predplatne
 
Zdravie

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo

01.04.2020

Na dezinfikovanie domácnosti aj svojich rúk nepotrebujete nič iné, len obyčajné mydlo. Funguje proti SARS-CoV-2 perfektne, tvrdí profesor chémie Palli Thordarson.

Klasické mydlo potrebujú nielen vaše ruky, pomôže vyčistiť od vírusov aj celú domácnosť.

Klasické mydlo potrebujú nielen vaše ruky, pomôže vyčistiť od vírusov aj celú domácnosť.Autor: Shutterstock

Na dezinfekciu prakticky všetkých povrchov v domácnosti, z ktorých chcete odstrániť prípadné koronovírusy SARS-CoV-2, vám úplne najlepšie poslúži mydlo, respektíve mydlový či „jarový“ roztok. Mydlo je dokonca spoľahlivejšie ako síce účinné, ale zbytočne drahé a často aj nedostupné dezinfekčné prípravky či 60-percentný alkohol. Ako to funguje vysvetľuje Palli Thordarson, profesor chémie z University of New South Wales v Austrálii.

Princíp fungovania mydla

Ide o to, že mydlová voda vírus prakticky rozloží. „Mydlo funguje ako demolačný tým, ktorý rozoberie budovu na tehly a poodnáša ich,“ vysvetľuje pre laikov profesor chémie. Trochu zložitejšie vysvetlenie je také, že mydlo sa skladá z molekúl, ktorých jeden koniec je priťahovaný vodou a odpudzovaný tukmi a bielkovinami, a druhý koniec je naopak priťahovaný tukmi a odpudzovaný vodou. 

Ako predĺžiť použiteľnosť rúška? Čím ho dezinfikovať, ak nemáte prístup k pračke?

Predstavte si vodu do ktorej nalejete trochu oleja. Olej vytvorí na hladine mastný kruh. Ak teraz do vody pridáte saponát či mydlo a zamiešate, olejová mapa sa rozloží na množstvo malých mastných kúskov. Stane sa to preto, že olej najprv pritiahne mydlové molekuly koncom, ktorý miluje tuky, no následne druhý koniec mydlovej molekuly vtiahne do olejovej mapy aj vodu. Takto sa z jednej olejovej škvrny stanú v mydlovej vode jednotlivé olejové čiastočky, pričom každá je obklopená mydlovou vodou. 

Koronavírus: Po príchode domov sa radšej prezlečte a šaty čím skôr vyperte

Mydlo naruší obal vírusu a ten sa rozpadne

Veľmi podobné je to s koronavírusom, ktorý tvorí RNA obklopená tukom a bielkovinami. Thordarson nazýva vírus „tukovou guľkou nano-veľkosti“. No bez ohľadu na veľkosť, respektíve malosť vírusu, je mydlo jeho nepriateľom, ktorý ho dokáže rozbiť a zneškodniť.

Mydlo funguje na vírus asi ako páčidlo. Začne v ňom všetko od seba oddeľovať. Jedna strana molekuly mydla - tá, ktorá je priťahovaná tukom, si prebúra cestu do tukovej a proteínovej vrstvy vírusu. Našťastie, chemické väzby, ktoré držia vírus spolu, nie sú príliš silné, takže tento prienik stačí na prelomenie vírusového plášťa. Vírus sa roztrhne a rozpadne," hovorí chemik. A aj keď mydlo nemusí pri umývaní zničiť každý jeden vírus, zvyšných sa vďaka mydlu a vode zbavíte tiež, pretože odplávajú z rúk spolu so zmytou mastnotou alebo nečistotami, na ktorých sa mohli držať. 

Koronavírus: Nemocnice hľadajú dobrovoľníkov z radov medikov

Mydlo musí „bojovať“ aspoň 20 sekúnd

Pozor, toto všetko chvíľu trvá, preto je nutné umývať si ruky mydlom minimálne 20 sekúnd, radšej však 40 až 60 sekúnd, ako odporúča náš úrad verejného zdravotníctva. Je to preto, že pokožka nie je hladká a vírusy sú aj v záhyboch a malých nerovnostiach kože. Tam všade je dobré, aby sa mydlová voda dostala a mohla vykonať svoju deštrukčnú úlohu – zničiť vírus. „Mydlo brutálnym hrdinským spôsobom rozbíja a ničí vírusy. Je to skoro ako Avengers, ale lepšie. Pretože je to skutočné a môže to pomôcť zastaviť šírenie vírusov,“ usmieva sa austrálsky chemik, profesor Palli Thordarson.

Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu fungujú veľmi podobne, no na jednej strane nemusia byť dostatočne koncentrované, aspoň 60-percentné, najmä ak máte vlhké či spotené ruky, čo alkohol rozriedi, na druhej strane gél nemusí zbaviť vaše ruky aj mastnoty, ktorá je pre vírusy dobrým úkrytom. 

Nedostali ste v lekárni všetky vitamíny? Orechy väčšinu nahradia, ako ich správne jesť?

V Izraeli odporúčajú mydlo na všetko

V Izraeli dokonca oficiálne obyvateľom odporúčajú dezinfikovať si kľučky na dverách, vypínače, ako aj klávesnice počítačov či mobily mydlovou vodou či vodou s rozpusteným prípravkom na umývanie riadu. Samozrejme, počítače, mobily a podobne len opatrne, hubkou navlhčenou saponátom. 

10 chýb, ktoré robíte v hygiene aj vy. Tieto nevinné zlozvyky ohrozujú zdravie

Veľa zaujímavých článkov nielen o koronavíruse nájdete v aprílovom Zdraví. Práve v predaji!

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

včera
Vytvorili sme svet, ktorý sa zrúti ako domček z karát, ak sa stane to, čo sa stalo, hovorí o pandémii Jozef Mihališin (39). Mužov po celom... Čítať viac
 
5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

26.05.2020
Nie každý zlozvyk je vyslovene zlý. Niektoré vám pomôžu posilniť imunitu, iné spaľujú kalórie za vás a ďalšie vás udržia pri zdravom... Čítať viac
 
Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

26.05.2020
Život sa pomaličky vracia do normálu, ale aj napriek tomu sa treba správať zodpovedne. Prvotný stres možno opadol, ale začať môže aj... Čítať viac
 
7 spôsobov proti chrápaniu. Od bizarností až po tlakovú masku

7 spôsobov proti chrápaniu. Od bizarností až po tlakovú masku

25.05.2020
Každý z nás občas chrápe, ale chronické chrápanie môže mať zničujúce dôsledky na naše zdravie a vzťah. Čítať viac
 
Bezvedomie alebo mdloba. Viete ako podať prvú pomoc? Radí záchranár

Bezvedomie alebo mdloba. Viete ako podať prvú pomoc? Radí záchranár

24.05.2020
Nastúpiť môže pozvoľna i náhle. Pri každom bezvedomí musíte urobiť dva základné kroky. Klasickým mdlobám však môžete predísť.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo
Martina Palovčíková