaní schladí povrch tela.

Radšej sa oblečte

Ako kontrolovať, či je váš pitný režim dôsledný? Oplatí sa pozrieť na farbu moču. Ak pijete dostatočné množstvo tekutín, je slabo žltkastý alebo bezfarebný. Znížiť riziko tepelného úpalu vám pomôže udržať aj oblečenie. V horúcom počasí sa neoplatí vyzliekať. Telo totiž prijíma teplo rovno z okolia. Ak je teplota vzduchu 60 stupňov Celzia, medzi odevom a povrchom tela sa udrží teplota približne o 20 stupňov nižšia. Povrch zostáva v relatívnej pohode. „To isté platí pre čiapku a povrch hlavy. Práve preto obyvatelia severnej Afriky a Blízkeho východu nechodia v šortkách a tričkách, ale v habitoch. Nie je to náboženské pravidlo, ale zdravý rozum,“ konštatuje prezident SČK.

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

Ak sa teplota v tieni pohybuje nad 30 stupňov Celzia, nezdržujte sa na priamom slnku medzi 11 a 15 hodinou, ak to nie je nevyhnutné. Zodpovedným správaním sa snažte tepelnému úpalu vyhnúť. Spozornieť treba už pri prvých príznakoch prehriatia. Podľa odborníka je najlepšie mať pred tepelným úpalom náskok minimálne 2 hodiny. „Ak sa začnú príznaky prehriatia, pocit na vracanie, bolesti hlavy, svalové kŕče, okamžite sa presuňte do chladnejšieho prostredia,“ upozorňuje doktor Viliam Dobiáš.

Je rozdiel medzi prehriatíma tepelným úpalom?

„Terminologicky je v tom zmätok, úpal, úžeh, slnečný úpal... Správne je hovoriť o priehriatí pri začiatočných príznakoch, ako je bolesť hlavy, kŕče, vracanie. Neskôr pri vystupňovaní príznakov je to úpal. Tepelný, ak je to pri vysokej peci v oceliarni alebo v skleníku, slnečný, ak je to na pláži,“ vnáša jasno do termínov doktor Viliam Dobiáš.

Ako piť?

Zotrvanie na slnku môže vyústiť do tepelného úpalu. K slabosti, vracaniu, bolestiam hlavy či kŕčom sa pridajú poruchy vedomia s náhlym nástupom, ale i zmätenosť, dezorientácia, halucinácie. K objektívnym príznakom patrí aj zrýchlené dýchanie a pulz. Môžete si všimnúť i zmeny na koži. Je červená a horúca, lebo telesná teplota sa pohybuje až okolo 41 stupňov Celzia. V prvom rade preneste postihnutého do chladného prostredia. Sledujte vedomie, dýchanie a krvný obeh. „Ak je postihnutý pri vedomí a nevracia, začnite s podávaním tekutiny. Robte tak po hltoch, ideálna je akákoľvek minerálna voda zriedená na polovicu s vodou,“ hovorí o prvej pomoci záchranár. „Povrch tela potierajte vlažnou vodou, nie studenou, môžete pridať ovievanie, lebo tak jednoducho urýchlite odparovanie. Ak máte k dispozícii plachtu, navlhčite ju vlažnou vodou, chlaďte aj hlavu.“ Nezmiernili sa príznaky ani po polhodine? Vyhľadajte odbornú pomoc.

Čítajte aj:

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Leto končí, hurá k moru! Jesenná exotika nie je len pre snobov a boháčov

Leto končí, hurá k moru! Jesenná exotika nie je len pre snobov a boháčov

včera
Leto končí, no je len na vás záleží, či si teplo a slnko ešte užijete v plnej sile. Za veľmi prístupné ceny sa totiž práve teraz dá ísť nazbierať... Čítať viac
 
Pozor na nástrahy pri vytúženom relaxe: Plesne na nás číhajú v saunách i bazénoch

Pozor na nástrahy pri vytúženom relaxe: Plesne na nás číhajú v saunách i bazénoch

včera
Užili ste si leto pri bazénoch a už teraz sa tešíte na sezónu wellnesov? Pozor, návšteva verejných kúpalísk, plavární či wellness... Čítať viac
 
Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

Vyplazte jazyk a zistite, či ste zdraví. Kedy vám ide o život?

včera
Zdravý jazyk má peknú bledoružovú farbu. Oplatí sa ho do zrkadla vyplaziť najmä ráno. Čítať viac
 
Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

17.09.2019
Odkladáte návštevu stomatológa, lebo viete, že bolesť z prerezávajúceho sa zuba múdrosti prejde ako naposledy? Možno máte oveľa... Čítať viac
 
Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

16.09.2019
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Leto sa ešte nekončí a stále hrozí úpal. Radšej sa oblečte, radí záchranár
Katarína Posluchová