predplatne
 

Najlepšiu tekutinu pre chrbát máte doma. Ako doplníte vodu do platničiek?

14.04.2019

Začali vás bolieť kríže? Voda z rôsolovitej látky jadra platničiek sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje.

Čím dlhšie sú stavce smädné, tým väčšmi sa znižuje ich schopnosť dostať sa opäť do formy.

Čím dlhšie sú stavce smädné, tým väčšmi sa znižuje ich schopnosť dostať sa opäť do formy.Autor: Shutterstock

Platnička sa dehydruje, a tým sa zvraští. To vás ešte nebude príliš bolieť. Ak budete pitný režim podceňovať dlhodobo, urýchlite starnutie stavcov. S pribúdajúcimi rokmi sa môžu medzi stavcami vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú bolesť. Pomôcť im môže aj dôsledný pitný režim. Platničky môžu byť skutočne smädné. Rôsol, ktorý sa nachádza v jadre platničky, tvorí takmer z osemdesiatich ôsmich percent voda.

Udržte si platničky vo forme

Tlmia nárazy, zabezpečujú oporu hornej polovici tela a pohyblivosť celej chrbtice. Vekom prirodzene dochádza k zmenách na medzistavcových platničkách. Postupne strácajú schopnosť viazať vodu a sú menej pružné. Celý proces sa odštartujte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou. Práve preto sú platničky aj viac ohrozené. Prirodzené starnutie môžete spomaliť nielen cvičením, ale aj správnym pitným režimom.

VIDEO: Presedeli ste celý deň v práci alebo v škole? Uvoľnite si chrbát

Kde sa stráca voda z platničiek?

Voda z rôsolovitej látky jadra sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje. Stačí si večer ľahnúť a voda sa opäť dostane do jadra platničky. Tie opäť získavajú svoju stratenú hrúbku. Snažte sa chrbát večer nezaťažovať, skôr mu pri opätovnej hydratácii pomôžu cviky, ktoré ho poriadne natiahnu. Ak budete na platničky ustavične tlačiť, nebudú mať čas na regeneráciu.


Foto v texte: Shutterstock

Pite priebežne. Dvojnásobne to platí pre vodičov na dlhých cestách. Na dehydratáciu začne telo hneď reagovať. V prvej fáze pocítite napätie v oblasti krčnej chrbtice, budete mať stuhnuté plecia a postupne sa objaví aj bolesť hlavy. A pritom sa stačí len napiť.

TEST: Pýta si vaša chrbtica pozornosť odborníkov?

Koľko vody potrebujete?

Orientovať sa môžete podľa základného vzorca, tridsať mililitrov vody by ste mali prijať na kilogram hmotnosti. Šesťdesiatkilogramový dospelý človek by mal vypiť 1,8 litra tekutín. Množstvo tekutín sa však upravuje podľa ročného obdobia i fyzickej aktivity. Ak sa viac potíte, mali by ste pridať priemerne ďalších tridsať percent tekutín.

FOTO: Čo ste dnes urobili pre svoj chrbát? Za tieto cvičenia vám poďakuje

Ako treba vodu chrbtici dávkovať?

Stále platí – pite priebežne počas celého dňa. Smädná chrbtica sa ohlasuje neurčitou bolesťou v dolnej časti a intenzívnejšie po dňoch, keď ste hydratáciu zanedbávali. Vodu vtedy v prvom rade čerpajú životne dôležité orgány, chrbát k nim nepatrí a začne byť smädný. Náprava nebude okamžitá. Dôsledný pitný režim sa na chrbtici odrazí za dva, tri dni. Ak trvajú bolesti chrbta dlhšie ako týždeň, vyhľadajte pomoc odborníka.

Čo sa oplatí piť?

Aj medzistavcové platničky majú najradšej obyčajnú vodu. Po náročnejšej fyzickej aktivite môžete siahnuť po minerálnych vodách, pokojne aj s vyšším obsahom minerálov. Počas letných dní si môžete vodu osviežiť napríklad medovkou, levanduľou či mätou. Pohár majte poruke najmä v práci, hoci pracujete v klimatizovaných priestoroch. Napite sa napríklad počas prestávok, ktoré chrbtu doprajete. Aj na tekutinách uvidíte, ako často ste si chrbát poriadne vystreli.

Čo ešte poteší vašu chrbticu? 

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť chrbta ...viac
Autor: Katarína Posluchová, lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

včera
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

včera
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

včera
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

13.10.2019
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Najlepšiu tekutinu pre chrbát máte doma. Ako doplníte vodu do platničiek?
Katarína Posluchová
lsd