predplatne
 

Plece bolí aj zo srdca či žlčníka. Rady, ako sa zbaviť trápenia

18.05.2019

Za posledné roky toho nachodíme o tretinu menej ako v minulosti. A trpí tým nielen chrbát, ale aj viac či menej vzdialené kĺby.

Ak vás bolí plece aj v noci, je to vážne.

Ak vás bolí plece aj v noci, je to vážne. Autor: Shutterstock

Ramenný kĺb je kĺb s najväčším rozsahom pohybu. Kĺbová jamka je pomerne plytká a hlavica až trikrát väčšia ako jamka. Tento nepomer spôsobuje, že kĺb je pomerne nestabilný a zraniteľný. Navyše, nie je jediný – v ramennom pletenci sú s ním ďalšie tri drobné kĺby. Majú obmedzený rozsah pohybu, ale zvládajú významnú záťaž. Následkom chronického alebo akútneho preťažovania vznikajú v ramennom pletenci kostné výrastky, dochádza k zdureniu a zápalu mäkkých tkanív – svalov, väzív a šliach. Výsledkom je bolesť, neraz aj opuch a porucha hybnosti, ktoré treba liečiť.

Zlomeniny zo stresu hrozia aj mladým. Takto im zabránite

Čo vás vlastne bolí? 

Bolesti môžu vyvolať svaly ramenného pletenca. Častá je tiež blokáda zhybov, zápaly šliach či obalov. Nezvratné degeneratívne zmeny nastávajú pri zápaloch kĺbu, neurologických ochoreniach či bolestiach, ktoré sa na plece prenášajú pri ochoreniach srdca, pľúc či žlčníka.

Počuli ste o impingement syndróme?

Ide o tupú bolesť v pleci. Najskôr sa prejaví pri záťaži, neskôr aj v pokoji. Postupne sa pridá nočná bolesť, ktorá vám nedovolí ležať na postihnutej strane. Pri prvom stupni s bolesťou upažujete. Ak prekonáte kritickú zarážku v 90-stupňovom uhle, ďalší pohyb je neobmedzený a nebolí. Druhý stupeň bolí v noci, pohyb je obmedzený a mäkké tkanivá opúchajú. Pri treťom stupni sa tvoria kostné výrastky, vápenatejú šľachy, je obmedzený aktívny pohyb a ubúdajú svaly.

Vaše kĺby trpia! 10 návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Ako sa lieči? 

Podstatou terapie je uvoľnenie blokád krčnej a hrudnej chrbtice, rebier a tiež spazmov okolitých svalov. Pomáha pri tom masáž, laser, pulzné svetlo a ultrazvuk na zmiernenie bolesti. Neskôr je vhodná tiež trakcia a aplikácia rázovej vlny, prípadne kombinovaná elektroliečba. V treťom stupni je na mieste operácia a nevyhnutná rehabilitácia.

Na RTG sa nič neukázalo?

Pribúda porúch pleca, ktoré sú spôsobené nesprávnymi pohybovými návykmi. Tieto funkčné poruchy nemajú organický charakter, preto ich nemožno vidieť klasickými zobrazovacími technikami, ako je rtg., ultrazvuk, CT či magnetická rezonancia. Ortopédi ich diagnostikujú len klinickým vyšetrením, pri ktorom je nevyhnutný individuálny prístup.

Dajú sa funkčné bolesti liečiť?

Intenzívna bolesť vás prinúti hýbať sa inak. No vyradením jedného pohybového segmentu sa preťaží iný, ktorý jeho funkciu kompenzuje. Vzniká svalová nerovnováha, mení sa postavenie kĺbu, rozdelenie tlaku a záťaže na kĺby i okolité štruktúry. Funkčné poruchy pleca môžu byť príčina, ale aj následok nezvratných štrukturálnych zmien. Na rozdiel od nich sa však dajú liečiť. Odstraňuje ich takzvaná pohybová prevýchova.

► Čítajte aj: Vitamíny pre kosti hľadajte radšej v tržnici, ako v lekárni

 

Kosti

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť kĺbov ...viac
Autor: Lenka Štefánková, Veronika Daničová, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

včera
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

včera
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

včera
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

Chris Powell bol kedysi bezdomovcom. Ako sa z neho stal mág na chudnutie?

13.10.2019
Chris Powell (41), americký kondičný tréner a špecialista na premenu nešťastných obéznych ľudí na šťastných a štíhlych, opäť pomáha... Čítať viac
 
9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

9 dôležitých signálov, že nepijete dostatok vody a smäd to nie je!

11.10.2019
Ak máte niektorý z nich, ihneď sa choďte napiť. Príznaky netreba prehliadať, dehydratácia sa môže prejaviť kdekoľvek na tele. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Plece bolí aj zo srdca či žlčníka. Rady, ako sa zbaviť trápenia
Lenka Štefánková
Veronika Daničová
dab