predplatne
 

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty

22.10.2019

Nadmerná telesná hmotnosť mení štruktúru dýchacích ciest a zužuje ich. Najnovšie zistenia menia pohľad na obezitu.

Priveľa jedla škodí. Tuk upchá nielen cievy, ale aj pľúca a spôsobí v nich vážne zmeny.

Priveľa jedla škodí. Tuk upchá nielen cievy, ale aj pľúca a spôsobí v nich vážne zmeny.Autor: Shutterstock

S kilami navyše prichádzajú aj mnohé zdravotné problémy, ktoré sú všeobecne známe. Napríklad tukové usadeniny v cievach môžu vážne ohroziť srdce. Vedci však prišli so zisteniami, ktoré po prvýkrát spájajú nadváhu s hromadením tuku v pľúcach. Hoci sa doteraz predpokladalo, že ťažkosti s dýchaním majú obézni ľudia z dôvodu vonkajšieho tlaku telesného tuku na pľúca, vďaka austrálskym výskumníkom už vieme, že to môže byť aj inak. 

Čítajte aj: Známa ako tichý zabijak. 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Objav je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že sa doteraz neuvažovalo o hromadení tuku v dýchacích cestách, odborníci tvrdia, že tieto tukové usadeniny vyvolávajú zápal a menia normálnu štruktúru tkanív, z čoho môžu vznikať rôzne ochorenia. Zistenia potom dali do priamej súvislosti s astmou, ktorá sa často objavuje práve u ľudí s kilami navyše.    

Príliš veľa

Bádatelia k záveru, ktorý mení doterajšie predstavy o nadváhe a obezite, dospeli vďaka analýze vzoriek pľúc 52 ľudí. Z nich 16 zomrelo na astmu, 21 malo astmu, ale príčina smrti bola iná a 15 zomrelých nikdy nemalo príznaky astmy. Výsledky pitiev jasne odhalili viditeľnú súvislosť obsahu tuku v pľúcach s telesnou hmotnosťou. Čím bol index BMI vyšší, tým väčšie množstvo tuku v pľúcnych tkanivách našli. 

 

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Kvôli hranolčekom a čipsom

„Zistili sme, že nadbytočný tuk sa hromadí v stenách dýchacích ciest, kde zaberá priestor a zdá sa, že v pľúcach zvyšuje zápal. Myslíme si, že toto spôsobuje zužovanie dýchacích ciest, čo obmedzuje prúdenie vzduchu dovnútra a von z pľúc a môže to prinajmenšom sčasti vysvetliť zhoršené symptómy astmy,“ uviedol doktor Peter Noble z University of Western Australia v Perthe, ktorý na štúdii pracoval. 

Zásadný význam

Elizabeth Sapey, predsedníčka vedeckého výboru British Thoracic Society, uviedla, že to bolo po prvýkrát, kedy sa ukázalo, že telesná hmotnosť ovplyvňuje štruktúru dýchacích ciest v pľúcach. „Vzhľadom na zvyšujúci sa výskyt obezity by táto štúdia mohla mať zásadný význam, pretože nám pomáha pochopiť, prečo je astma častým zdravotným problémom a umožní nám hľadať nové spôsoby, ako zlepšiť liečbu tohto respiračného ochorenia,“ uviedla.

Srdcové zlyhávanie si dlho nevšimnete. 7 rád pomôže predísť infarktu

Ďalšie bádanie

Nový objav prináša ďalší presvedčivý argument na to, prečo si udržať telesnú hmotnosti v rozumných medziach. Isté je, že potrebujeme lepšie porozumieť obezite a jej následkom, ako aj nájsť lepšie spôsoby na riešenie, a to rýchlo. Do roku 2025 sa totiž odhaduje, že 18 % mužov a 21 % žien na celom svete bude trpieť obezitou. 

Ďalšou otázkou je, či sa účinky s úbytkom hmotnosti môžu zvrátiť - napríklad či by sa pri pravidelnom cvičení a zdravej výžive hladina tukov v pľúcach začala znižovať. Podľa expertov by preto bolo zaujímavé zistiť, či pri strate hmotnosti nastane opačný zlepšujúci efekt. Na to je však potrebný ďalší výskum.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

Je menšie zlo pre naše zdravie e-cigareta alebo radšej klasická?

dnes
Správy o úmrtiach spôsobených fajčením elektronických cigariet V USA a dokonca už aj v Európe mnohých zneisťujú. Tínedžeri aj dospelí... Čítať viac
 
Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

Neuveriteľné! Toto dokáže vaše telo: Uvariť vodu, rozpustiť vodný kameň?! Žiaden problém

včera
Že vraj obyčajní ľudia?! Kdeže. Naše telo je neuveriteľne dokonalý „stroj“, ktorý je vyladený do najmenších detailov. Často ani netušíte,... Čítať viac
 
Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

Poznajú recept na šťastné manželstvo? 25-ročný vekový rozdiel a 20 rokov spolu

včera
Spoločne preskákali závažné ochorenie a prekonali nejednu krízu. Herecké manželstvo môže byť pre mnohých inšpiráciou. Aký recept... Čítať viac
 
10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

10 vecí, o ktorých ste netušili, že môžu spustiť rakovinu pľúc. Stretávate sa s nimi bežne

19.11.2019
Spúšťačom vážneho ochorenia dokážu byť na pohľad aj banality. Viete, čo vám škodí? Čítať viac
 
A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

A je to tu, elektronické cigarety zabíjajú už aj v Európe! 18-ročnému mladíkovi zlyhali pľúca

18.11.2019
„Bol to silný chlapec. Počas jedného týždňa som však videl, ako sa z neho stala troska,“ povedal otec zosnulého mladíka, ktorému sa... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty
nh