predplatne
 

Radšej zlý vzťah ako žiaden? TOTO by ste o láske mali vedieť

11.07.2018

Zaľúbenie je skutočný balzam na dušu. Čo však, keď sa to začne kaziť? Poznáte najčastejšie dôvody na rozchod? A oplatí sa hľadať šťastie inde?

Zamilovanosť povzbudí srdce a cievy.

Zamilovanosť povzbudí srdce a cievy. Autor: Shutterstock

Ak nemáte práve po boku žiadneho partnera, využite leto a rýchlo sa po nejakom poobzerajte. Naozaj sa to oplatí! Pevný partnerský zväzok vám dokonca zabezpečí lepšie zdravie! Vedci to potvrdzujú už celé desaťročia. Zamilovanosť je pre srdcovo-cievny systém osožnejšia ako pobyt v kúpeloch. Najmä pri prvých schôdzkach výrazne stúpa produkcia hormónov šťastia. Veľká zamilovanosť sa rovná zaslepenosti a podľa vedcov trvá šesť mesiacov a potom si začnete všímať, dôvody na rozchod. 

To je dôvod na rozchod!

Nevera, alkoholizmus, domáce násilie a neschopnosť komunikovať sú štyri najbežnejšie dôvody rozpadu partnerských vzťahov. Ale poznáte aj piaty? Pozor, je naozaj závažný! Predstavte si, že máte psa a váš partner či partnerka alergiu naň. Nie fyzickú, psychickú. Neznáša ho a vy to beriete osobne, lebo ak miluje vás, musí aj vašu mačku, rybičky, fretku, škrečka či papagája. Prítulne oddanú nemú tvár milujúci majiteľ nikdy nevymení za človeka. Radšej vymení človeka.

RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí

Tri kilá k rozchodu

Koľko ste pribrali od prvého rande? Pre lásku k jedlu môžete prísť o vzťah. Už tri kilá nalepené na ženských partiách pôsobia na mužské libido odpudzujúco. Dlhodobá nadváha naruší milostný život natoľko, že rozchod sa uskutoční skôr. Ženy sú tolerantnejšie. Tri kilá navyše považujú na partnerovi za príťažlivé. Dlhodobú nadváhu však neznesú. Žeby to bola príčina nešťastných, nefunkčných a krachujúcich vzťahov?

Neurobte zo seba hádavú polovičku!

Na infarkt

City zo začiatku vzťahu si treba uchovať čo najdlhšie. Vedci potvrdili, že ľudia, ktorí považovali svoje manželstvo za neuspokojivé, mali zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení. Lenže prišli i na to, že stresové zaťaženie u ľudí bez vzťahu je oveľa vyššie a práve so stresom súvisí mnoho civilizačných chorôb. S miernym nadhľadom možno povedať, že vedci tvrdia, že aj zlý vzťah je lepší ako žiaden. „Poznám tento výskum i vedecké závery, ale nesúhlasím s nimi,“ hovorí psychoterapeutka PhDr. Alica Terková. Myslí si, že chorý vzťah treba liečiť a ak sa nedá, treba ho ukončiť. „Zlý vzťah, ktorý vám neustále vytvára stres je ako chronické ochorie, pomaličky vás oberá o radosť zo života, zdravie i život sám,“ konštatuje odborníčka. 

Počet detí ovplyvňuje, ako dlho budete žiť

Rýchlejšia liečba

Doktorka Terková radí, aby ste sa nebáli odísť zo zlého vzťahu a skúsili šťastie nanovo. „V dobrom vzťahu sú ľudia skutočne šťastnejší a zdravší. Pre milovanú osobu urobíte čokoľvek, zahodíte cigaretu, zmeníte jedálny lístok, začnete športovať. Všetko z lásky,“ myslí si terapeutka. Jej slová potvrdzuje aj zaujímavý výskum z univerzity v americkom Ohiu. Zistili, že ľuďom, ktorí žijú vo vyrovnanom vzťahu, nevyhľadávajú konflikty a veci riešia konštruktívne, sa zranenia liečili rýchlejšie ako ich hašterivým spolupacientom.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

dnes
Potrebujete povzbudiť imunitu? Pripravili sme pre vás vitamíny, stačí si ich iba vyzdvihnúť. Januárové Zdravie si rozhodne nesmiete... Čítať viac
 
Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

včera
Ako dlho vám vydržia cievy v bezchybnom stave najviac závisí od vášho spôsobu života. Na jeho zmenu ale nikdy nie je neskoro. Čítať viac
 
Prospešný chaos v hlave? Dyslektici to s vysokým IQ dotiahli až na géniov

Prospešný chaos v hlave? Dyslektici to s vysokým IQ dotiahli až na géniov

včera
Možno si ani neuvedomujete, koľko takých ľudí máte okolo seba. Čítať viac
 
Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

15.12.2018
Špičkoví športovci zarábajú veľké peniaze. S ich hráčskou povahou a často aj so stratou adrenalínových podnetov po skončení kariéry,... Čítať viac
 
Pozor na toto obľúbené jedlo, spustí depku! Plus ďalšie 4 problémy

Pozor na toto obľúbené jedlo, spustí depku! Plus ďalšie 4 problémy

14.12.2018
Stravujete sa, či otravujete? Za najchutnejšou mňamkou sa môže ukrývať čosi veľmi nebezpečné. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Radšej zlý vzťah ako žiaden? TOTO by ste o láske mali vedieť
Lenka Štefánková