predplatne
 

Mali ste ťažký týždeň? Niekedy stačí 5 hmatov a budete znovuzrodení

15.06.2019

Masáž vás uvoľní, pomôže odplaviť toxíny i posilniť imunitný systém. Nesedí vám v horúčavách olej? Bez problémov nájdete ošetrenia, v ktorých sa nepoužíva.

Správne hmaty vás uvoľnia a nabijú energiou.

Správne hmaty vás uvoľnia a nabijú energiou.Autor: Shutterstock

K najtradičnejším ajurvédskym ošetreniam patrí rituál širodara. Celá procedúra trvá vyše hodiny a je súčasťou očistných procesov. Slúži na odbúranie napätia. Práve pri tomto ošetrení vám na čelo, do oblasti takzvaného tretieho oka tečie pramienok teplého oleja. Procedúra posilňuje aj imunitný systém, jej hlavnou úlohou je lepšie odplavovanie toxínov z tela. Ajurvéda pracuje so zásadou, že telo musí byť v rovnováhe.

Bez krému

Po masáži nasleduje fáza naparovania. Výhodou je, že sa naplno rozvinú všetky pozitívne účinky. Vykonáva sa pomocou špeciálneho parného valca. Nahradiť ho však môže aj pobyt v klasickej saune. Olej sa z tela neodstráni, ale vstrebe sa do pokožky. Tá sa po pravidelnom absolvovaní vyživí natoľko, že sa nebudete musieť krémovať. Pri masáži tvorí základ sezamový olej. Jeho výhodou je aj vysoký obsah vápnika. Ak nemáte čas na návštevu ajurvédskeho centra, zachráni vás aj domáce ošetrenie. Olejom si masírujte spodnú časť chodidiel, okraje uší a lalôčiky.


Oleje k masáži patria, nájdete však aj také, pri ktorých sa nepoužíva. Zdroj foto: Shutterstock

V smere ručičiek

Rovnováhu vám pomôže nastoliť aj celotelová masáž abhjanga. Opäť sa pri nej používa olej. Jeho množstvo terapeut zvolí podľa toho, ku ktorému typu patríte. Dokonca ich môže miešať podľa ťažkostí, ktoré vás trápia. Tie odhalí na základe rozhovoru i krátkej diagnostiky. Masáž sa v tomto prípade začína od brucha. Olej vám naleje do pupka a pomaly ho rozotiera v smere hodinových ručičiek. Potom postupne prejde nohy i paže. Zaujímavé je, že ak ste napätí, máte za sebou pracovný stres a žijete v určitom kŕči, olej rýchlo vsiakne do pokožky.

Ako si správne vybrať fitloptu? Nedajte sa zlákať cenou, radí fyzioterapeutka

Pomôže aj klasika

Ak vám nesedí ajurvéda, nájdete aj iné telové ošetrenia, ktoré podporia tok lymfy, výborne pri nich zrelaxujete a naštartujete zmenu. Lymfa, ktorá neprúdi, zaťažuje organizmus. Výsledkom je únava, ale aj opuchy. Vybrať sa môžete i na klasickú masáž, ktorú nájdete tiež pod označením Lingova. V západných kultúrach sa v masážnych ošetreniach považuje za základ. Využíva sa pri nej päť základných hmatov, trenie, roztieranie, hnetenie, tepanie a chvenie. Ide o jednu z najstarších liečebných ošetrení na odstránenie svalového a psychického napätia.

Vyberte si správne centrum

  • nebojte sa pýtať na prax a vzdelanie
  • rozhodujúca by nemala byť najnižšia cena
  •  ideálne sú referencie od priateľov a známych
  • priestory musia byť čisté a svieže, nie však chladné
  • všímajte si čisté plachty i uteráky
  • správny odborník by nemal mlčať, krátky pohovor by ste mali absolvovať na začiatku každej masáže
  • rozhodujúce musia byť aj sympatie, dotyk vám nemôže byť nepríjemný

Útok na lymfu

Ku klasike patrí aj lymfodrenáž. Ideálne je, ak sa vyberiete na ručnú. Terapeut pri nej používa krúživé hmaty, ktoré rešpektujú tok lymfy. Často sa využíva aj v rámci lymfedému. Ten vzniká nielen po úrazoch, ale i operáciách. Správna lymfodrenáž zmierni bolesť a dokáže zväčšiť rozsah pohybu.

Problémy s otehotnením? Uvoľnenie chrbtice zlepší plodnosť i spermiogram

V ponukách relaxačných centier často nájdete aj medovú detoxikačnú masáž. Terapeuti si ho vybrali kvôli jeho antibakteriálnemu účinku. Med je navyše bohatý na vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, bielkoviny, aminokyseliny a enzýmy. Detoxikačnú medovú masáž otvára telový píling. Pri masáži sa kombinuje med s olejom. Ako väčšinu masáží, aj medovú uzatvára príjemná relaxácia. Počítajte s tým, že odborníci účinky medovej detoxikačnej masáže nepotvrdili. V každom prípade však ide o príjemné ošetrenie a každý oddych sa počíta.

7 tipov ako sa uchrániť pred dotieravými komármi. Čo ich priťahuje?

Aký olej použiť?

Pri masážach sa využívajú teplé i studené oleje, rozhodujúce je aj ročné obdobie, v ktorom si na procedúru zájdete. Oleje sa získavajú nielen zo semien, ale i kvetov či iných častí bylín. Celoročne sa pri ázijských typoch masáží využíva napríklad z horčičných semien. Väčšina terapeutov využíva čisté oleje bez pridania chemických látok. Ak ste na niektorú rastlinu alergickí, prípadne vám nevonia, upozornite na to vopred. Energiou vás nabijú svieže citrusové oleje. 

Čítajte aj:

 

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

dnes
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

14.10.2019
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

14.10.2019
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

13.10.2019
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Mali ste ťažký týždeň? Niekedy stačí 5 hmatov a budete znovuzrodení
Katarína Posluchová