predplatne
 

Plece bolí aj zo srdca či žlčníka. Rady, ako sa zbaviť trápenia

18.05.2019

Za posledné roky toho nachodíme o tretinu menej ako v minulosti. A trpí tým nielen chrbát, ale aj viac či menej vzdialené kĺby.

Ak vás bolí plece aj v noci, je to vážne.

Ak vás bolí plece aj v noci, je to vážne. Autor: Shutterstock

Ramenný kĺb je kĺb s najväčším rozsahom pohybu. Kĺbová jamka je pomerne plytká a hlavica až trikrát väčšia ako jamka. Tento nepomer spôsobuje, že kĺb je pomerne nestabilný a zraniteľný. Navyše, nie je jediný – v ramennom pletenci sú s ním ďalšie tri drobné kĺby. Majú obmedzený rozsah pohybu, ale zvládajú významnú záťaž. Následkom chronického alebo akútneho preťažovania vznikajú v ramennom pletenci kostné výrastky, dochádza k zdureniu a zápalu mäkkých tkanív – svalov, väzív a šliach. Výsledkom je bolesť, neraz aj opuch a porucha hybnosti, ktoré treba liečiť.

Zlomeniny zo stresu hrozia aj mladým. Takto im zabránite

Čo vás vlastne bolí? 

Bolesti môžu vyvolať svaly ramenného pletenca. Častá je tiež blokáda zhybov, zápaly šliach či obalov. Nezvratné degeneratívne zmeny nastávajú pri zápaloch kĺbu, neurologických ochoreniach či bolestiach, ktoré sa na plece prenášajú pri ochoreniach srdca, pľúc či žlčníka.

Počuli ste o impingement syndróme?

Ide o tupú bolesť v pleci. Najskôr sa prejaví pri záťaži, neskôr aj v pokoji. Postupne sa pridá nočná bolesť, ktorá vám nedovolí ležať na postihnutej strane. Pri prvom stupni s bolesťou upažujete. Ak prekonáte kritickú zarážku v 90-stupňovom uhle, ďalší pohyb je neobmedzený a nebolí. Druhý stupeň bolí v noci, pohyb je obmedzený a mäkké tkanivá opúchajú. Pri treťom stupni sa tvoria kostné výrastky, vápenatejú šľachy, je obmedzený aktívny pohyb a ubúdajú svaly.

Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Ako sa lieči? 

Podstatou terapie je uvoľnenie blokád krčnej a hrudnej chrbtice, rebier a tiež spazmov okolitých svalov. Pomáha pri tom masáž, laser, pulzné svetlo a ultrazvuk na zmiernenie bolesti. Neskôr je vhodná tiež trakcia a aplikácia rázovej vlny, prípadne kombinovaná elektroliečba. V treťom stupni je na mieste operácia a nevyhnutná rehabilitácia.

Na RTG sa nič neukázalo?

Pribúda porúch pleca, ktoré sú spôsobené nesprávnymi pohybovými návykmi. Tieto funkčné poruchy nemajú organický charakter, preto ich nemožno vidieť klasickými zobrazovacími technikami, ako je rtg., ultrazvuk, CT či magnetická rezonancia. Ortopédi ich diagnostikujú len klinickým vyšetrením, pri ktorom je nevyhnutný individuálny prístup.

Dajú sa funkčné bolesti liečiť?

Intenzívna bolesť vás prinúti hýbať sa inak. No vyradením jedného pohybového segmentu sa preťaží iný, ktorý jeho funkciu kompenzuje. Vzniká svalová nerovnováha, mení sa postavenie kĺbu, rozdelenie tlaku a záťaže na kĺby i okolité štruktúry. Funkčné poruchy pleca môžu byť príčina, ale aj následok nezvratných štrukturálnych zmien. Na rozdiel od nich sa však dajú liečiť. Odstraňuje ich takzvaná pohybová prevýchova.

► Čítajte aj: Vitamíny pre kosti hľadajte radšej v tržnici, ako v lekárni

 

Kosti

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť kĺbov ...viac
Autor: Lenka Štefánková, Veronika Daničová, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

dnes
Všímajte si varovné príznaky, pretože problémy so štítnou žľazou sa neoplatí podceňovať. Radšej utekajte k lekárovi. Čítať viac
 
Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

včera
Postačí veľká deka, košík dobrého jedla, príjemné prostredie a samozrejme krásne počasie. Piknik sa môže začať. Čítať viac
 
6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

včera
Každého poteší ostrý zrak. Niekedy však oči zbytočne trápime. Vysedávanie pred počítačom nie je to jediné, čo im neprospieva. Čítať viac
 
Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

17.06.2019
Podľa niektorých odborníkov je elektrická kefka lepšia. Lepšie odstráni zubný povlak aj kameň. Jedným z dôvodov je aj nesprávne používanie... Čítať viac
 
Daylong? Čo na to lekárnik?

Daylong? Čo na to lekárnik?

17.06.2019
Prichádza leto a s ním spojená záplava slnečných lúčov a naša túžba vystaviť sa im. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Plece bolí aj zo srdca či žlčníka. Rady, ako sa zbaviť trápenia
Lenka Štefánková
Veronika Daničová
dab