predplatne
 

Príbeh: Bol zmätený a desil rodinu. Testy z krvi alarmovali nebezpečný stav

06.12.2018

Mal 30 rokov, keď sa mu to stalo prvý raz. Jediné, čo vedel zdesenej manželke povedať, bolo, že vidí zahmlene.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

O pol hodiny sa zmätený chlapík spamätal a opäť sa správal normálne. Jack z amerického Bostonu často bezcieľne blúdil po dome. Nedokázal kontrolovať pohyby rúk a hovoril nezmysly. Dlho nikto netušil, prečo.

Mátoha v dome

Po 4 rokoch sa epizódy začali opakovať. Najprv raz, dva razy do roka, neskôr sa vracali každé 2 až 4 týždne. Jack pracoval ako hasič, preto svoje problémy pripisoval stresu. Nemal pocit, že treba ísť k lekárovi. Na žiadnu z príhod si nepamätal, dozvedel sa o nich vždy až od manželky.

Čítajte: Bývate medzi 13. až 16. hodinou malátni? V tomto čase je to príznak choroby!

Raz ho úplne vyviedlo z miery dcérkine ochorenie. Mátožil po dome, z jeho úst vychádzali nezmysly, nekontrolovane mu mykalo rukami. Trochu sa upokojil, až keď sa navečeral. Práve vtedy bol v rodine na návšteve kolega z práce. Kamarátovo správanie ho šokovalo. Ako správny hasič dlho nerozmýšľal a konal. Zaviezol Jacka na centrálny príjem do Všeobecnej Bostonskej nemocnice. Aj tu pôsobil Jack zmätene a podráždene. Vedel, ako sa volá a kde je, nevedel však, aký je deň. Jeho pozornosť, sústredenosť, spomienky a abstraktné myslenie boli znížené. Mal mierne zvýšený krvný tlak, ale teplota, pulz a frekvencia dýchania boli normálne.

Záhadný zabijak: Herečka alergická aj na vlastnú rodinu. Príčina nikomu ani nenapadla!  

Veľa inzulínu, málo cukru

Lekári pátrali po jeho chorobách a neduhoch. Zistili, že neužíval žiadne lieky ani drogy, už 14 rokov nefajčil. Pred 13-timi rokmi ho operovali, lebo mal chronický zápal pažeráka. O 2 roky ho operovali znovu, tento raz pre bodné poranenie v oblasti brucha. Mohli však tieto problémy spôsobiť jeho nezvyčajné správanie?

Odborníci boli presvedčení, že nie, preto hľadali ďalšie možné príčiny čudného správania. Prvú nádejnú stopu našli v jeho krvných testoch. Zvýšená hodnota C -reaktívneho proteínu poukazovala na zápal v tele. Horšie to však bolo s veľmi nízkou hladinou cukru v krvi, ktorá signalizovala, že mozgovým bunkám sa nedostáva dostatok výživy. To je veľmi nebezpečný stav, ktorý môže poškodiť srdcovo-cievny systém. Pacient môže dokonca upadnúť do kómy.

Autoimunitné ochorenie či pankreas?

Keď lekári podali Jackovi do žily infúziu s cukrovým roztokom, hladina jeho cukru sa rýchlo zvýšila. Chceli zistiť, prečo sa u neho tieto stavy opakujú a majú za následok nepríčetné správanie. Uvažovali, či málo cukru môže signalizovať vážne ochorenia, napríklad zlyhanie pečene alebo obličiek. Tieto diagnózy sa však nepotvrdili. Rozmýšľali, či za príznakmi nie je Jackova snaha zhodiť pár kíl, ale pacient mal normálnu hmotnosť a v minulých rokoch nechudol. Znížená hladina cukru v krvi mohla znamenať aj zvýšenú konzumáciu alkoholu, ale ani táto príčina sa nepotvrdila.

