predplatne
 

Prekáža vám klíma v práci? Máte niekoľko možností, ako sa brániť. Chráni vás zákon!

08.09.2019

V rebríčku dôvodov, pre ktoré čerpajú Slováci péenky, sú už roky na popredných priečkach choroby svalovej a kostrovej sústavy. Zdravotné problémy často spúšťa aj klimatizácia.

Ak vám prekáža klíma na pracovisku, máte právo dohodnúť sa so zamestnávateľom.

Ak vám prekáža klíma na pracovisku, máte právo dohodnúť sa so zamestnávateľom.Autor: Shutterstock

Ak sedíte tak nešťastne, že vám klimatizácia ženie studený vzduch rovno na chrbát, máte právo sa ozvať. O tom, aké kritériá vrátane tepla, chladu či prúdenia vzduchu musia byť splnené, aby bolo na vašom pracovisku optimálne prostredie na výkon práce, hovorí viacero vyhlášok a zákonov. Žiaľ, prevažne dúfajú, že sa so zamestnávateľom dohodnete a niečo vymyslíte. Ak sa dá chladenie regulovať, skúste nájsť kompromis najprv s kolegami, kedy a ako silno ju zapínať. Prípadne skúste posunúť stôl, ak to ide.

Čítajte aj: Celý deň v klíme? Čo robiť, aby váš chrbát netrpel?

Zamestnávateľ musí či skôr môže?

Seklo vás a lekár pripustil, že to mohla zaviniť klimatizácia? „Bezpečnostné a zdravotné požiadavky na pracovisko, klimatizácia alebo mechanické vetranie musí zamestnávateľ zabezpečiť takým spôsobom, aby zamestnanci neboli vystavení prievanu, ktorý spôsobuje teplotnú nepohodu. Hovorí o tom osobitný predpis o ochrane zdravia záťažou a chladom pri práci,“ hovorí Marián Foltín z inšpektorátu práce.

Trvajte na tom, že chcete pracovný stôl inde, alebo žiadajte úpravu chladenia, aby vyhovovali vám aj ostatným v kancelárii. Zamestnávateľ zodpovedá za vašu bezpečnosť a zdravie. Mal by vám vyhovieť. Otázne je, či to je v jeho možnostiach.

Bolestivé následky klímy na vašu chrbticu: 7 zásad, ako im zabrániť

Budete sa sťažovať?

Máte dokonca právo žiadať si lepšiu kancelársku stoličku, kvalitnejší monitor či zmenu organizácie vášho pracovného stola. Zamestnávateľ vám môže, avšak nemusí vyhovieť. Ak ste presvedčený, že vás vykorisťuje viac, než je zdravé, a porušuje vaše práva, môžete podať podnet regionálnemu úradu verejného zdravotníctva alebo inšpektorátu práce.

Do tridsiatich dní majú tieto inštitúcie povinnosť situáciu na vašom pracovisku preveriť. Ak zistia porušenie niektorých predpisov, nariadia vášmu zamestnávateľovi nedostatky odstrániť. Samozrejme, nie každý prievan je dôvodom na podávanie podnetov a ani stoličku vám nenahradia kráľovským kreslom len preto, že sa ozvete.

11 tipov na zdravé ochladenie namiesto klímy. Vyhnete sa bolesti chrbtice

Je to choroba z povolania?

Pri problémoch s chrbticou to nie je samozrejmé, ani ak dvíhate v rámci pracovnej náplne ťažké predmety. „Zákonník práce hovorí, že za škodu spôsobenú chorobou z povolania zodpovedá zamestnávateľ. V prípade seknutia však ide o dlhodobé pôsobenie vonkajších vplyvov,“ uvažuje Foltín z inšpektorátu práce. Otázne je, či by posudkový lekár uznal bolesti chrbtice vypestované zo zlého sedenia alebo z vplyvu klímy ako chorobu z povolania.

Tou by bola vtedy, ak by výkon práce priamo súvisel s ofúknutím, čiže keby ste boli napríklad testovačom turbín. „Ak by posudkový lekár predsa len uznal, že ide o chorobu z povolania, zamestnávateľ vám musí uhradiť odškodné, a to v podobe úrazového príplatku alebo renty, jednorazového odškodného, zaplatenia rehabilitácie alebo nákladov spojených s liečením,“ objasňuje Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne.

Klíma sa vám zahryzne do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?

Zdravá rada

Základom úspechu je snaha dohodnúť sa – či už s kolegami, alebo so zamestnávateľom. Máte právo na zdravé pracovné prostredie, no to neznamená, že sa okolo vás vzduch ani nepohne. Kým „vyhráte“, vezmite si do práce sveter.

Klimatizácia ho takmer pripravila o kariéru. Z ofúknutia sa hudobník zotavoval roky

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

Boľavý zub ohrozuje 7 dôležitých orgánov. Kedy si koledujete o vážny problém?

dnes
Odkladáte návštevu stomatológa, lebo viete, že bolesť z prerezávajúceho sa zuba múdrosti prejde ako naposledy? Možno máte oveľa... Čítať viac
 
Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

včera
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

včera
Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku. Čítať viac
 
Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

15.09.2019
Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať. Čítať viac
 
10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

14.09.2019
Ak viete zistiť, čo vám vyvolalo bolesť hlavy, môžete sa jej nabudúce vyhnúť, alebo zvoliť rýchlu pomoc. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekáža vám klíma v práci? Máte niekoľko možností, ako sa brániť. Chráni vás zákon!
Nina Haceková