Nebezpečné divadlo: Blesky počas búrky nepodceňujte!

11.09.2017

Ako sa správať počas búrky, aby ste minimalizovali šancu zasiahnutia bleskom? Dá sa to vôbec?

Na nebeské divadlo sa radšej pozerajte cez zatvorené okno!

Na nebeské divadlo sa radšej pozerajte cez zatvorené okno!Autor: Shutterstock.com

Koncom júna v Prahe zasiahol blesk mladú ženu priamo v meste, v obývanej časti. Záchranári i odborníci hovorili o rarite. Miesta, kde ľudí väčšinou zasiahne blesk, sú hory alebo iné otvorené priestranstvá, pri ktorých sa nenachádzajú budovy. Mladej žene zo stovežatej sa po zásahu blesku zastavil krvný obeh. Hoci sa záchranárom podarilo obnoviť životné funkcie, príbeh nemal šťastný koniec. Žena po pár dňoch v nemocnici zomrela.

Po zásahu blesku ho zachránil miláčik. Motorkár Ivan Jakeš na bolesť oblbováky nepozná 

Aby vás neprekvapila

Najviac bleskov sa štatisticky vyskytuje v nadmorskej výške okolo 1500 metrov. Na turistiku sa nikdy nevyberte bez toho, aby ste si zistili počasie na daný deň. Niekedy vás však v prírode búrka aj tak prekvapí. „Keď spozorujete, že sa k nejschyľuje, nikdy nečakajte, kým sa začne blýskať,“ zdôrazňuje Jindřich Racek z Klubu slovenských turistov. „Neschovávajte sa pod osamelé stromy ani pod skalné výklenky. Výboj blesku schádza po kameni nadol.“

Útočí zvnútra

Väčšina zásahov bleskom sa nekončí viditeľnými vonkajšími zraneniam. Všetko sa odohráva vnútri organizmu. Môže nastať zastavenie dychu, kŕče po celom tele a poruchy srdcového rytmu až jeho zastavenie. Blesk útočí na svalové a nervové tkanivo. V ich zložení tvorí zásadnú zložku tekutina, takže výboj doslova priťahujú. Práve preto poškodzuje väčšinu činností, ktoré súvisia s nervovým a svalovým systémom. Zásah bleskom môže vyústiť aj do ťažkostí so sluchom alebo so zrakom, ale prevažne dochádza k zastaveniu srdca. Ak postihnutému poskytnete prvú pomoc do piatich minút, jeho šance na prežitie sa zvyšujú o 80 %.

Reagujete zle na zmeny počasia? Tieto potraviny váš stav ešte zhoršia

Dýcha?

Pri prvej pomoci postupujte podobne ako pri zásahu elektrickým prúdom. Skontrolujte, či je postihnutý v bezvedomí a či dýcha. Oživovanie naštartujte stláčaním hrudníka a umelým dýchaním. 2 vdychy, 30 stlačení hrudníka. Ak postihnutý dýcha, ale je v bezvedomí, dajte ho do stabilizovanej polohy na boku. V oboch prípadoch privolajte pomoc. V niektorých raritných prípadoch sa stáva, že na prvý pohľad je človek aj po zásahu blesku v poriadku.

Vždy sa však oplatí dôkladná zdravotná prehliadka. U tých, ktorých zasiahol blesk a prežili, sa výrazne zvyšuje riziko aj psychických chorôb, najmä depresie.

Môže zablúdiť

Najlepšou pomocou však zostáva prevencia. Ako sa správať, keď spozorujte búrku pri turistike? „Urýchlene sa snažte nájsť úkryt. Môže ísť o horskú chatu alebo o iný prístrešok. Ak ste v blízkosti auta, ukryte sa v ňom. Nezabudnite pozatvárať okná,“ radí Jindřich Racek. Zaskočila vás búrka na hrebeni hôr či v sedle? Rýchlo bežte čo najnižšie. Snažte sa čo najskôr opustiť lúku alebo pole. Nestihli ste to? Nájdite si jamu alebo si ľahnite na zem. Hoci búrka a blesky môžu mať pre nebojácnych svoje čaro, určite sa nekochajte výhľadmi.