Ženy verzus muži: Takto na vás účinkujú alkoholické drinky


Bez glukózy by sme boli stratení. Zdroj foto v texte: Shutterstock

Napokon došli k záveru, že pravdepodobne nie je niečo v poriadku s inzulínom v jeho tele. Tento hormón, ktorý produkuje podžalúdková žľaza, teda pankreas, sa sa stará o to, aby svalové a tukové bunky prijímali z krvného obehu cukor. Ak pankreas z nejakej príčiny vyplaví inzulín vo väčšej miere, ako by mal, hladina cukru v krvi klesne. Nekontrolovanú produkciu inzulínu môže spôsobovať autoimunitné ochorenie alebo nezhubný nádor v podžalúdkovej žľaze.

Čítajte: Bolesti brucha? Zápal pankreasu začína nenápadne, no ide vám o život!

Odhalil ho až ultrazvuk!

Aby odborníci zistili, o čo v Jackovom prípade skutočne ide, nariadili mu hladovku. Po šiestich hodinách mu cukor extrémne klesol a jeho stav sa zhoršil natoľko, že museli hladovku zrušiť. Keďže však nič neukazovalo na autoimunitné ochorenie, zamerali sa na nezhubný nádor. Spravili pacientovi počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu, ale tie im v tomto prípade veľmi nepomohli. Prítomnosť nádoru v pankrease odhalil až ultrazvuk. Tkanivové vzorky neskôr potvrdili, že Jack má inzulinóm, nezhubný nádor v pankrease, ktorý sa viac vyskytuje u žien a skôr u pacientov nad 50 rokov. Prečo narástol práve jemu, lekári nevedeli vysvetliť.

Chirurgovia tumor odstránili a pacient sa rýchlo zotavil. Hladina cukru v jeho krvi sa konečne vyšplhala na normálne hodnoty a chaotické správanie sa stratilo. O pár dní ho z kliniky prepustili. Pacient však musí rátať s tým, že inzulinóm v ďalších rokoch môže novu narásť. Lekári zo Všeobecnej Bostonskej nemocnice o prípade referovali v odbornom časopise The New England Journal of Medicine.

Hnevá vás trávenie? V aktuálnom čísle časopisu Zdravie nájdete veľkú tému o problémoch s pankreasom a žlčníkom. Čítajte aj pravdu o cukre a jeho náhradách! Práve v predaji

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chcete zastaviť bolesť chrbta tabletkou? Môže sa vám to vypomstiť

Chcete zastaviť bolesť chrbta tabletkou? Môže sa vám to vypomstiť

dnes
Kedy ste si dali naposledy niečo proti bolesti chrbta, zubov alebo kŕčom v bruchu? Na to, aby ste si zničili dôležité orgány, stačí oveľa... Čítať viac
 
Večerný ANTISTRES za 10 minút: Pocítite úľavu a nebude vás bolieť ani hlava

Večerný ANTISTRES za 10 minút: Pocítite úľavu a nebude vás bolieť ani hlava

včera
Napätie sa podpíše pod držanie tela. Všimli ste si, že podvedome ťaháte ramená vpred? Ak sa neuvoľníte, môžete skončiť s bolesťami... Čítať viac
 
Tento orgán si práve teraz žiada viac pozornosti! Potom vás už bude poslúchať celý rok

Tento orgán si práve teraz žiada viac pozornosti! Potom vás už bude poslúchať celý rok

včera
Ak sa v marci budete trochu viac sústrediť na istý tráviaci orgán a na to, ako mu ulahodiť, mal by dobre pracovať a poslúchať po celý zvyšok... Čítať viac
 
Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

20.03.2019
Vyšší či dokonca vysoký tlak si vôbec nemusíme uvedomovať, no na naše zdravie má nedozierne dopady. Negatívne. Ako ho znížiť bez liekov?... Čítať viac
 
Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

Máte unavené a podráždené oči? Vieme, čo Vám pomôže!

20.03.2019
Zrak, sluch, hmat, čuch a chuť. 5 vnemov, ktoré človek má. Ktorý z týchto vnemov je pre Vás ten, ktorý by Vám chýbal najviac? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Príbeh: Bol zmätený a desil rodinu. Testy z krvi alarmovali nebezpečný stav
Adriana Fábryová