predplatne
 

Radí architekt: Je vám doma horúco? Máte aj iné možnosti ako klímu

23.07.2018

Máte doma skleník? Dajte si bývanie zatepliť a neotvárajte okná. Všade teplo, doma naj.

Kúpili ste si klimatizáciu alebo o nej uvažujete? Zvážte aj svetovú stranu, na ktorú máte orientovaný byt či dom.

Kúpili ste si klimatizáciu alebo o nej uvažujete? Zvážte aj svetovú stranu, na ktorú máte orientovaný byt či dom. Autor: Shutterstock

Vonku zúria tropické teploty. Čo spravíte, aby ste sa vnútri neuvarili vo vlastnej šťave? Pustíte si klimatizáciu, ak ju máte. Ak nie, dáte si ju nainštalovať. „Chladiaca technika zvyšuje komfort v byte či v dome, je to však najdrahšie, najmenej ekologické a najnezdravšie riešenie,“ upozorňuje Ing. arch. Ladislav Slabey z architektonického ateliéru v Záhorskej Bystrici.

Dobrá či zlá?

Keď ju máte zapnutú nonstop, výrazne zaťažujete svoju peňaženku aj životné prostredie. V júli a auguste rapídne stúpa spotreba elektrickej energie používanej na ochladzovanie. V budúcnosti dokonca dosiahne úroveň spotreby v zimných mesiacoch, keď sa využíva na kúrenie. Okrem toho, väčšina ľudí nevie klimatizáciu správne používať a nestará sa o čistenie a výmenu filtrov. Dôsledkom sú prechladnutia, infekcie, alergie, chronické bolesti hlavy, kĺbov a chrbtice. Najviac pociťujú problémy starší ľudia a deti.

„Najhoršie je, keď chcete klimatizáciou riešiť horúčavy v nezateplenom dome či paneláku so starými oknami a s južnou orientáciou. Ak si sedačku s televízorom umiestnite pod okno, nečudujte sa, že sa celé leto kúpete v pote,“ krúti hlavou architekt. Už lepšie sú na tom staré murované domy a bytovky s hrubými múrmi a vysokými stropmi, ktoré fungujú ako prirodzená izolácia. Zvonka neprepustia teplo a chlad držia dnu. Takých budov je však na Slovensku oveľa menej ako rodinných domov a sídlisk z čias socializmu.

Čítajte tipy, ako ľahšie zniesť letnú horúčavu

Vysnívaný juh

Ideálne riešenie je myslieť na letné teploty už pri projektovaní rodinného či bytového domu alebo pri ich rekonštrukcii. Investor aj projektant by mali v prvom rade uvažovať o orientácii budovy a správnom rozmiestnení miestností v interiéri.

„Myslíme si, že najlepšie je všetko orientovať na juh. Pritom ideálna orientácia miestností bytu je na východ a západ v závislosti od ich funkcie. Samozrejme, nie vždy sa tieto požiadavky dajú zrealizovať. Južná fasáda by mala byť navrhnutá tak, aby v zime akumulovala teplo a v lete bola chránená proti slnku. Severná fasáda obytných miestností by mala byť čo najmenšia a ideálne bez okien. Spálne by mali byť orientované na východ a obývacie izby na západ,“ radí odborník.

Je vám teplo? Zateplite!

Okrem orientácie treba rozmýšľať aj nad vhodnými materiálmi na fasádu a strechu. „Mali by teplo zo slnečných lúčov odrážať, nie zbierať. V lete sa vám najviac vypomstí strecha s plechovou krytinou.“

Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý sa oplatí myslieť, je kvalitná tepelná izolácia. Zateplenie je zavádzajúci pojem. Ľudia si ho väčšinou spájajú so zimou. Vedia, že bráni úniku tepla smerom von. Zateplenie je však rovnako osožné aj v lete, stará sa o to, aby slnečné lúče nerozpálili konštrukcie stavby. V starších domoch so sedlovou strechou býva kameňom úrazu najmä zle zateplené podkrovie. Hotovou katastrofou je aj nezateplený panelák. Keď sa doň v auguste oprie slnko, máte v ňom peklo. „Ak je vám teplo, dajte si obydlie ‚zatepliť‘,“ radí odborník.

Peklo za oknom

Pre tepelnú pohodu v lete je dôležitá aj vzduchotechnika. „Ak sa už rozhodnete používať klimatizáciu, vyberajte si energetickú triedu A,“ odporúča Ladislav Slabey. Vychytávkou posledných rokov sú chladené stropy.

Zdroj foto v texte: Shutterstock

„Fungujú podobne ako podlahové kúrenie, ale namiesto tepla sálajú chlad. Skrývajú sa v stropnom podhľade, prípadne v stenách. Ide o systém rúrok, naplnených chladiacim médiom. „Ich výhodou je, že nenastáva prievan, chladí sa rovnomerne celá plocha stropu, nevíri sa prach a roztoče, čo je dôležité pre alergikov, a šetrí sa energia.“

Do tieňa! 7 x ako sa doma ochrániť pred slnkom a teplom

Zdravá rada

Klimatizáciu nepúšťajte počas spánku, zapnite ju nejaký čas pred odchodom do postele, nechajte miestnosť ochladiť a potom ju vypnite. Prípadne ju tak naprogramujte. Okná ostávajú stále zatvorené. Podobne postupujte aj v detských izbách. Ochlaďte ich predtým, ako do nich vstúpia deti.

Radí architekt: Hluční susedia, hluk zvonku. Čo robiť, aby ste neprišli o nervy?

Autor: Adriana Fábryová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

včera
Hrubé závesy vám nepomôžu. Mesiac v splne mení kvalitu spánku, potvrdili vedci. Čítať viac
 
Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

Pobolievajú vás kríže? Možno sú vaše stavce len smädné

22.09.2018
Chrbticu môžete trápiť nielen dlhým sedením či nevhodným zdvíhaním ťažkých krabíc, ale i nedostatočný pitným režimom. Kedy ste naposledy... Čítať viac
 
Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

Neviete vyplniť poštovú poukážku? 10 najčastejších príznakov Alzheimera

21.09.2018
Vyššie vzdelanie je výbornou prevenciou pred vznikom Alzheimerovej choroby. Napriek tomu ochorenie ohrozuje najmä tých, ktorí... Čítať viac
 
Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

19.09.2018
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Radí architekt: Je vám doma horúco? Máte aj iné možnosti ako klímu
Adriana Fábryová
bd