predplatne
 

Pre niekoho to znie horšie ako smrť! Odborníčka radí: Ako sa dá prežiť ROZVOD?

30.11.2019

Rozvod je veľmi náročná životná situácia, ktorá so všetkými zakýva. Ak k nemu napriek všetkému dôjde, ako ho zvládnuť a v zdraví prežiť?

Vyskúšali ste všetko a napriek tomu je rozvod predo dvermi?

Vyskúšali ste všetko a napriek tomu je rozvod predo dvermi?Autor: Shutterstock

Rozvod. Príšerné slovo, ale niekedy to inak nejde. „Keď sú konflikty také vážne, že sa nedá vo vzťahu pokračovať, iné riešenie ako rozvod veľakrát ani neprichádza do úvahy,“ tvrdí psychologička Dagmar Šimkovicová z Via Clinic . Kým sa však začne skloňovať slovo rozvod, zvyčajne prejde niekoľko týždňov či mesiacov. „Určite nejde o stav, ktorý sa vyvinie v priebehu jedného dňa, a to napriek tvrdeniam mnohých rozvádzajúcich sa, že o blížiacom sa rozvode ani netušili,“ tvrdí odborníčka a dopĺňa, že existujú  signály, ktoré môžu potenciálny rozchod prezrádzať. „Problém je, že niekedy ich druhá strana nemusí vnímať, lebo nechce alebo partner ich podáva veľmi nezrozumiteľne. Blízky rozvod môže predznamenávať aj nezáujem o komunikáciu, príznakom však býva tiež to, že je zrazu iná. Buď sa objavia iné témy rozhovorov alebo partner zrazu o ne nejaví záujem,“ hovorí psychologička.

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí? 

Znakom toho, že sa deje niečo nevhodné, môže byť aj nečakaná všímavosť. Objaviť sa môže napríklad vtedy, keď si niekto z dvojice nájde známosť. Zmeniť sa zrazu môžu aj partnerove postoje. Tie však nemusia stopercentne signalizovať iba možný rozvod. „Ľudia sa vyvíjajú a môže sa prihodiť aj to, že jeden z manželov začal chodiť na terapie, lebo chce skvalitniť partnerské spolunažívanie. Iné správanie by bolo lepšie uvítať a nie ho zosmiešňovať či ironicky komentovať v štýle: Čo si vyviedol, že mi zrazu nosíš kvety? Môže to byť myslené naozaj dobre a bez postranných úmyslov,“ tvrdí odborníčka. 

Koľko šancí sa oplatí dať partnerovi? A kedy je aj jedna príliš?

Neostávajte sami

To, ako sa s rozvodom budete vyrovnávať, závisí aj od toho, kto podal žiadosť o rozvod. Je možné, že lepšie to bude zvládať iniciátor. „Nemusí to však byť ani vtedy jednoduchšie. Danému kroku väčšinou predchádza rozhodovanie a možná kríza. Ani toho, kto podáva žiadosť obvykle neminie, akurát, že si ňou prejde skôr ako opačná strana. Títo ľudia často v sebe spracovávajú napríklad pocit, že niekomu ublížia. Manželke, manželovi či deťom. V tom prípade sa často objavuje aj pocit zlyhania. Tu by som poradila jedno. Za takých okolností, nie je dobré hľadať vinníka v druhých, ale iba v sebe. Treba jednoducho prevziať zodpovednosť za to, že sa to deje a niekomu sa pravdepodobne ublíži,“ hovorí odborníčka.

Výskum: Aké hádky vzťah zocelia a ktoré témy sú tabu?

Vo fáze podania žiadosti o rozvod neostávajte samy. Najlepšie by bolo vyhľadať odborníka, a to hlavne vtedy, ak je druhou stranou agresor. Rozvádzať sa za takýchto okolností je náročné a aj nebezpečné. „Ak sa nejedná o taký prípad a človek napriek všetkému nechce vyhľadať odborníka, bolo by dobré vyžalovať sa niekomu blízkemu. Nie je totiž dobré držať túto ťažkú situáciu iba v sebe. Mohlo by to viesť k vzniku zdravotných problémov na psychickom podklade. Objaviť sa môže veľká únava alebo silný depresívny stav. Dotyčný je často v šoku, akoby si neuvedomoval, čo sa deje. Časom zrejme príde aj obdobie plaču. Niektorí sa vtedy vrhnú do práce, niekto chce byť sám a iní idú na PN – ku. To, či je to vhodný krok, sa ťažko paušálne posudzuje,“ hovorí psychologička.

10 otázok, ktoré sa oplatí položiť partnerovi. A bude to zábava  

Myslíte hlavne na deti

Vyskúšali ste všetko a napriek tomu je rozvod predo dvermi? „Ďalší postup závisí od toho, či sú vo vzťahu deti. Ak nie, rozvod býva jednoduchší, pretože sa riešia hlavne majetkové pomery. Mnohí sa bez problémov dohodnú a niektorí dokonca ostanú po rozvode kamaráti,“ hovorí odborníčka.  Keď sú ale v rozpadávajúcej sa rodine deti, mali by ste si splniť hlavne svoju rodičovskú povinnosť.


