predplatne
 

Na farbe pokožky skutočne záleží. Pozor, keď sa to stane náhle!

01.06.2019

Ožltla vám pokožka? Ak každý večer nezjete plný kôš mrkvy, problém bude zrejme v niečom inom. Čo znamená, keď je červená, fialová alebo sivá?

Prizrite sa lepšie. Čo vidíte?

Prizrite sa lepšie. Čo vidíte? Autor: Shutterstock

Červená

Vyjdete z horúcej vane a čudujete sa, že ste červení? Je to normálna reakcia pokožky. „Zružoviete aj po saunovaní, po prechode z chladu do tepla a po vypití horúceho čaju alebo alkoholického nápoja. V lete po dlhšom pobyte na slnku a v zime, ak to preženiete s množstvom oblečenia,“ vymenúva MUDr. Michal Kovár. Hanba je krátkodobý stav, podobne sčerveniete, keď tlačíte do brucha, na bránicu pri vyprázdňovaní na toalete.

Ste chorí?

Pri horúčke je pokožka teplá, sfarbená dočervena. „Sčervenanie krku, tváre, trupu spolu s ďalšími príznakmi sa vyskytne aj pri problémoch s dýchaním, pri astme a tráviacich ťažkostiach pri hnačke. Môže poukazovať aj na karcinoid, čo je zriedkavý nádor väčšinou tenkého čreva,“ hovorí lekár. Tvár ako mesiac v splne, častejšie červená a prekrvená, býva pri Cushingovej chorobe, spôsobenej zvýšenou hladinou steroidného hormónu z kôry nadobličiek, ktorý reguluje látkovú premenu.

Alergická reakcia

Pokožka často sčervenie aj ako následok alergickej reakcie po jedle alebo liekoch. Vtedy aj svrbí. Sýtočervenou farbou sa prejavuje aj polycytémia, pri ktorej sa v organizme nadmerne množia červené krvinky. Ohraničené červené fľaky svedčia o bakteriálnej infekcii kože, medzi ľuďmi známej aj ako ruža, ktoré sprevádza horúčka. Začervenanie na oboch lícachbýva pri lupuse, autoimunitnom ochorení kože, kĺbov aj obličiek.

FOTO: 8 tipov ako si v horúčave udržať dokonalú pleť

Fialová

Sfarbila sa kolegovi tvár dofialova? Okamžite volajte sanitku. Fialová je znakom, že v tele nie je dostatok kyslíka. Ak srdce začne zlyhávať, do fialova sa sfarbia pery, uši i nos. „Ak je porušený odtok krvi hornou dutou žilou do srdca, je takto sfarbený krk aj tvár, ktoré sú tiež opuchnuté. Stáva sa to pri závažných stavoch, ak niečo tlačí na žilu, napríklad zväčšená uzlina alebo nádor, tiež pri trombózach, zrazeninách v hornej dutej žile. Podobný obraz môžeme vidieť pri embólii do pľúc,“ upozorňuje Michal Kovár. Ešte pred tridsiatimi rokmi ženy nesmeli ísť na operáciu s nalakovanými nechtami, pretože počas operácie anestéziológ kontroloval dostatok kyslíka aj sledovaním sfarbenia končekov prstov.

13 mýtov o rakovine kože: Neopaľujete sa, tak sa vás netýka? Aj to je omyl!

Žltá

Ožltla vám pokožka? Ak každý večer nezjete plný kôš mrkvy, problém bude zrejme v niečom inom. Žltú pokožku mávajú deti niekoľko dní po narodení a niektorí ľudia celoživotne. „Geneticky podmienené neškodné zvýšenie farbiva bilirubínu v krvi, ktoré sa ešte zvykne prechodne zvýrazniť po väčšom strese alebo chorobe,“ vysvetľuje lekár. Ožltnutie však býva aj prejavom pri infekčnom poškodení pečene, hepatitíde A, B a C, alkoholizme a cirhóze. Žltá farba pokožky býva pri otrave hubami a môže sa objaviť aj pri ťažšom žlčníkovom záchvate.

8 vážnych chorôb, ktoré vyčítate z tváre. Čo prezradia škvrny či suché pery?

Sivá

Pacienti s dlhšie trvajúcimi onkologickými ochoreniami a niektorými ochoreniami srdca môžu mať sivú až sinavú pokožku.

Hnedá

Pokožka s hnedým nádychom môže byť dôsledkom hemochromatózy, čo je takzvaný bronzový diabetes. Typické pre ňu je nadmerné vstrebávanie železa do krvi a ukladanie pigmentov do kože. Hnedá pokožka sa objavuje aj pri Addisonovej chorobe, čo je nedostatočná činnosť kôry nadobličky. Pri nej je zvýšená tvorba a ukladanie pigmentu melanín, najviac viditeľná je na sfarbení čiar dlaní a na plôškach nôh.

Zažltli vám zuby? Okrem potravín za ne môže aj chyba, o ktorej netušíte

Biela

„Prirodzená je pri albinizme a bledom type pokožky. Chorobná pri lokalizovaných a presne ohraničených poruchách pigmentácie, ako je napríklad vitiligo. Pri ňom na pokožke vznikajú biele ložiská bez pigmentu,“ vysvetľuje MUDr. Kovár.

Ako stena

Môžete sa cítiť nanič a byť biely pri:

  • bežných bolestiach brucha
  • nevoľnosti
  • prasknutí žalúdkového vredu
  • črevnej nepriechodnosti
  • akútnom infarkte myokardu
  • šoku

Prečítajte si aj:

Nedostatok vitamínov máte vpísaný v tvári. Ktorý vám chýba?
10 FRESH tipov proti poteniu. Vyskúšali ste už sedmičku?
FOTO: Robíte týchto 7 vecí? Dobrovoľne urýchľujete starnutie
Chlapom stačí 15 minút v kúpeľni, aby vyzerali mladšie. Viete prečo?

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je všetko prírodné, je aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

Je všetko prírodné, je aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

včera
Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca... Čítať viac
 
Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

17.10.2019
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

16.10.2019
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

16.10.2019
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Na farbe pokožky skutočne záleží. Pozor, keď sa to stane náhle!
Lenka Štefánková