predplatne
 

Psychologička radí: Ako si nájsť priateľov v dospelosti?

29.01.2018

Po tridsiatke už nefunguje to, čo fungovalo na pieskovisku a nájsť si priateľov je zložitejšie, ale dá sa to! Veď priatelia na vás čakajú za každým rohom.

Niekedy stačí len napísať na sociálnu sieť výzvu, či s vami nechce ísť niekto na kávu.

Niekedy stačí len napísať na sociálnu sieť výzvu, či s vami nechce ísť niekto na kávu.Autor: Shutterstock

Rozmýšľate, kam sa podeli všetci vaši priatelia? Najmä, keď zrazu máte chvíľu času a chceli by ste vybehnúť do kina alebo sa len s niekým porozprávať pri šálke kávy. Odsťahovať sa z rodného mesta je podľa psychoterapeutky PhDr. Alice Terkovej jedna z najčastejších situácií, keď pocítime potrebu hľadať si nových priateľov. „Rovnako ťažké to majú aj tí, ktorí odídu na pár rokov za prácou do zahraničia a potom sa vrátia domov. Ľudia, s ktorými sa kedysi kamarátili, majú nové okruhy priateľov,“ vysvetľuje odborníčka.

Bez partnera a bez deti

Ešte horšie to majú podľa Alice Terkovej tí, ktorí sú bez partnera a ich kamaráti si už založili rodiny. Inštinktívne totiž vyhľadávajú ľudí, ktorí majú takisto partnerov a deti.
„Neznamená to, že sa s nimi nemôžete priateliť, ale prirodzene nebudú mať čas v piatok večer a cez víkendy,“ konštatuje psychoterapeutka. A to je dôvod nájsť si takých priateľov, ako ste vy.

„Ľady sa začnú lámať po tridsiatke. To je čas, keď si drvivá väčšina ľudí zakladá rodiny a tá zvyšná časť sa venuje kariére. Tí, čo sa snažia spojiť obe časti dokopy, obyčajne majú na kamarátov ešte menej času. V tomto veku už máme svoje priority a stojíme si za nimi. Aj preto sa mnoho priateľstiev rozplynie,“ myslí si odborníčka.

• Priateľstvo nadovšetko. V tomto vám prospieva viac než rodina

Ideme na kávu

V dospelosti už, bohužiaľ, nefunguje to, čo fungovalo na pieskovisku: Ty sa mi páčiš, budeme sa spolu hrať. „Aj keď to poviete jazykom dospelých, teda nepôjdeš so mnou na kávu? U celkom cudzieho človeka to vyvolá skôr podozrenie,“ myslí si doktorka. Na nových priateľov ľahšie premeníte ľudí, ktorých stretávate: kolegov, susedov, tých, ktorých vídavate vo fitnescentre alebo pri prechádzke so psom.

„Všetci títo majú s vami niečo spoločné, čo môžete využiť na začiatok rozhovoru. Ak medzi nimi nie je nikto, kto sa vám pozdáva, začnite si budúcich kamarátov aktívne vyhľadávať na základe toho, čo vás baví. Najjednoduchšie je prihlásiť sa do kurzu,“ myslí si psychoterapeutka. Zároveň však pridáva tip, aby ste dali šancu aj ľuďom, ktorých poznáte. „Nemôžete vedieť, či niekto nie je v situácii, v akej ste vy. Niekedy stačí len napísať na sociálnu sieť výzvu, či s vami nechce ísť večer niekto do kina.“

• Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo

Skúste to cez deti

Aj dvojice s deťmi môžu cítiť, že sa od priateľov na míle vzdialili. „Najmä ženy na materskej bývajú odstrihnuté od kamarátok, ak tie ešte nemajú deti. Ak sa vám nepodarí zoznámiť sa s niekým priamo na ihrisku, zoberte deti na kurz plávania alebo na kreatívny krúžok. Už sa organizujú takmer všade,“ hovorí Alica Terková.

Ak sa práve vo vašom meste či v obci nič podobné nedeje, začnite s tým práve vy! Aj dobrovoľníctvo je dobrý spôsob, ako si nájsť priateľov. „Stačí dať na pár vchodov v okolí výzvu na upratovanie alebo na zveľaďovanie ihriska a vždy sa pár dušičiek chytí. Priatelia na vás čakajú za každým rohom,“ myslí si doktorka Terková.

• Máte svoju bublinu? Ak sa príliš uzavriete, prevalcuje vás agresivita

Kam patríte?

Sociologička Janice McCabeová rozdeľuje ľudí podľa toho, aké priateľstvá nadväzujú.
Klbkári majú meno podľa pevne navinutého klbka. Majú veľa priateľov a všetci sa navzájom poznajú.
Škatuľkovači delia svojich priateľov do okruhov podľa toho, či ich poznajú z práce, zo školy, z dvora, hrávajú spolu bowling... Priatelia z rôznych sfér sa navzájom nepoznajú.
Ochutnávači majú niekoľko priateľov, vždy sa s nimi stretávajú osamote. Nevyhľadávajú veľké skupiny.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Obmedzenia v Bratislave vplývajú na zdravie. Čomu sa v meste vyhýbať?

Obmedzenia v Bratislave vplývajú na zdravie. Čomu sa v meste vyhýbať?

dnes
Zahustenie dopravy neznamená len vyšší stres vodičov, ale aj emisie a celkové zhoršenie kvality ovzdušia. A to potrvá pomerne dlhý... Čítať viac
 
Karl Lagerfeld (†85): Tajomstvo o jeho chorobe je vonku! Opäť ten tichý zabijak!?

Karl Lagerfeld (†85): Tajomstvo o jeho chorobe je vonku! Opäť ten tichý zabijak!?

včera
Módna spoločnosť ospravedlňovala nezvyklé absencie Karla Lagerfelda na posledných dvoch prehliadkach v Paríži únavou. Týždne... Čítať viac
 
Vytláčate si vyrážky? Neriskujete len zápal! Zvoľte správny postup

Vytláčate si vyrážky? Neriskujete len zápal! Zvoľte správny postup

18.02.2019
Ustavičné stláčanie zapáleného ložiska nič nevyrieši. Skôr zhorší. Počkajte, ako sa vyrážka vyvinie. Veľa napovie jej hlavička.... Čítať viac
 
Odhaľte svoj vnútorný čas. Posunutý o 2 hodiny vinníkom vašej nadváhy i cukrovky

Odhaľte svoj vnútorný čas. Posunutý o 2 hodiny vinníkom vašej nadváhy i cukrovky

17.02.2019
Je vaše telo o hodinu pozadu? Zarábate si na cukrovku, infarkt i rakovinu. Prestavte si budík. Čítať viac
 
Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

16.02.2019
Platničky sa vekom stenčujú a vysychajú. V tridsiatke už máloktorá platnička nevykazuje znaky starnutia. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Psychologička radí: Ako si nájsť priateľov v dospelosti?
Lenka Štefánková