predplatne
 

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

16.09.2019

Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku.

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: shutterstock

Mnohí ich nosia výlučne ako “módny doplnok”, aby zmenili farbu svojej dúhovky. Aký to má vplyv na oči?

Zmeniť farbu svojich očí dnes môžete prakticky na akúkoľvek. A to nielen na farby z bežného spektra dúhoviek, ale na akékoľvek nezvyčajné motívy. Žlté oči ako šelma, zúžená mačacia zrenička či dokonca neviditeľná biela dúhovka, s ktorou vaše oči vyzerajú doslova mimozemsky. Farebné šošovky sú súčasťou filmových kostýmov a s obľubou ich využívajú ľudia prezlečení do rôznych masiek.

Mnohí však túžia po inom sfarbení dúhovky a po farebných šošovkách siahajú prakticky denne. Dostanete sa k nim voľne v optikách aj na internete, na ich zakúpenie nepotrebujete odobrenie žiadneho špecialistu. Ako však farebné šošovky vnímajú naše oči? Nevytvárame si ich nosením “dlh”, ktorý bude splácať naše zdravie?

Šošovky obmedzujú zreničku

Farebná kontaktná šošovka je vytvorená tak, že v jej strede sa nachádza nesfarbená, priehľadná časť. Táto umožňuje zreničke prijímať vonkajšie vnemy, takže oko by malo bez problémov vidieť. Problém však spočíva v tom, že zrenička pri vnímaní svetla prirodzene mení svoju veľkosť – zužuje sa a rovnako tak sa aj rozširuje.
A práve vtedy môže úzky stred farebnej šošovky zreničku obmedzovať. Jej zorné pole sa zmenšuje a oko sa trápi, pričom pri dlhodobom nosení takýchto šošoviek má táto námaha neblahý vplyv na zdravie oka.

Farebná šošovka tiež môže ovplyvňovať obraz, ktorý oko vníma, v niektorých prípadoch nositeľom spôsobovali dokonca optické ilúzie a skresľovanie reality. Preto sú farebné očné šošovky priam nebezpečné pri zlých svetelných podmienkach, napríklad pri šoférovaní v šere vám môžu úplne skresliť obraz a tak ohroziť vás i iných.

Vplyv materiálu na oko

Síce sa dnes kontaktné šošovky vyrábajú zo špičkových materiálov, ktoré by nemali mať nepriaznivý vplyv na rohovku ani ďalšie časti oka, keď ide o oči, opatrnosti nikdy nie je dosť. Orgán zraku je mimoriadne citlivý, preto by ste mali byť veľmi pozorní voči materiálom, ktoré doň vkladáte.

Na rozdiel od priehľadných šošoviek, pri výrobe farebných muselo byť použité množstvo ďalších prímesových materiálov. Aby boli naozaj kvalitné a nezávadné, ich cena sa, prirodzene, bude pohybovať vyššie, nad priemerom. Nenechajte sa preto zlákať žiadnymi cenovými výhodami a vždy si šošovky vyberajte najmä na základe recenzií.

Rovnako ako dioptrické kontaktné šošovky, aj tie farebné by ste mali nakupovať iba od certifikovaných výrobcov. A napriek tomu, že na ne nie je potrebný predpis, je vhodné riadiť sa odporúčaním svojho očného lekára. A neváhajte sa naňho obrátiť po radu v prípade, že pri nosení kontaktných šošoviek pocítite nepohodlie či akútne pocity pálenia, rezania a inej bolesti. Šošovky si v takom prípade čo najskôr vyberte z očí a prepláchnite ich na to určeným roztokom. Ak je to možné, do oka si ich nevkladajte, pokým sa nepríjemných pocitov nezbavíte.

Autor: PR článok
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

15.10.2019
Niekto potrebuje presný plán, iný trochu voľnosti či jasné dôkazy o tom, že jeho stravovanie je zle nastavené. Čo platí na Kozorožcov... Čítať viac
 
Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

14.10.2019
Vedeli ste, že tekutinami dokážete rovnako podstatne ovplyvniť zhadzovanie kíl ako zmenou jedálnička? Tak neváhajte a začnite už... Čítať viac
 
Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

11.10.2019
Diéta a alkohol?! Veľmi častá dilema, tých ktorí sa už niekedy snažili zhodiť prebytočné kilá. Čítať viac
 
Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

07.10.2019
Viete, čo by ste mali robiť, aby sa kilá, ktoré ste počas leta schudli neboli do Vianoc naspäť? Máme pre vás pár tipov. Čítať viac
 
Chudnite ako Francúzka: Jedzte všetko, len s jedným ALE a kilá pôjdu dolu

Chudnite ako Francúzka: Jedzte všetko, len s jedným ALE a kilá pôjdu dolu

03.10.2019
Ženy z Paríža sa pýšia eleganciou, štýlom, ale najmä dokonalou postavou. Vyskúšajte francúzsku diétu a výsledok vás prekvapí.   Čítať viac
 
 

wanda.sk

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?
PR článok