predplatne
 

Najlepšiu tekutinu pre chrbát máte doma. Ako doplníte vodu do platničiek?

14.04.2019

Začali vás bolieť kríže? Voda z rôsolovitej látky jadra platničiek sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje.

Čím dlhšie sú stavce smädné, tým väčšmi sa znižuje ich schopnosť dostať sa opäť do formy.

Čím dlhšie sú stavce smädné, tým väčšmi sa znižuje ich schopnosť dostať sa opäť do formy.Autor: Shutterstock

Platnička sa dehydruje, a tým sa zvraští. To vás ešte nebude príliš bolieť. Ak budete pitný režim podceňovať dlhodobo, urýchlite starnutie stavcov. S pribúdajúcimi rokmi sa môžu medzi stavcami vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú bolesť. Pomôcť im môže aj dôsledný pitný režim. Platničky môžu byť skutočne smädné. Rôsol, ktorý sa nachádza v jadre platničky, tvorí takmer z osemdesiatich ôsmich percent voda.

Udržte si platničky vo forme

Tlmia nárazy, zabezpečujú oporu hornej polovici tela a pohyblivosť celej chrbtice. Vekom prirodzene dochádza k zmenách na medzistavcových platničkách. Postupne strácajú schopnosť viazať vodu a sú menej pružné. Celý proces sa odštartujte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou. Práve preto sú platničky aj viac ohrozené. Prirodzené starnutie môžete spomaliť nielen cvičením, ale aj správnym pitným režimom.

VIDEO: Presedeli ste celý deň v práci alebo v škole? Uvoľnite si chrbát

Kde sa stráca voda z platničiek?

Voda z rôsolovitej látky jadra sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje. Stačí si večer ľahnúť a voda sa opäť dostane do jadra platničky. Tie opäť získavajú svoju stratenú hrúbku. Snažte sa chrbát večer nezaťažovať, skôr mu pri opätovnej hydratácii pomôžu cviky, ktoré ho poriadne natiahnu. Ak budete na platničky ustavične tlačiť, nebudú mať čas na regeneráciu.


Foto v texte: Shutterstock

Pite priebežne. Dvojnásobne to platí pre vodičov na dlhých cestách. Na dehydratáciu začne telo hneď reagovať. V prvej fáze pocítite napätie v oblasti krčnej chrbtice, budete mať stuhnuté plecia a postupne sa objaví aj bolesť hlavy. A pritom sa stačí len napiť.

TEST: Pýta si vaša chrbtica pozornosť odborníkov?

Koľko vody potrebujete?

Orientovať sa môžete podľa základného vzorca, tridsať mililitrov vody by ste mali prijať na kilogram hmotnosti. Šesťdesiatkilogramový dospelý človek by mal vypiť 1,8 litra tekutín. Množstvo tekutín sa však upravuje podľa ročného obdobia i fyzickej aktivity. Ak sa viac potíte, mali by ste pridať priemerne ďalších tridsať percent tekutín.

FOTO: Čo ste dnes urobili pre svoj chrbát? Za tieto cvičenia vám poďakuje

Ako treba vodu chrbtici dávkovať?

Stále platí – pite priebežne počas celého dňa. Smädná chrbtica sa ohlasuje neurčitou bolesťou v dolnej časti a intenzívnejšie po dňoch, keď ste hydratáciu zanedbávali. Vodu vtedy v prvom rade čerpajú životne dôležité orgány, chrbát k nim nepatrí a začne byť smädný. Náprava nebude okamžitá. Dôsledný pitný režim sa na chrbtici odrazí za dva, tri dni. Ak trvajú bolesti chrbta dlhšie ako týždeň, vyhľadajte pomoc odborníka.

Čo sa oplatí piť?

Aj medzistavcové platničky majú najradšej obyčajnú vodu. Po náročnejšej fyzickej aktivite môžete siahnuť po minerálnych vodách, pokojne aj s vyšším obsahom minerálov. Počas letných dní si môžete vodu osviežiť napríklad medovkou, levanduľou či mätou. Pohár majte poruke najmä v práci, hoci pracujete v klimatizovaných priestoroch. Napite sa napríklad počas prestávok, ktoré chrbtu doprajete. Aj na tekutinách uvidíte, ako často ste si chrbát poriadne vystreli.

Čo ešte poteší vašu chrbticu? 

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť chrbta ...viac
Autor: Katarína Posluchová, lsd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Byt v novostavbe, zubný implantát a nesprávna otázka. Čo nimi riskujete?

Byt v novostavbe, zubný implantát a nesprávna otázka. Čo nimi riskujete?

dnes
Idete sa zadlžiť až po uši, aby ste si kúpili byt v novostavbe? Chcete si dať vytrhnúť zub a nahradiť ho implantátom? Možno by ste si to... Čítať viac
 
Po 27 rokoch sa prebrala z kómy. Dôvod prečo z úst jej syna si zapamätáte

Po 27 rokoch sa prebrala z kómy. Dôvod prečo z úst jej syna si zapamätáte

včera
Neuveriteľný príbeh sa stal v Spojených arabských emirátoch. Je dôkazom toho, že nádej naozaj umiera posledná. Čítať viac
 
Spoznajte výnimočné miesta Európy: Týchto 5 na zozname ešte nemáte. Kam to bude?

Spoznajte výnimočné miesta Európy: Týchto 5 na zozname ešte nemáte. Kam to bude?

24.04.2019
Zabudnite na miesta a známe pamiatky, ktoré už videli aj vaši známi. Objavte destinácie, z ktorých zážitky vám budú závidieť! Čítať viac
 
Pestujete si bradu? Po švajčiarskom výskume pôjdete nahladko

Pestujete si bradu? Po švajčiarskom výskume pôjdete nahladko

24.04.2019
Brada sa môže zdať niekomu pohodlnejšia, ale aj o ňu sa treba naučiť starať. Neveríte? Posledný výskum si posvietil na baktérie, ktoré... Čítať viac
 
Posviatkový zabijak v krvi: Následky prídu nečakane, ochranné faktory ho zastavia

Posviatkový zabijak v krvi: Následky prídu nečakane, ochranné faktory ho zastavia

23.04.2019
S plným bruchom nebezpečne stúpa cholesterol. Máte pár dní na to, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Najlepšiu tekutinu pre chrbát máte doma. Ako doplníte vodu do platničiek?
Katarína Posluchová
lsd