Foto: Shutterstock

„Partneri napriek všetkému musia fungovať naďalej ako otec a mama. Mali by sa v prvom rade dohodnúť na pravidlách, ako sa budú starať o potomkov. Čiže, u koho budú a  v akých intervaloch. V tomto prípade treba ale dať pozor na 2 extrémy. Nie je prospešné, keď po rozchode jeden z rodičov zrazu nejaví záujem o deti. Výnimkou je iba situácia, ak je partnerom tyran a kontakt s ním je pre dieťa nevhodný až škodlivý. Keď ale nejde o takúto hraničnú situáciu, je potrebné ostať s deťmi v kontakte aj po rozvode,“ radí odborníčka. Ďalší extrém, ktorý sa po rozvode môže objaviť je bránenie druhému partnerovi v styku s deťmi.

OTESTUJTE SA či je váš vzťah naozaj perspektívny

„Stáva sa, že niekedy je pocit hnevu a krivdy taký intenzívny, že jeden z rodičov môže mať doslova zastretý úsudok. Niektorí si dokonca myslia, že robia dobre. Nie je to ale správne a obvykle sú za tým iba nevysporiadané emócie voči partnerovi, ktorý odchádza. Deti to však vidia väčšinou inak. Napriek blížiacemu sa rozvodu sa obvykle chcú naďalej stretávať s oboma rodičmi, a to aj vtedy, keď jeden z nich bol pred rozvodom taký zaneprázdnený, že ho videli iba na fotkách. Vždy však vedeli, že sa domov vráti. To bolo pre nich dôležité. Bolo by však potrebné rešpektovať aj samotné dieťa, ktoré môže v jednotlivých vývinových štádiách tiež zmeniť svoj postoj a názor. Nie je nič neobvyklé, že sa zrazu chce vídať s rodičom, ktorého predtým odmietalo. Časté je to napríklad v období puberty,“ hovorí odborníčka. 

Spolu alebo osve? 

Podali ste žiadosť o rozvod a obávate sa, že sa u vás rozpúta druhá vojna Roseovcov? Okrem zadelenia si povinností o deti by ste si čo najskôr mali vyriešiť i otázku bývania. V prvé dni by nebolo dobré zotrvávať s partnerom v spoločnom byte. Kvôli vám obom, no hlavne kvôli deťom. V takom prípade reálne hrozia hádky a iné problémy, čo deti naozaj nepotrebujú vidieť. Už to, že sa rozvádzate ich určite poriadne trápi a musia sa s tým vysporiadať. „Žiaľ, niektorí partneri ostanú v spoločnom byte naschvál. Málokedy sa ľudia vedia rešpektovať v takej zložitej situácii, aby ju bez problémov zvládli,“ tvrdí psychologička. Ak to inak nejde a musíte spolu bývať, kým vás nerozvedú, snažte sa nevyhľadávať konflikty a zbytočne sa nehádajte.

Odtiaľ potiaľ! 3 kompromisy, ktoré vo vzťahu nerobte, zničia vás

„Určite je lepšie byť vecný a vyvarovať sa treba aj zneužívaniu detí na komunikáciu medzi partnermi. Nie je dobré byť ani ironický či uštipačný voči partnerovi. Nepôsobilo by to dobre ani na deti. Tie takéto poznámky o rodičoch nechcú za žiadnych okolností počuť. Tým je vždy lepšie reálne a pokojne vysvetliť situáciu a neventilovať si pred nimi emócie. Ak sa to deje, ľahko sa potom môže stať, že hoci sa napríklad mama roky sama starala  o deti, no nedávala si pozor na poznámky, ony toho môžu mať po čase dosť a nakoniec v puberte utečú k druhému partnerovi. Nie je to preto, žeby nemali rady matku, ale už nechcú počúvať zlostné poznámky na adresu odídeného otca,“ varuje odborníčka. 

Piliere pevného a šťastného vzťahu: Na čom stojí ten váš?

Autor: Adriana Konečná, lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

Váš príbeh: Petrin manžel mal šťastie, prasknutá aneuryzma môže mať fatálne následky

včera
Keď vám praskne v mozgu aneuryzma, vaše šance na prežitie závisia už len od rýchlosti zákroku a od toho, či sa dostanete k špičkovým odborníkom.... Čítať viac
 
Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

Vianočné upratovanie doprajte aj pračke, aby ste na sviatky neboli chorí!

13.12.2019
Ak nechcete, aby pranie vo vašej práčke znamenalo len vymáčanie bielizne v roztoku bohatom na baktérie a plesne, musíte ju dôkladne... Čítať viac
 
Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

Vypekáte na sviatky? Nevyhadzujte škrupiny z vajec! 10 tipov, ako ich najlepšie využiť

13.12.2019
Škrupín z vajec v tomto predvianočnom období máte isto viac ako dosť a isto zvyknú skončiť v koši. Ale vedeli ste, že sa dajú prakticky... Čítať viac
 
Varte spolu, budete si bližší

Varte spolu, budete si bližší

13.12.2019
Staré známe príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok. Mnohí s ním nesúhlasia, ale už od dávna sa s rodinou a priateľmi stretávame pri... Čítať viac
 
5 zaujímavostí o vašom tele: Prečo máte zimnicu, šediny či mravce v nohách?

5 zaujímavostí o vašom tele: Prečo máte zimnicu, šediny či mravce v nohách?

12.12.2019
Týkajú sa každého z vás, vnímate ich úplne prirodzene a ste zvyknutí, že sa s vašim telom občas dejú. Pýtali ste sa niekedy prečo? Ak ste... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pre niekoho to znie horšie ako smrť! Odborníčka radí: Ako sa dá prežiť ROZVOD?
Adriana Konečná
lsd