Letné búrky, nebezpečné blesky: Tieto informácie vám môžu zachrániť život 

„Nikdy blesky nepodceňujte. Dvojnásobne to platí vysoko v horách. Aj pri búrke, ktorá je od vás vzdialená desať kilometrov, vás môže zasiahnuť zblúdilý blesk,“ varuje dlhoročný turista.

Do hôr ráno

Pri zvýšenom riziku búrok si neplánujte túry tam, kde sa nachádzajú kovové reťaze. Môžu pritiahnuť blesk. Ak sa chcete počas prázdnin dobre vyspať, túru radšej odložte. Prečo? „Ideálne je vyraziť čo najskôr, približne o šiestej ráno, aby ste sa stihli vrátiť do pätnástej a tak sa búrke vyhli. Platí to najmä pre vysoké hory, kde môže búrka z tepla vzniknúť v priebehu krátkej chvíle,“ radí Jindřich Racek.

Relax a úľava od zdravotných ťažkostí na našom krásnom Slovensku 

Popoludňajšie hodiny sú pre búrky príznačne. Ešte dôslednejší buďte, keď sa do hôr chystáte s deťmi. „Hneď ako spozorujete tvorbu búrkových oblakov, zvoľte okamžitý návrat na východiskové miesto. Búrku prečkajte v chate,“ radí odborník.

Oplatí sa!

  1. vypnite si mobilný telefón,
  2. kovové predmety, turistické, walkingové i golfové palice dajte čo najďalej od seba,
  3. nestojte pri stĺpoch, kovových plotoch, zábradliach, ak sa inak nedá, vzdiaľte sa od nich minimálne na meter,
  4. ak sa pohybujete v skupine, dodržte od seba asi trojmetrové rozstupy,
  5. nohy držte čo najbližšie pri sebe, či už stojíte, alebo ste v podrepe.

Autor: Katarína Posluchová,bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

včera
Moderné benzínové motory s priamym vstrekovaním vypúšťajú do vzduchu čiastočky extrémne jemného prachu. Hoci ho nevidno, je pre... Čítať viac
 
VIDEO: TOP 10 songov proti stresu. Vypočujte si víťaznú melódiu

VIDEO: TOP 10 songov proti stresu. Vypočujte si víťaznú melódiu

včera
Pozitívne účinky hudby na psychiku sú neodškriepiteľné. Kým jedna pesnička vás nabije energiou, pri druhej si môžete snívať alebo... Čítať viac
 
9 utajených znakov, že máte depresiu. Smútok a plač medzi nimi nehľadajte!

9 utajených znakov, že máte depresiu. Smútok a plač medzi nimi nehľadajte!

20.02.2018
Depresia nepríde ako akútny zápal slepého čreva, ktorý na seba upozorní strašnou bolesťou. Psychické ochorenie prichádza pomaly... Čítať viac
 
SÚŤAŽ o dizajnové zvlhčovače: Suchý vzduch je rajom pre choroby, majte ho pod kontrolou!

SÚŤAŽ o dizajnové zvlhčovače: Suchý vzduch je rajom pre choroby, majte ho pod kontrolou!

19.02.2018
Nízka vlhkosť neškodí len alergikom, astmatikom a deťom. Ak vám doma dlhodobo vysušuje sliznice a kožu, podlomí zdravie a dokonca... Čítať viac
 
Môžete nakaziť svojho psa? A chytí to on od vás?

Môžete nakaziť svojho psa? A chytí to on od vás?

19.02.2018
Chrípka nie je len ľudská. Chrípku mávajú aj psy. Môžete ju od vášho miláčika chytiť? Čítať viac
 
 

wanda.sk